Από ενεργειακή κασέτα σε μασινα??

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171953 από Nikolakias
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία.
Μου περνάνε διάφορες σκέψεις από το μυαλό και δεν απέχει και πολύ να το κάνω πράξη ένα πρωί ( το έχει ο χαρακτήρας μου..ότι του λαλεί) . Έχω τοποθετημένη εστία θερμοζελ clear 90 σε παλιό προκάτ τζάκι. Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο στην απόδοση της αλλά για να αποδόσει θέλει φαγητό. Το παράπονο μου είναι ότι καπνίζει στο άνοιγμα της πόρτας ( κάτι παίζει με ελκυσμό ) , μαυρίζει το τζάμι, σου βγάζει τη ψυχή να τη καθαρίσεις και ένα άλλο που με απασχολεί είναι η καθαριότητα στον θάλαμο της που βγάζει αέρα. Άμα πάρω ένα πανί και το βάλω στους αεραγωγούς της το πανί θα βγάλει μαυρίλα. Αυτό δεν είναι βλαβερό για την ατμόσφαιρα στο σπίτι? Υπάρχουν μικρά παιδιά.
Να μην κουράζω σκέφτομαι να το βγάλω εντελώς και να φτιάξω μια παραδοσιακή γωνία με μια μασινα τύπου Βεργίνα. Έχει νοικιάσει ενα σπίτι η πεθερά μου και έχει μια του Σύριος από Τρίπολη. Έτσι και πάρει μπροστά είναι λες και πλησιάζεις τον Ήλιο!! Επίσης αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχει πολύ μικρή κατανάλωση σε σχέση με την απόδοση της. Μικρός χώρος καύσης, κοντά κουτσουρακια, ζήτημα να χωράει δύο. Άμα κλείσεις κλαπετο και αέρα κρατάει δύο ώρες χωρίς ξύλο. Μετανιωμένος για την αγορά της εστίας. Σίγουρα κακή επιλογή εταιρείας και ακόμα πιο σίγουρα κακός εγκαταστατης.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171955 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Από ενεργειακή κασέτα σε μασινα??

Nikolakias έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία.
Μου περνάνε διάφορες σκέψεις από το μυαλό και δεν απέχει και πολύ να το κάνω πράξη ένα πρωί ( το έχει ο χαρακτήρας μου..ότι του λαλεί) . Έχω τοποθετημένη εστία θερμοζελ clear 90 σε παλιό προκάτ τζάκι. Σε γενικές γραμμές δεν έχω παράπονο στην απόδοση της αλλά για να αποδόσει θέλει φαγητό. Το παράπονο μου είναι ότι καπνίζει στο άνοιγμα της πόρτας ( κάτι παίζει με ελκυσμό ) , μαυρίζει το τζάμι, σου βγάζει τη ψυχή να τη καθαρίσεις και ένα άλλο που με απασχολεί είναι η καθαριότητα στον θάλαμο της που βγάζει αέρα. Άμα πάρω ένα πανί και το βάλω στους αεραγωγούς της το πανί θα βγάλει μαυρίλα. Αυτό δεν είναι βλαβερό για την ατμόσφαιρα στο σπίτι? Υπάρχουν μικρά παιδιά.
Να μην κουράζω σκέφτομαι να το βγάλω εντελώς και να φτιάξω μια παραδοσιακή γωνία με μια μασινα τύπου Βεργίνα. Έχει νοικιάσει ενα σπίτι η πεθερά μου και έχει μια του Σύριος από Τρίπολη. Έτσι και πάρει μπροστά είναι λες και πλησιάζεις τον Ήλιο!! Επίσης αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχει πολύ μικρή κατανάλωση σε σχέση με την απόδοση της. Μικρός χώρος καύσης, κοντά κουτσουρακια, ζήτημα να χωράει δύο. Άμα κλείσεις κλαπετο και αέρα κρατάει δύο ώρες χωρίς ξύλο. Μετανιωμένος για την αγορά της εστίας. Σίγουρα κακή επιλογή εταιρείας και ακόμα πιο σίγουρα κακός εγκαταστατης.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εφόσον έχεις δώσει ένα ποσό , τη λύση να επιδιορθώσεις τα προβλήματα που έχεις τώρα το έχεις σκεφτεί;
Και να μην ανοίξεις νέες δουλειές ;
Εφόσον το σπίτι είναι δικό σου και δεν το νοικιάζεις.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171956 από Nikolakias
Έχω δώσει δυστυχώς και δεν έχω δει βελτίωση. Για το συγκεκριμένο δεν είναι διατεθειμένος να δώσω αλλά λεφτά. 1450 μου πήγε η κασέτα και άλλα 250 μου πήρε ένας πονηρός και καλά γνώστης. Με 2600 έβαλα λέβητα αερίου συμπύκνωσης μαζί με δεξαμενή 2 τόνο μαζί με εγκατάσταση.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171964 από stergiosbik
Αμαρτια απο τον Θεο να πανε χαμενα τοσα χρηματα.
Λογικα κατι λαθος εχει γινει με την εγκατασταση.
Που εισαι;
Μηπως ξερουμε κανεναν στην περιοχη σου που ειναι σωστος τζακας και σου δωσει λυση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171967 από Nikolakias
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά έχουν πάει ήδη χαμένα τα λεφτά που έχω δώσει από την άποψη ότι δεν λειτουργεί σωστά. Γενικά το τζάκι κάπνιζε από πριν αλλά αυτός που μου έβαλε την εστία μου είχε πει διάφορα ότι δεν θα έχω πρόβλημα κλπ. Για να κάνω την επισκευή έτσι όπως είναι τώρα θέλω τουλάχιστον 800 ευρώ. Να μου δώσει πίσω τι? Τίποτα. Στην Ανάβυσσο είμαι αλλά πραγματικά για το συγκεκριμένο δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω ξανά ούτε ένα ευρώ. Φαντάσου ότι στο κάτω μέρος έχει βερνικουλιτη ο οποίος έχει σπάσει στη γωνία. Άμα τον ακουμπήσεις θα γίνει σκόνη. Λογικό αλλά φαντάσου ότι εκεί κάτω πατάνε ξύλα. Δεν έχω δει καμία εστία με κάτω βερνικουλιτη. Τέλος πάντων λεπτομέρειες. Απλά δεν ξέρω αν μπορεί να συγκριθεί η μασινα με την εστία στο θέμα απόδοσης και κατανάλωσης.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #172015 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Από ενεργειακή κασέτα σε μασινα??
θεωρητικα παντα η εστια εχει πολυ καλυτερη αποδοση απο την μασινα ....ο τροπος μεταδοσης της θερμοτητας ομως ειναι διαφορετικος ,,,η μασινα ζεσταινει με ακτινοβολια γι αυτο και ζεματαει ,,,ενω το τζακι ζεσταινει κατα κυριο λογο αερα ,,,,


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ