Ξυλόσομπα και καμινάδα σε διόροφη κατοικία

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171116 από dimlyk
ξεκιναω απο το τελος
μπορεις να κοψεις την καμιναδα και να βαλεις στην ενωση κοκινη πυραντοχη σιλικονη (προσοχη δεν ξεκολλαει ευκολα μετα )
υπαρχουν ομως σε ανοξειδωτες τουλαχιστον και ετοιμα κοματια 0,5 και 0,25 μ
η μετατροπη θεωρητικα δεν ειναι καλη θελει 6 μετρα καθετο ομως ο ελκυσμος εξαρταται απο το μικροκλιμα της περιοχης θα πρεπει να εκτιμησεις αν με την τωρινη κατασταση μπορτει να αλλαξει κατι ισως δοκιμαζοντας απλα να προσθεσεις 1-2 μετρα στο καθετο για αρχη κι αν βλεπεις σημαντικη διαφορα προχωρας και στα αλλα δυστυχως δοκιμαζοντας θα καταληξεις καπου σιγουρα
στο ταυ κρεμας ενα κοθβαδακι μπουκαλι κλπ απο κατω και τρεχουν εκει τα ζουμια
στο ραμποτε θα κανεις πιο μεγαλη την τρυπα ακομα καλυτερα βα βαλεις κι ενα κοματι πετροβαμβακα γυρω γυρω και θα την κλεισεις με μια μεταλικη ροζετα (υπαρχουν ετοιμες για καμιναδες)
η θερμοκρασια της καμιναδας σε νορμαλ συνθηκες δεν ειναι τοσο υψηλη που να προκαλει αναφλεξη αλλα ο διαολος εχει [πολλα ποδαρια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171117 από Panoulidios
Τα 6 μέτρα κάθετο πρέπει να είναι στο σύνολο της εγκατάστασης σωστά; Η περιοχή είναι η Πλάκα Κερατέας και το σπίτι σε ευθεία γραμμή βρίσκεται γύρω στα 1000 μέτρα από τη θάλασσα. Στη τωρινή εγκατάσταση βλέπω ότι αν δώσω ένταση στην αρχή , δεν έχω πρόβλημα με κάπνες ( η καμινάδα είναι όλη μονού τοιχόματος γιατί μπήκε δοκιμαστικά , οπότε σε αλλαγή με διπλού σίγουρα θα βελτιωθεί ) . Θα δοκιμάσω να προσθέσω για αρχή 1 μέτρο κάθετα και μετά να αφαιρώ οριζόντια κομμάτια , μήπως και γλιτώσω το τρύπημα της οροφής. Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες.

Αν υπάρχει κάποιος τζακάς γνωστός σας στη γύρω περιοχή της Κερατέας , παρακαλώ στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα , ώστε να προχωρήσω και στην εγκατάσταση του ενεργειακού τζακιού.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171118 από dimlyk
τα 6 μετρα ναι συνολικα κι αν μπορεις δωσε περισσοτερο υψος στο πρωτο κοματι που φευγει απο την σομπα
εαν οι 2 οροφοι ειναι ενιαιο σπιτι ισως να μπορει να ζεσταθει μονο με το τζακι μια κι εχει πολυ καλυτερη αποδοση απο την σομπα και μπορεις να μεταφερεις θερμοτητα και με καναλια δες αυτη την πιθανοτητα με τους τζακαδες
τζακα ψαξε τον φιλιπακοπουλο τον δημητρη αν δεν εχεις ηδη αγορασει το τζακι και βρες 2-3 να παρεις ιδεες και προσφορες και δεν χρειαζεται ναναι απ την γειτονια σου μπορεις να ρωτησεις κιολας εκει που αγοραζεις ξυλα
επισης μπορουν να σου δωσουν καμμια ιδεα για την σομπα γιατι αλλο να περιγραφεις κι αλλο να βλεπεις απο κοντα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Panoulidios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171119 από Panoulidios
Το σπίτι εμένα είναι 1 όροφος , απλά έγραψα την ερώτησή μου εδώ. Επειδή μέσα δε μπορώ να προσθέσω κομμάτι , θα το βάλω στην εξωτερική μεριά.

Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171710 από Panoulidios
Καλησπερα,
τα ηλεκτρικα καπελα βοηθανε στο προβλημα ελκυσμου; Ελεγα μηπως αντι να τρυπησω ταβανι , να βαλω ενα ηλεκτρικο καπελο αν κανει δουλεια. Να υπενθυμησω οτι η διαδρομη της καμιναδας μου ειναι 1 μετρο καθετη - ορθη γωνια - μισο μετρο οριζοντια - ορθη γωνια - ορθη γωνια ( μαλλον θα καταργηθει αν φτανει να βγει η καμιναδα απο την ιδια τρυπα) - 5 μετρα οριζοντια - γωνια ταφ - 1,5 μετρα καθετα.
Το κοστος των ηλεκτρικων καπελων 350watt ειναι γυρω στα 240€ περιπου , μικροτερο ισως και απο το μερεμετι που θα χρειαστει αν τρυπησω το ταβανι.

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171712 από dimlyk
λογαριασε και κανα 50 αρι για ρυθμιστη στροφων ωστε να μην τραβαει ανεξελεγκτα ...
δεν εχω αποψη ομως για το ποσο καλα μπορει να ειναι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ