Καπνός κατά άνοιγμα πόρτας της Ξυλόσομπας

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160237 από geokape
Καλημέρα!! Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

elgreco έγραψε: Δεν μας ΈΧΕΙΣ πει πως παίρνει αέρα η σόμπα. Έχεις εισαγωγή εξωτ. Αέρα ή παίρνει αέρα από μέσα το σπίτι? Εάν παίρνει αέρα από μέσα το σπίτι και το σπίτι σου είναι καλά σφραγισμένο (καλα κουφωματα) μπορει ΑΥΤΟΣ να είναι ο λόγος.
Έχεις δοκιμάσει να ανοίξεις ένα παράθυρο το πιο κοντινό και μετά να ανοίξεις την σόμπα?


Η σόμπα αναπνέει μόνο μέσα από το σπίτι. Εκτός από την πόρτα έχει τρύπα από κάτω εκεί που είναι το σκαφάκι της στάχτης. Πάντα με ανοιχτα παράθυρα και πόρτα, καμιά διαφορά.

GGEOR7777 έγραψε: Σωστός ο elgreco,αλλα έχω την εντύπωση ότι τα 35cm στην αρχη της καμιναδας είναι λίγα.
Αφου δεν έχει είσοδο καμιναδας απο την πλάτη,χρειάζεσαι το λιγότερο 50cm.


Ήταν προτιμότερο να ειχα βάλει 2 γωνίες 90άρες και να είχα και οριζόντιο κομμάτι για να έβγαινε πιο μακρυ το πρώτο κομμάτι; Το έκανα για καλύτερα, υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό;;

GGEOR7777 έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Σωστός ο elgreco,αλλα έχω την εντύπωση ότι τα 35cm στην αρχη της καμιναδας είναι λίγα.
Αφου δεν έχει είσοδο καμιναδας απο την πλάτη,χρειάζεσαι το λιγότερο 50cm.

Εχεις βάλει μόνωση μεταξύ παλιάς και νεας καμιναδας στο κενό πανω κατω?


Όχι δεν έχω βάλει μόνωση, παρα μόνο ένα κομμάτι πετροβάμβακα στην αρχή και στο τέλος (στην πάνω και στην κάτω μεριά). Αλλά η τελευταία δοκιμη έγινε πριν 2 βδομαδες που είχε ακόμα ζέστες, δεν τίθεται νομίζω θέμα για διαφορες θερμοκρασίας.

etsa67 έγραψε: Για να καιγονται τα ξυλα στη κανονικη λειτουργια περνει αερα η σομπα. Μονο επειδη ειναι φτιαχτη δεν εχει ελκυσμο αυτον που πρεπει. Κανονικα η καμιναδα σου ειναι πολυ καλη απλα κοιτα με τον κατασκευαστη πωσ θα δημιουργησετε καλυτερο ελκυσμο αφαιροντασ κοφτρεσ κοβοντασ τεσ.


Τι είναι οι κόφτρες.
Αυτός που την έφτιαξε κατασκευάζει τις ΚΝΩΣΣΟΣ, ΦΑΙΤΟΣ, ΖΕΥΣ, ΑΡΙΑΔΝΗ, απλά το συγκεκριμενο καλούπι από ότι μου είπε εκ των υστέρων το είχε πάρει από κάποιον συνεργάτη του....

efstathios έγραψε: Η πόρτα πιστεύω είναι πολύ μεγάλη οπως και ο χώρος καύσης πολύ ψηλός, έκανε μια αντιγραφή της βουλγάρικης prity 15kw κοντή και πλατιά μόνο που στην δικιά σου έβαλε και ενα κοντό φουρνακι επάνω για να ψήνει, τεσπά.. αυτό που θέλω να πω ειναι έτσι οπως την βλέπω η πόρτα σου είναι πολύ μεγάλη σε σχεση με της prity και έτσι οταν ανοιγεις ο ζεστός αέρας προτιμάει να φύγει από την πόρτα παρά απο την έξοδο του καπνού.. η καμινάδα σου ειναι πολυ καλη.
Τι μπορείς να κανεις?

ή βάζεις στην σόμπα ξύλα μονο οταν έχει κοψει η φλόγα και εχει μείνει μονο το κάρβουνο με την προϋπόθεση οτι δεν μυρίζει και τοτε καρβουνιλα και ολα καλα..
ή παίρνεις μια βουλγάρικη μεταχειρισμένη με 150 euro που βρομάει ο τόπος και ζεσταίνει και καλά και τελειώνει η υπόθεση.. την αλλη την πας πισω στον μαστορα και την αλλάζεις με κατι αλλο..


Η σόμπα είναι 100x90x50. Το άνοιγμα του θαλάμου είναι περίπου 30x60. To βάθος του φούρνου είναι 40cm και νομίζω ότι κλείνει πάνω από τη μισή εξαγωγή. Δεν ξέρω μήπως εκεί είναι το θέμα. Ο κατασκευαστής επιμένει ότι η σόμπα είναι καλή και άλλες που έχουν δώσει ανάβουν με ανοιχτή την πόρτα χωρίς πρόβλημα. Προσπαθώ να του αποδείξω ότι έχει θέμα και να μου την αλλάξει με μια ΚΝΩΣΣΟΣ που έχω δει απο γνωστό ότι δουλεύει σωστά!
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by geokape.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160239 από dimitris11
Αφησε ανοικτη την πορτα δουλεψε την ετσι για λιγο και δες αν καπνιζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160247 από geokape
Το έχω κάνει και αυτό! Ενώ είναι κρύα η σόμπα και θα έπρεπε να καπνιζει, στην αρχή είναι οκ, μόλις ζεσταθεί και φουντώσει λίγο η φλόγα ξεκινάει να βγάζει έξω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160252 από etsa67
ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΚΥΣΜΟ Ο ΘΑΛΑΜΟΣ ΚΑΥΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΥΝΑΓΩΗΗΣ να ανοιξουν μεγαλυτερη επιφανεια ροησ ουτωσ ωστε να δοερχεται ο καπνοσ πιο ευκολα. Αν εχεισ ενα μιλιμπαρομετρο καποιοσ μαστορασ ισωσ βλεπε ελκυσμο στη καπνοδοχο 20 εκ. πανω αο το λαιμο τησ σομπασ ρεπει να ειναι 0.10 μιλιμπαρ η 10 πασχαλ. με τη σομπα σε λειτουργεια. ανοιξε τη πορτα 10 εκ. και βλεπε παλι ελκυσμο. Βαλε ενα τελαρο γυρω απο τη πορτα ωστε να μειωσεισ το ανοιγμα τησ προσ το παρον η με αλουμινοφυλλο ελαττωσε το πλαισιο τησ πορτασ οταν ανοιγει.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geokape

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160254 από geokape
Ευχαριστώ etsa67! Θα το δοκιμάσω! Θα βάλω ένα κομμάτι λαμαρίνα που θα έχει άνοιγμα στο κέντρο, μέσα στην σόμπα να το στερεώσω προσωρινά ώστε να μικρύνει ο είσοδος του θαλάμου, να δούμε τι κάνει.
Μιλιμπαρόμετρο δεν έχω. Υποθέτω εννοείς τα κλασικά, δεν υπάρχει κάτι που να κουμπώνει σε καμινάδα ε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160259 από etsa67
Μιλιμπαρόμετρο θα βρείς από κάποιον που έχει τη βαλίτσα της BRIGON (παλιά όργανα ελέγχου καπνού) ή κάποιον που έχει ψηφιακό αναλυτή.
Για να αγοράσεις δεν θα βρείς κάτι αναλογικό τα ψηφιακά είναι πολύ ακριβά απλά παρακάλεσε κάποιον ή πλήρωσέ τον10 -15 ευρώ να σου μετρήσει κρύα και ζεστή εστία με ανοιχτή και κλειστή πόρτα.
Κάτι δεν πάει καλά πάντως.
Αν ο ελκυσμός είναι πάνω από 10 πασκάλ με ζεστή εστία δεν θα έχεις κανένα θέμα.
Αν όχι τότε ενδέχεται να δημιουργεί έξοδο του καπνού από την εστία καθώς ανοίγει η πόρτα. Να ανοίγεις σιγά σιγά τη πόρτα και πρόσεξε τον καπνό σε ποιο άνοιγμα πάει να βγεί ο καπνός. Εκεί μέτρα ελκυσμό στον καπναγωγό, αν παραμένει σταθερός τότε τα κανάλια συναγωγής φτιάχτηκαν λάθος και ήθελαν περισσότερο άνοιγμα ώστε ο καπνός να εξέρχεται πιο άνετα.
καταλαβαίνεις τι θα κάνεις έτσι δεν είναι?
1 Πρώτα κοιτάμε τον ελκυσμός της καμινάδας.
2.Τα ξύλα πρέπει να προσέχουμε κατά τη διάρκεια των μετρ'ησεων να είναι ξερά.
3. Ανοίγουμε σταδιακά τη πόρτα και ελέγχουμε σε ποιο άνοιγμα ο καπνός χαζεύει.
4. Σε εκείνη τη στιγμή ανοίγουμε ένα παράθυρο για να ισορροπήσει η διαφορά της πίεσης άρα κρατάς σταθερή τη διαφορά πυκνότητας που επιτρέπει τη δημιουργία του βαρητικού φαινομένου στη καπνοδόχου.
5. Βάζεις μια σχάρα στο πάτο της εστίας ώστε να μειωθεί το ύψος της εστίας και να επιτρέψει στον καπνό την είσοδό του στα κανάλια πιο εύκολα.
6. Αν υπάρχει πάνω από την εστία κάποια κόφτρα (λαμαρίνα που αναδιπλώνει τον καπνό) απομάκρυνέ τη και έλεγξε πάλι.
7. Κόψε ανάλογα μέρος της επιφάνειας της λαμαρίνας ώστε να αυξήσεις επιφάνεια ροής.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geokape

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ