Προσθηκη σε ξυλοσομπα μποιλερ για καλοριφερ

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150282 από Χρηστος Αγρινιο
Αν καταργήσω το φούρνο? εκει εχω σίγουρα πολύ καλή απόδοση.....με χαλαρή φωτιά μεσα στο φούρνο εχω 250c, σε κατσαρολακι που εβαζα πέρυσι για υγρασία, πανω στη σομπα ήταν κοντά στο σημείο βρασμού...καθε μερα το το γεμίζαμε (2λτ περιπου)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150287 από dimlyk
ετσι κανεις την σομπα καζανι και δουλευει ...ομως δεν ξερω κατασκευαστικα ποσο ευκολο ειναι πια το ραβε -ξηλωνε μια και θα χρειαστεις ενισχυσεις τρυπηματα κλπ .... κι αφου το κατεχεις το αθλημα και δεν σου κοστιζει και πολυ γιατι δεν κανεις μιαν καινουρια για του χρονου ???? :woohoo:
εχεις και τον χρονο να το ψαξεις να βρεις και τιποτα σχεδιακια ...να αντιγραψεις και καμμια που θα δεις σε κανα μαγαζι :evil:...ξανασκεψου το ειδικα αφου εχεις μια σομπα που δουλευει καλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152362 από Χρηστος Αγρινιο
Καλησπέρα σε όλους, επανέρχομαι (δεν το βαζω εύκολα κάτω) μπορεί κάποιος να μου πει αν το σχέδιο που εχω κάνει για ανοιχτό δοχείο διαστολής είναι σωστό?

Το συνημμένο αρχείο .png δε βρέθηκε

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152364 από dimlyk
μη μου πεις οτι χαλασες την σομπα !!! :)
κατα πριμηση ο κυκλοφορητης σπρωχνει το νερο στο καζανι ....το δοχειο διαστολης συνδεεται στην καταθλιψη του κυκλοφορητη δηλ μετα τον κυκλοφορητη και η σωληνα ασφαλειας στην αναχωρηση για τα σωματα ....η αναχωρηση θα γινει απο το πανω μερος και το δοχειο θα ειναι 3-5 μετρα πιο ψηλα απ το πιο ψηλο σωμα και λιγο προσοχη στον κυκλοφορητη να μην ειναι αρκετα μεγαλος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152365 από Χρηστος Αγρινιο
Καλησπερα
Οχι δεν χαλασα τη σομπα, εκανα το καζανι εφαπτομενο στο πισω μερος της σομπας με 4 βιδες, τοσες μερες ειχα προβλημα, δεν μπορουσα να συνδεθω για να ρωτησω, αυτη τη στιγμη την εχω αναψη και δοκιμαζω να δω τι θα κανει εχω κανει τις συνδεσεις ακριβως οπως στο σχεδιο που εχω επισυναψει, πριν λιγες μςρες σκετο το καζανι με νερο μεσα σε μια ωρα απο το καλο ξεκινημα της σομπας επιασε τους 100 βαθμους και ειχα συνεχεια ατμο και μου "εφτυνε" νερα....
Για να δουμε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152366 από dimitris11
Πριν κάνεις οτιδήποτε έχε στο νου σου ότι αυτό που μετεφερει την θερμότητα είναι οι επιφάνειες που έχουν επαφή μεταξύ τους.Για να έχεις κάποια επιτυχία αυτές οι επιφάνειες πρέπει να είναι όσο το δυνατόν περισσότερες.
Το να βάλεις πίσω από τη σόμπα ένα δοχείο τζαπα κόπος,το να βάλεις ένα δοχείο μέσα στο φούρνο λίγο καλύτερα αλλά πάλι τζαπα κόπος.
Μέσα στο φούρνο αυτό που θα μεταφέρει την ενέργεια στο νερό θα είναι οι περιμετρικές επιφάνειες του δοχείου.Το νερό που δεν έχει κάποια επαφή με αυτές τις επιφάνειες πότε θα ζεσταθεί;
Δεν θα έχεις ένα κατσαρολακι αλλά ένα δίκτυο να ζεστάνεις.
Δεν χρειάζεται ποσότητα νερού άλλα αύξηση των τ.μ.των επιφανειών που θα ανταλλάσσετε η θερμότητα.
Εγώ το έχω κάνει σε σόμπα πελετ με χαλκοσωληνες φ18. Ξεκίνησα χωρίς να έχω στο μυαλό μου όσα αναφέρω παραπάνω. Σήμερα θα την εφτιαχνα τελείως διαφορετικά.Η απόδοση της ήταν περίπου 65%.Την συγκρίνω με αυτή που αγόρασα και έχω τώρα. Πόσα ευρώ πέταξα από την καμινάδα το έμαθα φέτος. Έπιανα 60 βαθμούς προσαγωγή στο νερό.
Δες ποια διαδρομή ακολουθούν τα καυσαέρια. Εκεί είναι όλες οι απώλειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ