Ερωτηση για καμιναδα

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135991 από tsakalos77
Ερωτηση για καμιναδα δημιουργήθηκε από tsakalos77
Καλησπερα,
προβληματιζομαι με καποιο θεμα και θελω την αποψη σας. Προσφατα μετακομισα σε μια μονοκατοικια και μαζι μου εφερα την ξυλοσομπα μου. Το ταβανι μου ειναι ξυλο, απο πανο εχει πλακα τσιμεντο και στο τελος κεραμιδοσκεπη. Οταν εριχναν την πλακα ειχανε προβλεψει και αφησει μια τρυπα για μελοντικη καμιναδα. Ακριβως εκει ειναι και το σημειο που θα μπει η σομπα μου. Η σκεψη μου ειναι να φτιαξω καμιναδα οπου θα την εκμεταλευτω για την σομπα μου οποτε δεν θα τρυπαω τοιχους και θα αποφυγω και υγροποιησεις, γωνιες κλπ.

Η πρωτη μου ερωτηση ειναι η εξης, να σταματησει το μπουρι στο σημειο που ενωνεται με την καμιναδα (στο ξεκινημα του ταβανιου μου) ή να διασχιζει ολη την καμιναδα μεχρι τελους; Νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να περνουσε το μπουρι μεσα απο την καμιναδα μεχρι τελους αλλα ειδικος δεν ειμαι.

Στο σημειο που θα ενωνετε το μπουρι με το ταβανι σκεφτομαι να κανω μια 15αρα τρυπα, οση ειναι δηλαδη η διαμετρος του μπουριου (βλεπε φωτο). Με τι υλικο θα μπορουσα να αντικαταστησω το ξυλο στο σημειο αυτο για να μην εχω... προβληματα;

Φιλικα,
Βασιλης
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #135992 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
όσο αφορά την καμινάδα απο το ταβάνι και πάνω να βάλεις 150/180 ( με κοχύλι ) μονωμένη όσο αφορά το καπάκι που θα χρειαστείς να βάλεις για να μην υπάρχει κενό μεταξύ καμινάδας και τρύπας βάλε λίγο ιζολ και βάψε το στο χρώμα του ξύλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #135993 από tsakalos77
Απαντήθηκε από tsakalos77 στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα
Δημήτρη, όταν λες κοχύλι τι εννοείς;
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #135996 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Oταν λέμε καμινάδα με κοχύλι εννοούμε τις καμινάδες που έχουν τόση πολύ πυκνότητα στη μόνωση τους που στην ουσία συγκρατούνται μεταξύ τους χάρη στη μόνωση και όχι από ελάσματα τα οποία δημιουργούν θερμογέφυρα !!
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136549 από tsakalos77
Απαντήθηκε από tsakalos77 στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα
Δημήτρη, μια τελευταία ερώτηση. Τι υλικό είναι το ιζολ; Έχω ρωτήσει αρκετούς εδώ στην Λέσβο και δεν έχω βρει κάποιον που να το ξέρει. Ευχαριστώ!
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ