Στροβιλισμος καπνού εξω απο την καμιναδα !!

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131168 από Kosmas71
Κατ'αρχην γεια και χαρα σε ολους
Επανερχομαι μετα την περιπετεια που ειχα με μια σομπα ξυλου καλοριφερ για ενα θεμα που μου κινησε την περιεργεια αρκετο καιρο τωρα αλλα δυστυχως δεν μπορω να το εξηγησω.
Στο τελειωμα της καμιναδας (6μ) εχω βαλει ενα καπελο τυπου παγοδας. Η καμιναδα τραβαει σφαιρα δεν μπορω να πω και ποτε δεν μου εκανε επιστροφη καπνου μεσα στο σπιτι.
Η απορια μου οπως φαινεται και στην φωτο ειναι οτι (μεταξυ των κοκκινων βελών) δημιουργειται ενας στροβιλισμος των καπναεριων που παρατηρω με το ματι σε ολες τις καιρικες συνθηκες. Τα καπναερια βγαινουν απο τις σχισμες του καπελου κανονικα και ενα ποσοσστο θα ελεγα 40-50% στροβιλιζονται οχι ομως στατικα ,στα σημεια που δειχνουν τα βελη , εξου και το μαυρισμα περιμετρικα. Το καπελο που φαινεται κατω αριστερη γωνια ειναι απο τον καυστηρα πετρελαιου που δεν δουλευει πλεον. Η καμιναδα ξεπερνα κατα 1 μετρο περιπου την ακμη απο τα κεραμιδια που βρισκεται περιπου στα 4 μετρα. Αλλα εμποδια δεν υπαρχουν τριγυρω.
Καμμια ιδεα κανεις ?
Ευχαριστω!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131170 από egglezos
να υποθέσω ότι είναι αμόνωτη?

άν ναι, στην έχω έτοιμη την απάντηση...το καπέλο μαγκώνει καυσαέρια και θερμαίνει την λαμαρίνα στο σημείο εκεί αρκετά (εξ'ού και η αλλαγή στο χρώμα)...η ζεστή λαμαρίνα δημιουργεί ανοδικό ρέυμα και κενό που πρέπει να καλυφθεί από τον πιο κρύο εξερχόμενο καπνό και κάνει αυτό τον στροβιλισμό που βλέπεις...

θα το παρομοίαζα με τα κενά αέρος...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131172 από Kosmas71
Ειναι μονωμενη διπλου τοιχωματος Φ150 εσωτερικα Φ200 εξωτερικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131175 από egglezos

Kosmas71 έγραψε: Ειναι μονωμενη διπλου τοιχωματος Φ150 εσωτερικα Φ200 εξωτερικα


με πέθανες...τότε μόνο ρεύματα και καπέλο (δεν ξέρω για θερμοκρασία, πρέπει να το μετρήσεις κάποια στιγμή που δουλέυει η σόμπα σου)

α) είναι πολύ μπουκωμένο το καπέλο για σόμπα φυσικου ελκυσμού...
β) έχεις καθοδικά ρεύματα στην περιοχή.

μου συνέβη το ίδιο σε λέβητα βιομηχανικό σε θερμοκήπιο στην Καλαμάτα, (άν και με ανοικτό καπέλο) όπου καθοδικά ρεύματα (σε καποιους καιρούς) στοβίλιζαν τον καπνό και τον πήγαιναν κάτω...μόλις άλλαζε ο καιρός έστρωνε.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131176 από GGEOR7777
Το ιδιο προβλημα εχω και γω και θεωρω οτι ειναι απο καθοδικα ρευματα,
αλλα εχω αλλαξει 3 καπελα και τιποτα...
Τι κανεις σε αυτες τις περιπτωσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131179 από Kosmas71
Πραγματικα δεν εχω ιδεα και δεν εχω βρει κανα παρομοιο topic οπουδηποτε..! :( :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ