S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119825 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
Εξαρτάτε Μανώλη τι θεωρεί ο καθένας μας απαράδεκτο. :)

Βασικά τζάμπα μιλάμε την στιγμή που δεν γνωρίζουμε την σόμπα, το μέγεθος της ζημιάς, την χρήση της σόμπας, το κόστος της, και πολλά άλλα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119828 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
εδω πλεον για 10 e σε σκοτώνουν

το βρίσκεις σωστο με τη χρηση που εκανε να στραβώσει ασχετα με τα λεφτα που κανει η σομπα πρεπει να ζητηση αλλαγη της σομπας η καλυτερα τα λεφτα του πίσω

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119830 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!

mastoras έγραψε: Μην το λες αυτό Στρατή, γιατί εάν εν γνώση σου αγοράσεις φτηνούλικο πράγμα, είτε γιατί δεν έχεις, είτε για να κάνεις πρόχειρα την δουλειά σου, δεν πρέπει να έχεις και μεγάλες απαιτήσεις.

Ετσι είναι ρε φίλε, μην τα καταδικάζουμε όλα σύμφωνα με τα δικά μας μέτρα. ;)



Μάστορα η σόμπα είναι ένα εργαλείο τόσο επικίνδυνο οσο και ενα περίστροφο.
Η διαφορά είναι οτι μπορεί να ''σκοτώσει''κατα λαθος ολη την οικογένεια ταυτόχρονα .
Υπάρχουν απλές σόμπες με 150 ευρω που ο μαστορας που την εφτιαξε ελαβε υποψιν του εκτος απο το κερδος, κάποιες προδιαγραφες, ωστε αν τους βαλης φωτια στο σαλονι σου να μην λιώσουν σαν βούτυρο με κινδυνο να λαμπαδιασης.
Ειναι μερικα εργαλεια που πρεπει να ειναι ασφαλη,ακομα και αν ειναι φτηνα.
Το φθηνοτερο μεταλλο ειναι το σιδερο και κανει περιπου 1 ευρω το κιλο.
Ο υπολοιπος εξοπλισμος (ηλεκτρονικα,μοτερ,φυσητιρια) ειναι ακριβα,οχι το σιδερο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119833 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!

Kosmas71 έγραψε: Η σόμπα δεν ανεβασε ποτε πανω απο 1.8bar και θερμοκρασια νερου ποτε πανω απο 65oC. Το θερμομετρο της Stovax με ελατηριο που εχω πανω στο μπουρι σχεδον 30 εκ πανω απο την εξοδο της σομπας ποτε δεν ανεβηκε στο Overburn. Εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι περιπου στους 200oC η σομπα αποδιδει κανονικα και μου ζεσταινει και τα 11 καλοριφερ περιπου στους 55oC. Πηγα εγω ο ιδιος απο το εργοστασιο που την προμηθευτηκα και μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτε και με μια - δυο σφυριες επανερχεται. Δεν γνωριζω αν λογω δεοντολογιας του site θα μπορουσα να αναφερω ποια σομπα ειναι, ας με ενημερωσει καποιος administrator αν μπορω. Φωτο θα μπου σημερα το βραδυ.


εγγυηση δεν εχει ?...φανταζομαι ειναι δικη τους δουλεια το σφυρι...η κολληση η η αντικατασταση
η δικη σου ειναι να ξερεις τα δικαιωματα σου ..ανεξαρτητως φτηνιας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119837 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
Βαση Ευρωπαικής κοινοτικης οδηγιας ολα τα προιοντα τα οποια φερουν σημανση CE πρεπει να εχουν το λιγοτερο χρονο εγγυησης αναλογα τον τυπο τους 6 μήνες (πχ μπαταριες), για αλλα προιοντα ειναι απο 1 ετος και πανω. Μου είπαν οτι εχω εγγυηση 2 χρονια . To θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τους παω την σομπα εκει καθως δεν υπαρχει μεταφορικο μεσο αλλα μονο να τους παω φωτογραφιες και πολυ φοβαμαι οτι θα μου αρχισουν ιστοριες του τυπου "δεν ειναι τιποτα" "καψτην αφοβα" κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119860 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα S.O.S !!! Στραβωσε η σόμπα ???!!!
βλεπω καμια φορα τις μασινες τ παππου που αναψοκοκκινιζαν ,σταματημο δεν ειχε το ταισμα.ανεπαφες ομως κανενα στραβωμα.το οτι ασχολουμαστε υπερβολικα με τα εργαλεια μας -κλεισιμο καθε χαραμαδας για μεγαλυτερω αποδοση,ντυσιμο πετροβαμβακα-υψηλες θερμοκρασιες μπρικετες-φθανοντας το τζακι περα απο τα ορια του το καταστρεφουμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ