Συνδεσμολογία ξυλόσομπας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117131 από Federico
Συνδεσμολογία ξυλόσομπας δημιουργήθηκε από Federico
Καλησπέρα και ευχαριστώ τους διαχειριστές και τους συμμετέχοντες για τις βοήθειες που πήρα διαβάζοντας το φορουμ.
Αγοράσα μια σόμπα ξύλου προχθές και τώρα ψάχνω για μπουριά και να βρω τον καλύτερο τρόπο σύνδεσης.
Η σόμπα είναι αυτή και προορίζεται για σαλόνι-κουζίνα-χωλ, ενιαίος χώρος 30 τμ.
Η πρώτη απορία μου είναι στο τι διάμετρο μπουρί πρέπει να βάλω.
Η σόμπα έχει βάση για 15 εκ. αλλά είδα σε πολλά μαγαζιά να πουλάνε μετατροπέα από 15εκ σε 12εκ.
Ρωτώντας αργότερα υδραυλικό μου είπε ότι το κάνουν για δύο λόγους οικονομίας.
Πρώτον γιατί απλά τα 12εκ είναι πιο φθηνά και δεύτερον γιατί με 15εκ η σόμπα θα τραβάει περισσότερο ξύλο και λόγω (εύκολης) εξαγωγής θα έχει μικρότερη απόδοση. Φαίνονται λογικά εκ πρώτης σκέψης. Σε φορουμ όμως διάβασα να προτείνουν αλλαγή από 12εκ σε 15εκ με μετατροπέα για να έχει λιγότερα καυσαέρια... Και αυτό λογικό.
Δεύτερη απορία είναι τι υλικό μπουρί να πάρω, εμαγιέ ή ίνοξ.
Ο ίδιος υδραυλικός μου είπε πως οι εμαγιέ κατά μέσο όρο κάθε δυο χρόνια σαπίζουν και αλλάζονται.
Οπότε, αφού οι ινοξ υποτίθεται πως δεν σκουριάζουν μήπως αξίζει το τριπλάσιο (περίπου) της τιμής τους για να ξενοιάσεις μια και καλή με αυτό, μα κυρίως μακροπρόθεσμα θα σου έρθει και πιο φθηνά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117132 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Συνδεσμολογία ξυλόσομπας
καλησπερα φιλε μου,

Η σομπα σου αναφερει οτι εχει εξοδο καμιναδας Φ150 οποτε σημαινει οτι θα πρεπει να βαλεις Φ150 καμιναδα και αυτο να ξερεις δεν είναι τυχαίο γιατι ο κατασκευαστής εχει υπολογίσει την διάμετρο αυτη βάση παραγόντων σχεδιασμού. Τωρα αν εσυ θελεις να βαλεις μικρότερη διάμετρο μπορεί να εχεις πρόβλημα στο μέλλον με τον ελκυσμό & την απόδοση.
Το αν τραβάει περισσότερα ξυλα αυτο μου φενετε οτι δεν ειναι σωστο γιατι ουτοσι αλλως αν πχ ηθελες να κανεις οικονομια στην καυση ισως και να εβαζες ενα συστημα με κλαπετο.
Φυσικα και κατα την γνωμη μου να παρεις Inox μπουρι και οχι μονο αλλα διπλού τοιχώματος γιατί πολυ απλα δεν θα εχεις λιγοτερες η καθολου υγροποιήσεις και φυσικα καλυτερη λειτουργεια της σομπας.
Επισης απεφυγε τα πολλά μετρά κάθετα και κοιτά αν τελικά εχεις κάθετα να εχεις τουλάχιστον 4 φόρες παραπάνω οριζόντια μετρά για να μην εχεις προβλήματα στον ελκυσμό.
Σπυραλ απαγορευονται και επισης να εχεις και υποψη σου οτι καθε χρονο θελει και καθαρισμα η καμιναδα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Federico

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117137 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Συνδεσμολογία ξυλόσομπας

electron έγραψε: Επισης απεφυγε τα πολλά μετρά κάθετα και κοιτά αν τελικά εχεις κάθετα να εχεις τουλάχιστον 4 φόρες παραπάνω οριζόντια μετρά για να μην εχεις προβλήματα στον ελκυσμό.
.


Μήπως θες να πεις το αντίθετο;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117138 από Federico
Απαντήθηκε από Federico στο θέμα Συνδεσμολογία ξυλόσομπας
Γεια σου φίλε.
Ναι, σωστό και αυτό, αφού ο κατασκευαστής την έφτιαξε με 15εκ και όχι με 12εκ, κάποιο λόγο θα είχε.
Τώρα για τα μπουριά μια φθηνή σελίδα που βρήκα είναι αυτή . Δεν βρίσκω και πολλά πράγματα από αυτά. Είμαι και επαρχία (Άργος) βλέπεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117140 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συνδεσμολογία ξυλόσομπας
αυτα που διαβασες εχουν να κανουν με τον ελκυσμο
αν εχεις πχ 20 μετρα καθετο μπουρι τοτε θα μπορουσες να βαλεις μικροτερη διαμετρο
αν ομως εχεις 2 ισως χρειαζεται μεγαλυτερη
δυστυχως αυτα μονο στην πραξη θα τα δεις
οποτε ξεκινας μ οτι λεει ο κατασκευαστης
οσο την επαρχια που λες ,,,νομιζω γυρω σου βρισκεις τα παντα
δεν ειναι δα και καινουριο φαινομενο οι σομπες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Federico

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117143 από Federico
Απαντήθηκε από Federico στο θέμα Συνδεσμολογία ξυλόσομπας
Αν σου πω πως βρήκα μόνο έναν που να έχει 15εκ ινοξ (μονό, για διπλό κανείς) και αυτό μόνο με παραγγελία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ