Μπουρί ξυλόσομπας σε καπνοδόχο τζακιού: υγροποιήσεις;...

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107838 από xsotos
Φιλοι για σας ειμαι νεος στο φορουμ και εχω μια τεραστια απορια.Εχω τζακι το οποιο θα ξηλωσω και θα βαλω στη θεση του μια ξυλοσομπα αεροθερμη.Τα μπουρια της σομπας θα ανεβουν περιπου 1,20 σε υψος απο την σομπα και απο εκει με μια γωνια 45 μοιρων θα μπουν στην υπαρχουσα καμηναδα για 0,50 ποντους.η καμηναδα εχει διαμετρο Φ30 εσωτερικα καθαρο ειναι εσωτερικη στη μεση του σπιτιου ειναι κισερολιθος 8,5μ και μεσα στον κισερολιθο εχω περασει και σπιραλ αλουμινιου για τζακια μεχρι τα 6μ που τερματιζει και η πλακα του σπιτιου.Θελω να μαθω τι γινεται με υγροποιησεις μεσα στην καμηναδα θα εχω προβλημα? Το κενο αναμεσα μπουρι καπνοδοχο θα χτιστει.Δεν μπορω να βαλω καπου ταφ για τα υγρα.
Απο εκει που θα παρω την σομπα μου επιμενουν οτι δεν θα εχω θεμα κανενα με υγρα γιατι υγρα δημιουργουνται μονο στη διαφορα θερμοκρασιας ζεστου κρυου στα μπουρια και επιμενουν να την περασω απο εκει γιατι θα υπαρχει καλυτερο τραβηγμα στα καυσαερια και οικονομια στα μπουρια.
Φοβαμαι μηπως εχει υγρα και γινει μανταρα ο τοιχος και ποιος ακουει τη γκρινια της γυναικας μετα.(στα λεγα εγω αλλα εσυ δεν ακους κανεναν ,του κεφαλιου σου εσυ,κλπ,κλπ,)Καταλαβαινετε τη εννοω.
ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας κουρασα.
Περιμενω με αγωνια.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by xsotos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107870 από dimlyk
το σωστο ειναι να περασει καινουρια μπουρια μεχρι την ταρατσα
οι υγροποιησεις ειναι κατα κανονα εσωτερικες και δεν εχουν σχεση με διαφορες θερμοκρασιας αλλα με την θερμοκρασια κι υγρασια των καυσαεριων .
αμα σου λενε τετοια για να πουλησουν καλο ειναι να κοιταξεις κι αλλου :)
γενικα οτι προτεινουν οι σοβαροι κατασκευαστες δηλ ταμπερακι και ταυ καθαρισμου κλπ τα εφαρμοζουμε με ευλαβεια .
οσο αφορα τα μπουρια μονο λεια κι οχι σπιραλ που βαζουν για ευκολια και μπορεις να τα κουμπωσεις αναποδα απ οτι προτεινουν οι κατασκευαστες ωστε να μην βγαινουν οι υγροποιησεις στο εξωτερικο η να χρησιμοποιησεις κοκκινη σιλικονη στις ενωσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xsotos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108274 από tyfon
Κάτι παρόμοιο είχα κάνει και εγώ σε μια ξυλόσομπα που έχουμε, αλλά με πιο πολλές γωνίες, και είχαμε πρόβλημα στο τράβηγμα.Ο πωλητής μας έλεγε ότι δεν θα υπάρχει θέμα με το τράβηγμα.Το πως ήταν συνδεδεμένη και τι πρόβλημα είχα μπορείς να το διαβάσεις στο τελευταίο μήνυμα σε αυτό το θέμα:

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...332&Itemid=144#72880

Συγνώμη που δεν το ξαναγράφω πάλι και σε παραπέμπω αλλού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xsotos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ