Κατασκευή ξυλόσομπας με φούρνο

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105915 από Χρηστος Αγρινιο
Χερετω ολο το forum
ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα στη σόμπα που έφτιαξε ο billgogos
πολύ καλή κατασκευή , μπράβο.
θέλω κι εγώ να φτιάξω μια ξυλοσομπα αλλά με φούρνο έχω κάνει και ενα πρόχειρο σχέδιο και το επισυνάπτω
θα τραβάει? υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω?

έψαξα στο internet αλλά δεν μπόρεσα να βρω σχέδια και διαστάσεις για τέτοιου είδους σόμπα

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη
ευχαριστώ...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105916 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κατασκευή ξυλόσομπας με φούρνο
Εχω δει πολλές ξυλόσόμπες ιδιοκατασκευής, και σε καμιά δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα στο γνωστό και επίφοβο σε όλους "τράβηγμα"
Αυτό πιστεύω ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολήσει. Σκέψου πόσο περίεργο και με ανορθόδοξο τρόπο είναι κατασκευασμένες οι μασίνες, και παρ αυτά "τραβάνε" σαν βαπόρια.

Αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι το κόστος της κατασκευής [εάν πρόκειται να αγοράσεις τα υλικά] σε σχέση με την αγορά μια έτοιμης και παράλληλα φινετσάτης ξυλόσομπας με φούρνο. :dry:

Κατά τα άλλα τα σχεδιάκια σου μου φαίνονται μια χαρά. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105917 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Κατασκευή ξυλόσομπας με φούρνο
Μια χαρα ειναι σαν σχεδιο!

Φανταζομαι οτι δεν θα δωσεις και νερα στα τοιχωματα? Αν ειναι να την κανεις υδραυλικη τοτε δωσε μεγαλη βαση στο πως θα καθαριζεις το επανω μερος της τις πισσες και τις επικαθυσεις.

Σημερα τελειωσαμε στην δουλεια μια εντελλως απλη σομπα για το κυνηγετικο καταφυγειο στην Βουλγαρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105925 από Χρηστος Αγρινιο
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
σε εμπόριο σιδήρου που ρώτησα θα μου στοιχίσουν περίπου 100 ευρώ οι λαμαρίνες 4 mm μαζί με κοψίματα σε παντογράφο για τις πόρτες , 10 ευρώ περίπου το γυαλί, ψημένο όχι κεραμικό... και άλλα τόσα περίπου τα πυροβόλα μου θα χρησιμοποιήσω, υπολογίζω γύρω στα 150 ευρώ όλα μαζί αλλά που αρέσει να ασχοληθώ...

δεν έχω καταφέρει να βρω στο διαδίκτυο κανένα σχέδιο για κατασκευή σόμπας με φούρνο...
γιαυτό φοβάμαι μήπως δεν τραβάει... σαν μέγεθος έχω βάλει λίγο πιο μεγάλες διαστάσεις από αυτές που βλέπω στις ξυλοσομπες του εμπορίου υποθέτοντας οτι με πιο μεγάλο χωρο καύσης θα εχω και καλύτερη απόδοση, πιο πολλα KW
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Χρηστος Αγρινιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105934 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κατασκευή ξυλόσομπας με φούρνο

Χρηστος Αγρινιο έγραψε: σαν μέγεθος έχω βάλει λίγο πιο μεγάλες διαστάσεις από αυτές που βλέπω στις ξυλοσομπες του εμπορίου υποθέτοντας οτι με πιο μεγάλο χωρο καύσης θα εχω και καλύτερη απόδοση, πιο πολλα KW


Χμμ .....αυτό θέλει συζήτηση, γιατί πιο μεγάλος χώρος καύσης σημαίνει, αρκετό ξύλο, μεγάλη κατανάλωση, οπότε και μεγαλύτερες απώλειες. Εκεί θα χρειαστεί σχεδιασμός, και επι πλέον κατασκευή στην διαδρομή των καυσαερίων κατά την έξοδο.

Οσο για το κόστος το έβγαλες πολύ χοντρικά. Δεν θα είναι λίγο φινετσάτη κατασκεύη ? Η προορίζεται η σόμπα για γκαράζ η εργαστηριακό χώρο. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105956 από Χρηστος Αγρινιο
η γνώμη σου είναι να μην κάνω πολύ μεγάλο το χώρο καύσης? να βάλω της διαστάσεις που βλέπω στις αντίστοιχες κατασκευές?
στις πόρτες εμπρός οι οπές θα γίνουν με παντογραφο καθώς και τα κοψίματα για τα γυαλιά
όπια μικρή ατέλεια στις πόρτες θα καλύπτονται απο την πατούρα οπως φαίνεται στο σχέδιο που εχω κάνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ