Υγροποίηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38806 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Υγροποίηση
Το φίλτρο ειναι θαυματουργό Γρηγόρη.
Όμως, όντως βγαζει υδρατμούς. Το είδα με τα ματια μου, το ανεφερε και ο Μιχάλης.

Αν το βαζετε αναγκαστικά δίπλα απο τοίχο, μία λύση είναι να βαλετε ένα ρεταλι πλεξιγκλας κολημένο ψηλά, αλλά στο κάτω μέρος να έχει μια πατούρα- πηχάκι, που να δημιουργεί κλίση. (σκέψη κανω)

(α...κάτω απο το πλέξι γκλας μπορείτε να βαλετε και ενα πόστερ, πχ έναν δικέφαλο αετό - κιτρινο Λεόνα :P )


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38807 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Υγροποίηση
Δεν λέω όχι φίλε Nasika....μπορεί να κάνει θαύματα.
Για μένα δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Αλλά θα μου επιτρέψεις να φωνάζω ότι σε τούτο εδώ τον τόπο θα πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή κάποιο επίσημο επιστημονικό κέντρο να εξετάζει ένα προϊών και να δίνει έγκριση πώλησης μετά από τεκμηριωμένη επιστημονική ανάλυση. Και αυτό δεν αφορά το μόνο φίλτρο που δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί αλλά για τα πάντα.

Παράδειγμα...
Σήμερα το μολύβι θεωρείτε βλαβερό στην υγεία...
Κάποτε το βάζανε οι υδραυλικοί σαν τακίμι στις παροχές ύδρευσης.
Για να μην σου μιλήσω για τις καμινάδες αμιάντου.
Μην σου πω για το παραφλού που το βάζουμε σαν αντιπαγετικό σε κλειστά δίκτυα που συνορεύουν με πόσιμο νερό....
Μην σου πω για την λεγεωνέλα (διαβασε για αυτήν ) και χιλιάδες άλλα παραδείγματα που με πιάνουν τα νεύρα μου.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38844 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Απ: Υγροποίηση
aithio αρα στην υγροποίηση παίζει ρόλο η παράμετρος της υγρασίας της εκάστοτε περιοχής που είναι το σπίτι.. όχι μόνο η υγρασία των ξύλων θέλω να πω.. σωστά;
Δηλαδή άλλα ποσοστά υγροποίησης έχεις αν το σπίτι σου είναι μέσα σε ρεματιά με αυξημένη υγρασία στον αέρα της περιοχής εκεινης και άλλα ποσοστα έχει ένα σπίτι σε ένα ποιο ξηρό μέρος..;
το παρατήρησει κανένα μέλος εδώ μέσα να μας βοηθήσει;
επίσης εάν υπάρχει εφαρμογή της μετεωρολογίας στο θέμα ελκυσμού και υγροποίησης της καμινάδας τα πράγματα γίνονται πολυ ποιο απλά από ότι τα φανταζόμουν..

aithio έγραψε:

efstathios έγραψε: Υπάρχει κάποιος γνώστης που να μπορεί μας μιλήσει για τις υγροποιήσεις?
αποφεύγονται με μονωμένη καμινάδα η απλά ελαχιστοποιούνται?


Φίλε μου δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα γνώστης αλλά ίσως μπορώ να σε βοηθήσω μεταφέροντας κάποια από αυτά που έχω διαβάσει και γνωρίζω.
Αυτά που θα σας γράψω παρακάτω είναι το ρεζουμέ πολλών χρόνων αναζήτησης για να κατανοήσω το φαινόμενο της συμπύκνωσης.
Θα τα πω με απλά λόγια για να το κατανοήσουν και όσοι δεν έχουν ξανασχοληθεί με το θέμα.

Για να γίνει σωστή καύση, είτε έχουμε πετρέλαιο, είτε φυσικό αέριο, είτε ξύλο, χρειάζεται μία ποσότητα οξυγόνου.
Το ποσοστό οξυγόνου στον αέρα είναι σχετικά μικρό για αυτό αναγκαζόμαστε να τραβάμε πολλά κυβικά αέρα για να πάρουμε το οξυγόνο που χρειαζόμαστε.
Ελα όμως που ο αέρας έχει μέσα του και ένα ποσοστό υγρασίας και το ζητούμενο είναι διαφύγει στο περιβάλλον από την καμινάδα σε αέρια μορφή.
Η υγρασία όμως σε αέρια μορφή έχει ακόμα μία ιδιότητα...
Όταν η θερμοκρασία των καυσαερίων πέσει κάτω απο μια συγκεκριμένη θερμοκρασία η υγρασία αλλάζει μορφή και από αέρας γίνεται νερό δυστυχώς και πίσσα.
Αυτό είναι το γνωστό σημείο δρόσου που συχνά πυκνά ακούμε και διαβάζουμε.
Το σημείο δρόσου των καυσαερίων στην βιομάζα είναι περίπου στους 50 βαθμούς Κελσίου.
Όσο όμως ανεβαίνει το ποσοστό υγρασίας των καυσαερίων λόγο και της υγρασίας των ξύλων τόσο ανεβαίνει και η θερμοκρασία συμπύκνωσης (σημείο δρόσου).
Αρα όπως καταλαβαίνεις το μόνο όπλο μας είναι να κρατήσουμε την θερμοκρασία των καυσαερίων σε μια θερμοκρασία πάνω απο τους 50 βαθμούς και αν έχουμε υγρά ξύλα ακόμα περισσότερο.
Να λοιπόν γιατί οι κατασκευαστές ξύλου προτείνουν τρίοδες θερμοστατικές βάνες στους λέβητες για να κρατάμε τις επιστροφές των νερών σε μια θερμοκρασία άνω των 50βαθμών.
Και να γιατί βγήκαν και αυτές οι πανάκριβες ανοξείδωτες μονωμένες καμινάδες. Για να προλάβουν τα καυσαέρια να βγουν από το καπέλο της καμινάδας σε θερμοκρασία πάνω από το σημείο δρόσου και να μην συμπυκνωθούν. ;)


Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38893 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Απ: Υγροποίηση

aithio έγραψε:

σε ευχαριστώ aithio για την γνώση που μας παρέχεις (εμπεριστατωμένη και με αριθμούς) και μπορούμε να κατανοήσουμε κάποια πράγματα που συμβαίνουν στον λέβητα μας. και μια ερώτηση: για να βγαίνουν τα καυσαέρια από το καπέλο μιας μονωμένης καμινάδας στους >50 βαθμούς σε πόση θερμοκρασία πρέπει να εξέρχονται από τον λέβητα? (έχω σόμπα λέβητα πελλετ και τα πέλλετ που θα κάψω είναι πολύ χαμηλής περιεκτικότητας σε υγρασία)


Πάνο μιας και Αθηναίος δεν έχω μεγάλη εμπειρία από σόμπες πέλλετ ακόμα.
Στην καύση όσο πιο χαμηλά είναι τα καυσαέρια τόσο μεγαλύτερη απόδοση έχουμε.
Άρα τα χαμηλά καυσαέρια για αποφυγή υγροποιήσεων πάνε πακέτο με τις μονωμένες καμινάδες.
ευχαριστώ, υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού του ελκυσμού?

aithio μπορω να γλυτωσο την υγροποιηση με το φιλτρο που εχω βαλει στο μπαλκονι μου Ειναι ενα μπαλκονι σκεπαστο με τεντες, οι υδρατμοι που βγαζει το φιλτρο ειναι μεν καθαροι αλλα δεν παυει να εχει υγρασια στον τοιχο


Δεν νομίζω να μπορείς φίλε Tsimp να κάνεις και πολλά γιατί εδώ μιλάμε για την εξάτμιση του νερού της δεξαμενής του φίλτρου. Φαντάζομαι ότι αν το απομακρύνεις απο τους τοίχους και έχεις ένα σχετικό ρεύμα αέρος δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά πάλι δεν γνωρίζω πως λειτουργούν αυτά τα φίλτρα τι πιστοποιήσεις έχουν, αν έχουν εξεταστεί από κάποιον επίσημο φορέα.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38895 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Απ: Υγροποίηση

GT έγραψε:

MZach έγραψε: Εγώ που έχω ανάμικτα ξύλα με 20%-40% υγρασία και δεν έχω μονώσει το μπουρί που περνάει μέσα από τη στέγη και δεν μαυρίζει το τζάμι γιατί τραβάει πολύ η καμινάδα. Άρα ο ελκυσμός είναι πολύ σημαντικός.


Να υποθέσω ότι έχεις φθηνή σόμπα που δε σφραγίζει και πολύ καλά? Ή κάνω λάθος?


Φθηνή ναι, έχω αυτήν www.westbywoodburners.com/Manufacturer/A...Black/132-50031.html αλλά έχει πιστοποίηση για την απόδοσή της και δεν καίει ανεξέλεγκτα γιατί αν κλείσω και το δευτερογενή και δεν έχει καλή θράκα σχεδόν σβήνει η φλόγα. Αν έχει καλή θράκα μπορεί να συντηρηθεί με τον τριτογενή για λίγο. Με συντηρητική καύση καίει περίπου 1,5 κιλό/ώρα (έχω ζυγίσει τα ξύλα για 10ωρη καύση) που αντιστοιχεί στην ονομαστική της ισχύ 6 KW. Θερμοκρασία καυσαερίων λέει στους 270C και έχω 6 μέτρο κάθετο μπουρί Φ150, 2,5 μ στο σπίτι, 2,5 μέσα στην όχι μονωμένη στέγη και 1μ απέξω. Νόμιζα θα βάζαμε μονωμένο στη στέγη αλλά ο μάστορας άλλαξε γνώμη, είπε ότι θα τα μονώσει με πετροβάμβακα αν χρεαιστεί. Για να δούμε στα κρύα. Το μπουρί στην στέγη καίει πάντως οπότε είμαστε προς στιγμήν πάνω από 50C. Θα πάρω θερμόμετρο να μετρήσω θερμοκρασίες στα μπουριά να δούμε πως πάμε. Οπωσδήποτε η υγροποίηση μας απασχολεί γιατί είναι και κάθετο το μπουρί μην τρέχουν μέσα στη σόμπα τα ζουμιά και μας σβήνουν τη φλόγα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38917 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Υγροποίηση
Αμονωτο μπουρί μέσα από στέγη. Έτσι έχασε την στέγη του ο κουμπάρος πρόπερσυ και έδωσε 5-6 χιλιάρικα μες στο καταχείμωνο για καινούργια. Ήτανε πάντως ωραίο show από ότι είπαν οι γείτονες, φωτιές και πυροτεχνήματα μέσα στην νύχτα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MZach

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ