Σωστή τοποθέτηση καμινάδας σε ξυλόσομπα

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11348 από GeoTa
Νομίζω δεν υπάρχει σχετικό θέμα για ξυλόσομπα, οπότε μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Θέλουμε να βάλουμε μια ξυλόσομπα στους γονείς. Μια 1η λύση που σκέφτηκα για να αποφύγω τις πολλές οριζόντιες διαδρομές , η σόμπα να τοποθετηθεί κοντά στον τοίχο και το μπουρί να βγει όπως δείχνω στην εικόνα.




Αυτό που με προβληματίζει είναι
1 . Αν θα «τραβάει» η καμινάδα ή θα πρέπει να την ανεβάσω μέχρι την σκεπή (άλλα 5μετρα καμινάδα περίπου);
2. Θα έχω φαινόμενα υγροποίησης;
3. Θα μαυρίσει το μπαλκόνι του 1ου ορόφου (όπου και μένω)….

Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα «τραβήγματος» αν θα προτιμήσω άλλη θέση για την ξυλόσομπα αλλά υποχρεωτικά με πολλές οριζόντιες διαδρομές μέχρι να βγει η καμινάδα έξω;
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11389 από Nasikas
Έχω την υποψια ότι...δεν μεγαλωσες με ξυλόσομπες στο σπιτι σου. B)

Αν κανεις αυτο που βλεπω στο σχεδιο, η βεραντα σου θα γινει....ΠΑΟΚ !!!
Και υγροποιησεις θα εχεις καποιες φορες. Αλλα υπάρχουν λύσεις στην αγορα (ταυ-σωληνακι-δοχειακι)

Εκει που θα βγει η καμιναδα έχεις αυλη ή δρομο ;

(το κυριότερο για μενα ειναι η μικρη διαδρομη της καμιναδας εντος του χωρου. Χανεις αποδοτικοτητα.
---Αν παω αυριο στο πατρικο μου θα φωτογραφισω την καμιναδα που περναει και απο διπλα δωματιο για να αφησει και εκει ενα μερος της ακτινοβολιας-θερμοκρασιας. Ζεσταιναμε πάντα με 3 σομπες όλο το σπιτι 135 τμ. Στην κουζινα βεβαια ειναι μασινα μαγειρικης που ....αν φας γιουβετσι, θα χαζεψεις.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11486 από Tsimp
Σωστοςςςςςς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11646 από GeoTa

Αν κανεις αυτο που βλεπω στο σχεδιο, η βεραντα σου θα γινει....ΠΑΟΚ !!!


..δε πειράζει, ΠΑΟΚ εισαι! :evil:

Αυτό που γράφεις οτι με τα μπουρια ζεσταίνεις και τα υπόλοιπα δωμάτια το γνωρίζω.. Απλά ρωτάω γιατί καποιος με "συμβούλευσε" να αποφύγω τις πολλές οριζόντιες διαδρομές μη τυχόν έχω πρόβλημα "τραβήγματος"..

Εσεις λοιπον μου λέτε οτι δε τιθεται τετοιο θέμα, σωστά;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Ώρες πριν - 12 Χρόνια 2 Ώρες πριν #13584 από GeoTa
διαβάζοντας το διάλογο σε αυτό το θέμα

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=13504&Itemid=53

Τελικά καταλαβαίνω πως το ιδανικό είναι να αποφεύγεις τις πολλές οριζόντιες διαδρομές.

Σκέφτομαι λοιπόν το εξής: αν υποθέσουμε πως θέτω σε αχρησία το απλό τζάκι του πατέρα μου μπορώ να περάσω το φ15 μπουρί της σόμπας μέσα από την καμινάδα του τζακιού που είναι τουλάχιστον φ20;
Εναλλακτικά μπορώ να ανοίξω τη φούσκα του τζακιού και να βάλω ένα τάφ κανα μετρό πάνω από την εστία και να συνδέσω το μπουρί;; Εννοείται ότι θα εχω και ένα κλαπετο για να επιλέγω ποια "έξοδος" θα είναι ανοιχτή. θέλω να τη βάλω σε αυτό το σημείο (κέντρο του σπιτιού) γιατί βολεύει πολύ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Ώρες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ώρες πριν #13589 από χρηστος8

GeoTa έγραψε: διαβάζοντας το διάλογο σε αυτό το θέμα

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=13504&Itemid=53

Τελικά καταλαβαίνω πως το ιδανικό είναι να αποφεύγεις τις πολλές οριζόντιες διαδρομές.

Σκέφτομαι λοιπόν κο εξής: αν υποθέσουμε πως θέτω σε αχρησία το απλό τζάκι του πατέρα μου μπορώ να περάσω το φ15 μπουρί της σόμπας μέσα από την καμινάδα του τζακιού που είναι τουλάχιστον φ20; αυτό θέλω να το κάνω γιατί βολεύει πολύ να μπει η σόμπα σε αυτό το σημείο (κέντρο του σπιτιού).





Φιλε GeoΤα μεσα απο την καμιναδα ναι γινεται αλλα οχι με εισοδο του μπουριου χαμηλα σε καμια περιπτωση. Οποια σομπα και να εχεις η καμιναδα της πρεπει να ανεβει καθετα τουλαχιστον 1 μετρο και μετα να αλλαξει κατευθυνση οριζοντια εκει που θελεις.
Αν υποθεσουμε οτι το λογικο υψος της καμιναδας της σομπας σου βρισκεται στο 1 μετρο, βαλε και αλλο 1 μετρο καθετα πας στα 2 μετρα... μετα βαζεις γωνια για να συνδεθεις στην ΚΑΜΙΝΑΔΑ του τζακιου και οχι στο χωρο καυσης του τζακιου σου γιατι ειναι πολυ χαμηλα.
Αν δηλαδη εχεις χτισιμο πανω απο το τζακι πρεπει να το ανοιξεις οσο χρειαζεται για να τρυπησεις την καμιναδα και να συνδεθεις.Επισης το κλαπε που λογικα εχει το τζακι θα πρεπει να το κλεισεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ