Τούμπο σε υδραυλική σόμπα τι ρόλο παίζουν;

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180205 από sdancer75
Έχω την hrv120 της ravelli, μπορεί κανείς να μου πει τι ρόλο παίζουν τα τούμπο και αν μπορούν να καθαριστούν πέραν από το τίναγμα που γίνεται με έναν μηχανισμό ελατηρίων; Απ' ότι παρατήρησα επηρεάζουν τον αέρα μέσα στον θάλαμο καύσης, είναι σωστή η παρατήρηση;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180207 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΙΑ Η ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΟΥΜΠΟ ΚΡΥΦΑ ΠΟΡΤΑΚΙΑ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΘΑΛΑΜΟΣ ΚΑΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΊΤΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ .ΤΑ ΤΟΥΜΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΚΑΘΕΤΕΣ Η ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΑ ΤΥΠΟΥ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ Η ΖΙΚ-ΖΑΚ Η ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΉΣΕΙ ΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΝΕΡΟΥ .ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΟΒΟΥΡΤΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΙΔΕΡΙΚΑ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ???ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180211 από sdancer75
Ευχαριστώ, για την απάντηση.

Όλα τα έχω καθαρίσει κάποια στιγμή ανά χρονικά διαστήματα αλλά τα τούμπο όχι, γιατί δεν ξέρω πως ανοίγουν και από που καθαρίζονται. Δεν είμαι σίγουρος καν, αν καθαρίζονται αυτά στην hrv120. Δεν έχω κάποιο σχέδιο που και πως έχω πρόσβαση στους σωλήνες αυτούς. Φαντάζομαι τα ελατήρια που έχει για τίναγμα, είναι για το καθάρισμα τους σωστά; Φτάνει αυτή η διαδικασία για να κρατηθούν καθαροί οι σωλήνες; Πώς δεν ξεφεύγουν καυσαέρια από αυτούς τους σωλήνες;

Είμαι Λάρισα. 

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180212 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΣΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΦΙΛΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΛΕΕΙ Οι τουμποσωλήνες δεν έχουν πρόβλημα για΄τι με τα ελατήρια καθαρίζουν σε βαθμό που δεν αφήνουν να δημιουργηθεί πρόβλημα. εάν καθαρίζεις το κενό ανάμεσα στην άνω μεριά της πλάκας και του καπακιού δεν έχει πρόβλημα. τα καπάκια στο εργοστάσιο μπαίνουν πρεσσαριστά. .ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180213 από rofos
Εμένα η εμπειρία μου με λέβητα και ελατήρια στα τούμπο έδειξε ότι, τα ελατήρια καθαρίζουν καλά αλλά όχι ικανοποιητικά. Οσο και να τα ανεβοκατεβάζω δεν είναι το ίδιο όπως όταν τα αφαιρέσω και τρίψω με τουμπόβουρτσα. Το πέλλετ θέλει καθαριότητα σχολαστική για να πάρουμε την μέγιστη απόδοση της συσκευής μας. Αυτό έχω καταλάβει και γιαυτό προσπαθώ να είμαι συνεπής και σχολαστικός στους καθαρισμούς.  

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180215 από sdancer75
Ευχαριστώ, το κάνω συχνά πυκνά με τα ελατήρια αλλά δεν γνωρίζω καν αν μπορώ να τα καθαρίσω με βούρτσα αφού δεν έχω πρόσβαση με κάποιον τρόπο.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ