Βοηθεια για σωστη επιλογή

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176419 από Samouil
Βοηθεια για σωστη επιλογή δημιουργήθηκε από Samouil
Καλησπέρα στην στο φόρουμ σας χαιρετώ και ειμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που σας εχω βρει , κατευθείαν στο ψητό, εχω μετακομίσει εδω και λιγο καιρο σε ενα σπιτι 85 μετρα στο πρωτο πάτωμα κατω εχει ενα φροντιστήριο και πανω πλακα και κεραμοσκεπή η θερμανση ειναι λεβητας πετρέλαιο που τον μοιράζομαι με το φροντιστήριο φυσικα με ορομετρητης . Θα ηθελα την γνωμη σας διοτι σκέφτομαι να αλλαξω την θερμανση και ειμαι αναμεσα σε 3 επιλογές 1η ειναι ξυλοσομπα αεροθερμη 2η σομπα πέλλετ αεροθερμη με κανάλια 3 σομπα πέλλετ υδραυλική στην περίπτωση μονο αν γίνεται να βαλω την σομπα διπλα στο σωμα του σαλονιου ωστε να καταργησω το σωμα και να παρω την σωλήνωση που ειναι τουμπο φ16 για να στειλω τα νερα στον συλλέκτη εχω μια ενσανση ομως γιατι διαβασα ορισμενα πραγματα στο φορουμ χωρις ομως τελικα να εχει ειπωθεί κάτι καταλυτηκο . Με προβληματίζει ομως η τιμη του πελλετ , σας παρακαλω βοήθεια ! ( Η αποσταση του συλλέκτη θα ειναι δεκα μετρα απο την σομπα και επειδη είμαι ενοίκιο δεν θελω να δωσω τοσα λεφτα ωστε να τραβήξω σωληνες)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176423 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
Καλησπέρα. Από τις 3 επιλογές θα προτιμούσα ότι έχει σχέση με πέλλετ. Και από τις 2 του πέλλετ θα προτιμούσα σύνδεση με καλοριφέρ. Εκτός και αν έχετε δωρεάν ξύλα οπότε τα πράγματα αλλάζουν. Η σύνδεση της σόμπας στο σώμα καλοριφέρ που λέτε να κάνετε νομίζω δεν είναι η ενδεδειγμένη με αμφίβολο αποτέλεσμα. Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε θερμουδραυλικό  να σας πει και σας καθοδηγήσει. Οσον αφορά τη τιμή του πέλλετ ναι έχει πάρει την ανηφόρα αλλά ακόμα και έτσι πάλι θα συμφέρει. Το πετρέλαιο , το αέριο, το ρεύμα είναι απλησίαστα. Δεν ακριβαίνει μόνο το πέλλετ ακριβαίνουν όλα. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176426 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
Σκέψου και τη λύση της αντλίας θερμότητας αν είναι να μπλέξεις με ακριβές υδραυλικές σόμπες πέλλετ και εγκαταστάσεις. Παρόμοια κατανάλωση, χωρίς την ταλαιπωρία. Μια άλλη λύση φθηνότερη του πετρελαίου είναι το υγραέριο, αν μπορείς να βάλεις δεξαμενή. Με μια μικρή μετατροπή ο λέβητας γυρίζει σε φυσικό αέριο αν στο μέλλον καλυφθείς από το δίκτυο. Γενικά, η τιμή του πέλλετ είναι τίμια και όπως είπε και ο rofos, δε σε κλέβουν στην ποσότητα και ξέρεις σχεδόν πάντα τι καις. Με τα ξύλα δε μπορείς να είσαι σίγουρος, και αν είναι να τα πληρώνεις, άστο δε συμφέρει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos, Samouil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176432 από Samouil
Απαντήθηκε από Samouil στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
το θεμα μου ειναι οτι για σομπα πελλετ υδραβλικη εχω βρει μια ραβελλι 20 κβ και με αεραγωγου μια κολα μπιουτι , 1500 και 1800 αντιστοιχα οποτε τα 2500++ μου φενονται μακρινος εφιαλτης αγαπητε συν τι αλλο θα χρειαστει ο μαστορας , και οπως ειπα δεν ειναι δικο μου το σπιτι ! τα καναλια σε μια σομπα καναλατι κανουν πραγματικα δουλεια ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176433 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
Αν δεν είναι δικό σου το σπίτι μην κάνεις παρεμβάσεις στο σύστημα θέρμανσης... Έχεις μιλήσει με τον ιδιοκτήτη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176434 από Samouil
Απαντήθηκε από Samouil στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
οταν μπηκα του ειπα οτι θα βαλω σομπα πελλετ , αλλα θελω να τεκμηριωσω μια κατευθυνση και να του την εξεθεσω . παντος ειναι αρκετα θετικος ο ανθρωπος ! επισης στο συστημα θερμανσης δεν νομιζω οτι θα κανω καποια ανεπανορθωτη αλλαγη .. σε ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σου !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ