Kalor ilaria 22kw

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174257 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
Μεχρι να φτιαξεις το κορδονι (κυρίως) και την καμινάδα δεν εχει νοημα να παραγαργαλιεσαι με ρυθμισεις τωρα γιατι θα το ξαναχρειαστεις.

κατεβασε ή/και αραιωσε το διαστημα της αρχικής φορτωσης πριν την εναυση. Θα γλυτωσεις το "μπαμ" το αναμα...
εχε στο νου σου οτι παιζει ρολο το μεγερος του κοκου πελλετ. οσο πιο μικρό τοσο πιο πολύ "κοβεις" ΟΛΕΣ τις τροφοδοσίες.

Στο αναμα η μεγαλη φλογα ειναι λογικο. ΜΕΤΑ απο κανα τεταρτο ισως και παραπανω που θα εχει καει η "πρωτη φορτωση" θα κρινεις αν.... εχεις "πλουσιο μιγμα" ή οχι

Φτιαξε ομως ΠΡΩΤΑ κορδονι και καμινάδα. Γιατι αν φτιαξεις την καμινάδα θα αυξηθει το τραβηγμα και θα θελεις παλι αλλαγη στη ρθμιση καυσαερίων

κι ενα τελευταιο επειδη την πατησα.
Ψαξε και ψαξου ΜΗ ΤΥΧΟΝ εχει η σομπα σου και καποιο πορτακι καθαρισμου ΠΟΥ ΔΕΝ αναφερεται στα μανουαλ δυστυχώς...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174258 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Re:Kalor ilaria 22kw
Focion φίλε μου χτες την έλυσα σχεδόν όλη .
Σκεφτόμουν μέχρι και μοτέρ να βγάλω του ανεμιστήρα αλλά δεν μπήκα σε τέτοιες περιπέτειες .
Οι kalor ilaria έχουν πορτακι πανω αφαιρουμενο -δοχειο καυσης-λαμαρινες πίσω και πλάγια -δοχειο συλλογής καύσης -πορτακι κάτω κρυφό με βίδες που σου δίνει πρόσβαση στα κάτω Τούμπο και τον ανεμιστήρα . Από πίσω έχει και δύο μικρές πόρτες (ορθογώνια καπάκια ) με φλάντζα που προφανώς είναι και εκείνα για καθαρισμό . Τα έχω ανοίξει όλα αυτά που σου λέω και έχω ρουφήξει με σκούπα και πινελακι . Σήμερα θα αλλάξω υαλοκορδονο. Δεν θα ασχοληθώ σήμερα περαιτέρω γιατί περιμένω προσφορά για καμινάδα 7 μέτρα μαζί με καπέλο θύελλης να μην ενοχλώ τους δίπλανους μου και τους απέναντι μου . Ξέρω ότι το σωστό είναι έως 3 μέτρα αλλά σκέφτομαι να την βγάλω πάνω στην σκεπή για να μην μπορεί να μου κάνει κανείς παράπονα ξανά . Δεν ξέρω αν βοηθάει για τον ελκυσμό αυτό . Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174259 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Re:Kalor ilaria 22kw
Οκ. κατι σα τη δευτερη φωτό εννοουσα.....

τωρα για το 7 μετρα καμιναδα θα ειναι ολο κάθετη?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174260 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Συμφωνώ με τους συμφορουμίτες παραπάνω. Πρώτα να συμμαζέψεις τη σόμπα και μετά να πειράξεις ρυθμίσεις αφού έχεις τις παραμέτρους.  Την έχω πατήσει και εγώ με την ανάφλεξη των καπναερίων. Επειδή αργούσε να ανάψει το πέλλετ γέμισε καπνό όλη η συσκευή ώσπου όταν άναψε το πέλλετ  έγινε αυτόματα και ανάφλεξη των καπναερίων. Το μπαμ αρκετά δυνατό. Είδα όλη τη φάση από την αρχή. Οι λόγοι που μπορεί να οφείλεται η καθυστέρηση έναυσης του πέλλετ μπορεί να είναι οι εξής:
1) η αντίσταση έχει χάσει την δύναμή της ( αν έχεις μεταλλική άλλαξέ την με κεραμική ή μαύρου χαλαζία black quartz). 
2) έχει πέσει πολύ ποσότητα πέλλετ στο στάδιο της αρχικής τροφοδοσίας  για την έναυση. Είναι η λεγόμενη προφόρτωση που θα συναντήσεις στα manual.
3) το σκαφάκι καύσης δεν είναι τοποθετημένο σωστά και δεν έχει μπει καλά στην τρύπα της αντίστασης
4) το σκαφάκι καύσης θέλει καθάρισμα και έχει φραγμένες τρύπες
5) το πέλλετ έχει πάρει υγρασία
6) η σόμπα δεν είναι αεροστεγής. Φθαρμένα υαλοκόρδονα, φλάντζες, σιλικόνες . Μπάζει αέρα περιμετρικά από τη πόρτα, περιμετρικά από  το τζάμι της πόρτα, τα κρυφά πορτάκια και καπάκια ή από τη σιλικόνη στον ανεμιστήρα καπναερίων .
7) βουλωμένη καμινάδα ( που εσύ δεν έχεις ακόμα)
8) βουλωμένη η εισαγωγή του αέρα καύσης
9) ο απαγωγέας καυσαερίων   δεν λειτουργεί σωστά.
 

 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannis kalor

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174261 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Έγραψες για φλαντζόκολα 250 βαθμών. Μήπως θέλεις παραπάνω βαθμών επειδή  θα τη χρησιμοποιήσεις στη πόρτα του θαλάμου καύσης ή είναι αρκετή των 250 βαθμών; μήπως αναπτύσονται  μεγαλύτερες θερμοκρασίες εκεί; ρώτα να είσαι σίγουρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174262 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Αν διακρίνω καλά στη 1η φωτό φαίνεται να έχεις μεταλλική αντίσταση. Αν είναι έτσι, αλλαξέ την σίγουρα με αυτές που είπαμε παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ