Πατέντα για να γίνει υδραυλική μια αερόθερμη σόμπα pellet...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40012 από dimitris11
Δεν γνωριζω την σομπα σου,αλλα στη δικη μου το εχω κανει,οχι στο μπουρι αλλα στο εσωτερικο(γυρω απο το καμινι και μεσα στους σωληνες που εβγαζε αερα) της σομπας.
Με χαλκοσωληνα φ18 συνολικου μηκους 15 μετρων στελνω το νερο μεσω 2 σωληνων φ15 σε 3 σωματα καλοριφερ και στο θερμοσυφωνα 80 λιτρα.
Εχω βαλει τον αισθητηρα χωρου της σομπας στο σωληνα επιστροφης του νερου,καιγοντας 950γρ πελετ(ameco) την ωρα ανεβαζει 33,5-34,5 βαθμους(νερο επιστροφης) και ζεσταινει το χωρο που βρισκετε 60τ.μ στους 21,5 βαθμους.Αν την καψω μια ωρα στο φουλ πιανει 40 βαθμους στη επιστροφη(δεν εχω υπολογισει την καταναλωση).
Το προσπαθησα το καλοκαιρι,το βελτιωσα τεσσερις φορες(προσθετα σωληνα),αν το ξαναεκανα θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα.
Αυτο με το μπουρι το σκεφτομαι και εγω αλλα οχι για να στειλω στα σωματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40022 από kosmidis80
Φιλε bacardi με τον τροπο που λες δυστυχως δεν θα πετυχεις και πολλα...

εχω αναφερθει στο παρελθον σε κατασκευη εναλλακτη καυσαεριων για θερμανση νερου, γιατι το ειχα κανει σε ξυλοσομπα-λεβητα που ειχα και ειχε πολυ καλο αποτελεσμα.

Να φανταστεις οτι τυλιγοντας τον χαλκοσωληνα που λες η επιφανεια που θερμαινεις ειναι μια γραμμη που ουσιαστικα παταει πανω στο μπουρι και οχι η συνολικη επιφανεια του χαλκοσωληνα, κατ επεκταση η αποδοση ειναι παρα πολυ μικρη.

Ειναι πρωι ακομα, αργοτερα αν θελεις ρωτα με και θα επεκταθουμε στο θεμα :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40049 από dimitris11
Αυτο που σκεφτομαι για το μπουρι στη δικια μου το οποιο πηγαινει προς τα πανω ειναι το εξης:
Θα ηθελα περιβαλεται το ιδιο με νερο,δηλαδη να φτιαξω μια σκαφη γυρω του και να τη γεμισω με νερο,στοχος να ψυχεται το μπουρι και να παρεχεται υγρασια στον χωρο.
Δεν ξερω αν γινεται κατι τετοιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40052 από kosmidis80
Αυτο που λες ειναι ουσιαστικα ενας εναλλακτης.

ΑΛΛΑ αν καταλαβαινω καλα, θελεις να το αφησεις απο επανω ανοιχτο, να βαζεις μεσα νερο και να ατμοποιειται για να δινει υγρασια στο σπιτι. Αποψη μου να μην το κανεις, γιατι αφενως θα σου χαλασει την αισθητικη, αφετερου μπορεις να το πετυχεις με απλα ενα κατσαρολακι πανω στην σομπα που το βγαζεις και οποτε θελεις.

ΠΑΝΤΩΣ Μεγαλη προσοχη! Δεν παιζουμε με νερα και τον ατμο!!!

Αν σκασουν οι χαλκοσωληνες ή η οποια κατασκευη με κολησεις την ωρα που ειναι το παιδι διπλα ή ακομα και εσεις, τοτε εδω θα ειμαστε να λεμε τα συλληπητηρια μας στην οικογενεια (το χειροτερο σεναριο)

ΑΠΛΟΙ ιδιωτες, χωρις να ξερουν να κολανε καλα σιδερα και να μπορουν να τεσταρουν κατασκευη βαζοντας αερα (bar) στο δικτυο, καλυτερα μην σας περναει καν απο το μυαλο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40055 από APNEAS30
Αυτό το είδος πατέντας με το ειπε καποιος αλλος αλλα διαφορετικά βα βαλει μια σόμπα πελλετ διπλα στο καλοριφερ με την ακτινοβολια της σομπας να ζεστενει το καλοριφερ και με ενα κυκλοφορητη να δινει ζεστα νερα στο μποιλερ του. :sick:

και το κορυφαιο.....πεταμα ολων τον νερων απο το δικτυο προσθηκη παραφλου(σπεσιαλ θερμοδυναμικες ιδιοτητες) και εφαρμογη τις ιδεας.....(μεθοδος ιοντων μεσο πελλετ)τελικα μονο η ΕΛΛΗΝΕΣ σκεφτονται ΠΑΤΕΝΤΕΣ.


ηλεκτρολυση ολε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40056 από Asteris
Κατ'αρχάς όταν πάτε να φτιάξετε κάτι, να ξέρετε τι να περιμένετε. Μια σόμπα 10kW με απόδοση 90%, αφήνει 1 kW να διαφύγει με μορφή καπναερίων προς την καμινάδα. Άρα, το τελειότερο σύστημα εναλλαγής θερμότητας να φτιάξετε και να πάρετε και το 100% αυτής της ενέργειας, 1kW θα πάρετε στην σερπατίνα. Το βλέπεις λοιπόν λογικό να κάνεις τέτοια φασαρία για να πάρεις ούτε 1kW ενέργειας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ