Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29567 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

ACIDBLACK έγραψε: ..ψαχνω ακομα ποτηροτρυπανα μπα και γλυτωσω την λυπητερη των 50 ευρω το σετ ...
μπορει καποιος να μου πει με το σετ καμιναδας τι καπνο βγαζει ?


Μην πάρεις το σετάκι που εννοείς γιατί δεν απλά δεν κάνει. Τα σετάκια αυτά έχουν στάνταρ βάθος 6-7 πόντους το πολύ. Για αυτήν την δουλειά χρειάζεσαι ποτηροκορώνα.

Βάρα με το καλέμι να τελειώνεις......για μια φορά δεν χρειάζονται τόσο ακριβά εργαλεία.

Οσο για το σετ καμινάδας......ο καπνός εξαρτάται από το πόσο κακό πέλλετ θα κάψεις.....εφόσον μιλάμε για καπνό !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29818 από stratri1
Απαντήθηκε από stratri1 στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Γειά χαρά και από εμένα. Μελλοντικός αγοραστής κινέζας και είναι σίγουρο ότι ΕΣΕΙΣ με πείσατε μετά από 42 σελίδες διάβασμα όλου του θέματος. Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τις γνώσεις που πήρα από τις συζητήσεις σας.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Πιστεύω ότι χρειάζομαι δύο σόμπες γιατί έχω σαλοκούζινο περίπου 50τμ (εκεί λέω να βάλω μια 10,5 ή 12KW). Μετά έχω διάδρομο περίπου 7-8 μέτρα, γωνία και να οι πόρτες των 3 δωματίων!!! περίπου 50τμ και αυτά. Βορινά τα 2 και χωρίς διπλανή οικοδομή. Σιγά μην ζεσταθούν από το σαλοκούζινο. Ή κάνω λάθος;;;;; Μιλάμε και για Τρίπολη. :ohmy:


Και για τις τρύπες στον τοίχο. Πνευματικό με μακρύ τρυπάνι, πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά. Καμιά 10αριά τρύπες περιμετρικά και λίγο καλέμιασμα ίσως. Ή και με απλό κρουστικό, αλλά με πολύ καλέμιασμα με το χέρι!!!! Καλή επιτυχία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ACIDBLACK

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29861 από ΚΑΛΟΥΔΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Γεια χαρα κ απο εμενα, ειμαι καινουργιος εδω κ υποψηφιος αγοραστης σομπας πελλετ.Σημερα πηγα στην εκθεση τηε παιανιας κ ειδα διαφορα προιοντα αλλα πιο πολυ για την Ηp 22 πολυ ωραιο μηχανημα κ επι ευκαιριας γνωρισα τον κ Μοσχαλη αλλα κ τον κ Νασικα Κ. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30466 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
@stratri1

εχω μεγαλωσει σε μαγαζι με ηλεκτρικα και εχω εγκαταστησει σνα πιτσιρικας απειρες σομπες αεροθερμες τυπου REX καιγανε diesel θερμανσης

ειναι σιγουρο οτι σομπα μεσα σε δωματιο υπνου δεν βαζεις γι κανενα λογω (αποπνικτικη ξηρη ατμοσφαιρα)

επειδη η διαρυθμιση του σπιτιου μου ειναι περιπου σαν κι τη δικια προσπαθησε να τοποθετησεις την

σομπα οσο ποιο κεντρικα γινεται και οσο ποιο κοντα στο διαδρο ακομα και απεναντι αν μπορεις

ισως μεμια μικρη υποβοηθηση(ηλεκκτροκινητο καναλι αερα )θα διωξεις οσο περισοτρο θερμο αερα

μπορεις προς τα υπνωδωματια ,καλη ιδεα θα ητνα αν μπορεις να σκαναρεις την κατοψη και να μας την

ποσταρεις για να παρουμε μια ιδεα ,στην τριπολη εχει οντως κρυο αλλα εχει και καλο φαι !!!

και φυσικα εξαιρετικες ποικιλιες κρασιων (φιλερια)

βασικη συμβουλη πριν παρεις οτιδηποτε ψαξε καλα που θα τοποθετησεις την σομπα και για τυχον

καναλια με ρευμα ζεστα νερα αυτοματισμους...αλλαξα τρια σημεια τποθετηση μεχρι να καταληξω .

βρεθηκε ενα ΒΟSCH πνευματικο τερας απο ενα φιλο θα ακουθησουμε την συμβουλη σου

με φιλικους χεραιτισμους παο την παντερμη Κρητη.

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ACIDBLACK. Αιτία: συμπληρωση κειμενου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30512 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Σε καμια περιπτωση δε θα χρειαστεις 2 σομπες...!! Παρε τη μια και θα δεις το τη φοβερη δουλεια θα σου κανει!!!

stratri1 έγραψε: Γειά χαρά και από εμένα. Μελλοντικός αγοραστής κινέζας και είναι σίγουρο ότι ΕΣΕΙΣ με πείσατε μετά από 42 σελίδες διάβασμα όλου του θέματος. Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τις γνώσεις που πήρα από τις συζητήσεις σας.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Πιστεύω ότι χρειάζομαι δύο σόμπες γιατί έχω σαλοκούζινο περίπου 50τμ (εκεί λέω να βάλω μια 10,5 ή 12KW). Μετά έχω διάδρομο περίπου 7-8 μέτρα, γωνία και να οι πόρτες των 3 δωματίων!!! περίπου 50τμ και αυτά. Βορινά τα 2 και χωρίς διπλανή οικοδομή. Σιγά μην ζεσταθούν από το σαλοκούζινο. Ή κάνω λάθος;;;;; Μιλάμε και για Τρίπολη. :ohmy:


Και για τις τρύπες στον τοίχο. Πνευματικό με μακρύ τρυπάνι, πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά. Καμιά 10αριά τρύπες περιμετρικά και λίγο καλέμιασμα ίσως. Ή και με απλό κρουστικό, αλλά με πολύ καλέμιασμα με το χέρι!!!! Καλή επιτυχία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30513 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stratri1 έγραψε: Γειά χαρά και από εμένα. Μελλοντικός αγοραστής κινέζας και είναι σίγουρο ότι ΕΣΕΙΣ με πείσατε μετά από 42 σελίδες διάβασμα όλου του θέματος. Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τις γνώσεις που πήρα από τις συζητήσεις σας.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Πιστεύω ότι χρειάζομαι δύο σόμπες γιατί έχω σαλοκούζινο περίπου 50τμ (εκεί λέω να βάλω μια 10,5 ή 12KW). Μετά έχω διάδρομο περίπου 7-8 μέτρα, γωνία και να οι πόρτες των 3 δωματίων!!! περίπου 50τμ και αυτά. Βορινά τα 2 και χωρίς διπλανή οικοδομή. Σιγά μην ζεσταθούν από το σαλοκούζινο. Ή κάνω λάθος;;;;; Μιλάμε και για Τρίπολη. :ohmy:


Και για τις τρύπες στον τοίχο. Πνευματικό με μακρύ τρυπάνι, πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά. Καμιά 10αριά τρύπες περιμετρικά και λίγο καλέμιασμα ίσως. Ή και με απλό κρουστικό, αλλά με πολύ καλέμιασμα με το χέρι!!!! Καλή επιτυχία.


Καλησπέρα σας,
Ενα σχεδιάκι θα βοηθουσε πολύ, όσον αφορά τη γωνία ακριβώς πριν τα υπνοδωμάτια, γίνεται να μπει εκεί η σόμπα? Αν υπάρχει χώρος και βολεύει η καμινάδα, ίσως εκεί , βάζοντας μια 12 KW και περσιδούλες στη σόμπα ( έχουμε κάνει κάτι αντίστοιχο στη 12 KW) να στέλνεις ένα μερος στο σαλοκούζινο (φοβερή έκφραση) και ένα μέρος στα υπνοδωμάτια.

Βγάλε 2-3 φωτο και ανέβασέ τες να έχουμε άποψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ