Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25683 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Ωραία και τότε πώς γίνονται εξαγωγές και πωλούνται προϊόντα σε άλλες χώρες;

Μήπως επειδή υπερέχουν είτε σε ποιότητα είτε σε τιμή;

Αυτό ο Έλληνας δεν το έχει καταλάβει μάλλον, θέλει να αγοράσει ο καταναλωτής κάτι ακριβότερο και χειρότερο και να το κάνει γαργάρα, έ, δεν γίνεται αυτό το πράγμα, όσους χαζούς και να βρούνε αυτοί κάθε μέρα γίνονται και λιγότεροι...

Και μιας και το συζητάμε, για το πώς γίνεται αυτό, θα αναφέρω κάτι που το έγραψα και στις ξυλόσομπες. Ένα εργοστάσιο παράγει ένα προϊόν σε γειτονική φθηνή χώρα της ΕΕ, έχει έξοδα κατασκευής του προϊόντος, απόσβεσης της επένδυσης, επενδυτικό ρίσκο κτλ κτλ. Το προϊόν αυτό πωλείται σε εκείνη τη χώρα ΛΙΑΝΙΚΗ (με τον εκεί ΦΠΑ) κάτω από 200 Ευρώ.

Το ίδιο προϊόν, το φέρνει εδώ ο Έλληνας (προφανώς δεν το έχει αγοράσει από μαγαζί λιανικής εκεί) και το πουλάει σε υπερδιπλάσια τιμή, πάνω από 400 Ευρώ (με τον εδώ ΦΠΑ) συνήθως μη έχοντας καν κόστος αποθήκης αφού δεν στοκάρει τίποτε, απλά το παραγγέλνεις, το πληρώνεις και στο φέρνει έχοντας βγάλει το όλο κύκλωμα αυτό ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από αυτόν που κατασκευάζει το προϊόν, χωρίς να έχει παράξει τίποτε, απλά πουλώντας αέρα. Αυτό κάνει ο Έλληνας, δυστυχώς όμως τα κορόιδα κάθε μέρα λιγοστεύουν.

Άλλο παράδειγμα, του τι εστί εμπόριο (μετά "αρπαχτής") αλά Ελληνικά. Προϊόν κατασκευάζεται σε φθηνή χώρα της Βορειοανατολικής ΕΕ, το πουλάνε σε γειτονική μας χώρα ΛΙΑΝΙΚΗ κάτω από 1000 Ευρώ (με τον εκεί ΦΠΑ) και το ίδιο προϊόν το πουλάνε εδώ στους ιθαγενείς ΛΙΑΝΙΚΗ πάνω από 2000 Ευρώ (με τον εδώ ΦΠΑ). Και οι δυο έμποροι κάνουν εμπόριο, και οι δυο εισάγουν το προϊόν, και οι δυο έχουν κόστος μεταφορικών, αποθήκης, βγάζουν και κέρδος, απλά ο ένας κάνει και ΑΡΠΑΧΤΗ γιατί αυτό είναι το εθνικό μας σπορ, μπορεί να μην παράγουμε τίποτε αλλά ξέρουμε από ΑΡΠΑΧΤΕΣ, δυστυχώς όμως τα κορόιδα κάθε μέρα λιγοστεύουν...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25765 από baikal for ever
Απαντήθηκε από baikal for ever στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
καλησπερα σε ολουσ.κυριε θεοχαριδη σασ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τη διευκρινηση οσο αφορα για την αεροθερμη σομπα πελλετ 11ΚW.πιστευω το προσεχεσ 20ημερο να τα πουμε και απο κοντα με περισοτερεσ λεπτομεριεσ για τη σομπα που με ενδιαφερει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25876 από jery
Απαντήθηκε από jery στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
σκέφτομαι να αγοράσω τη κανούρια 12αρα σόμπα απο το μόσχαλη,
αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν η σόμπες αυτές ζεσταίνουν δωμάτια του σπιτιού και με τι διαφορά θερμοκρασίας, εγώ θέλω να την τοποθετήσω σε ένα χώρο 70 τετραγωνικά που ο μισός είναι αίθριος.
δηλαδή στα μισά τατραγωνικά το ταβάνι είναι στο απο πάνω όροφο.
,στο αίθριο λοιπόν υπάρχουν 3 δωμάτια αυτά θα ζεσταθούν με αερόθερμη? τι πιστεύετε ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eytymhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25879 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
εμ ετσι ειναι...μη χωρα που ΔΕΝ παραγει τιποτα δεν θα εχει και αναπτυξη..
Ακομη και στο πελλετ. Εχουμε εταιρειες που μπορουν να παραγουν καλο πελλετ αλλα ακομη και αυτες κοιτανε πως να βγαλουν με υποδιαιστερα υλικα πελλετ τυπου βουλγαριας... Δε κοβει το Ελληνικο μυαλο....

Εγω π.χ. αν η κινεζικη σομπα ειχε 1200€ και η ελληνικη σομπα 1300€ την ελληνινη θα αγοραζα.

Δε γινεται ομως η κινεζικη να εχει 1000€ - 1200€ και η ελληνικη 1900€

Δε γινεται το κασερι το ελληνικο το κιλο να εχει 13€ και το κασερι το ολλανδικο 5-6€.
Δε γινεται οτι ειναι Ελληνικο να εχει 2πλασια τιμη απο το ξενο..

Παραδειγμα;; Ο μεταξας..στη χωρα μας πωλειται 15-16€ *****
στη βουλγαρια 16 λεβα..καπου στα 8€!!!! Γιατι;;;

Η φετα... Στη Γερμανια 4,5€ εδω γιατι 6-9€;;;
Γιατι τα ελληνικα σουπερ μαρκετ να θελουν να βγαλουν κερδος 30-40% ισως αλλες φορες και 100%;;;
ναι ωραια..θελαμε σα χωρα ενα βαρυ νομισμα το ευρω...ισως ομως και το λεω με καθε σιγουρια ΔΕΝ ηταν η ελλαδιτσα μας για το ευρω... Δε γινεται ρε πουστη μου να αγοραζω ενα γυρο 2,5€ - 800ΔΡΧ...
η το γαλα 1,30€ - 400ΔΡΧ..

ολο εγιναν πανακριβα....
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #25896 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Καλημέρα.
Για να επαναφέρω το θέμα στις κινέζικες σόμπες πέλλετ.
Θα ήθελα (αν γίνεται) μία απάντηση από τον κύριο Θεοχαρίδη.
Εχω την περυσινή σόμπα πέλλετ (NBPA) και σε κάθε αλλαγή πέλλετ , μπαίνω στο μενού ρυθμίσεων και αναπροσαρμόζω για καλύτερη καύση-απόδοση και ανάλογα του πέλλετ,μείωση του κλίνκερ.
Ξέρω επίσης ότι στις καινούριες GRACE έχει αλλάξει το μενού.
Παίρνοντας κάποιος σόμπα απο εσάς , δίνετε και αυτές τις σημαντικές πληροφορίες???
Για εμένα τουλάχιστον είναι καθοριστικός παράγοντας στην αγορά σόμπας να έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις.

υγ. Και με την ευκαιρία αν θέλει και ο κύριος Μοσχάλης να απαντήσει για τις δικές του σόμπες μάρκας HP
Ευχαριστώ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25940 από Theoharidis sa
Απαντήθηκε από Theoharidis sa στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Moschalis έγραψε: Κ. Θεοχαρίδη.
Σας τιμά ο τρόπος αντιμετώπισης των πραγμάτων και συγκεκριμένα ο τρόπος που χειρίζεστε το θέμα των σομπών. Δε θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης , δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος, το μόνο που θέλω να τονίσω είναι ότι υπάρχουν πολλές εταιρείες που ανήκουν στο 10% των πραγματικών πιστοποιητικών , ειδικά όταν αυτά βγαίνουν από αγγλικά, γερμανικά η αμερικάνικα εργαστήρια. Το τονίζω διότι στα ταξίδια που κάναμε "παιδευτήκαμε" πολύ για να καταλήξουμε σε προμηθευτή , με πιο σημαντικό παράγοντα επιλογής τα πιστοποιητικά.

Είμαστε ανοιχτοί για κουβέντα , ο διευθύνων σύμβουλος Κος Μοσχάλης Ιωάννης βρίσκεται καθημερινά στην εταιρεία απο τις 7:00 το πρωϊ.

Σας ευχαριστούμε


Αγαπητέ Κ. Μόσχαλη,
Γνωρίζω ότι η εταιρεία σας, κάνει πολύ καλή δουλειά στις σόμπες και δεν είσαστε ένας ακόμα εισαγωγέας, αλλά μία σοβαρή εταιρεία με τμήμα ανάπτυξης και υποστήριξης, προσωπικά με τιμά το γεγονός οτι είμαστε ανταγωνιστές, δεν θα ήθελα να υποστηρίξω με τίποτα ότι τα πιστοποιητικά σας ανήκουν στο 90% των πλαστών, γιατί γνωρίζω τον αγώνα που κάνετε και το μεράκι που έχετε. Οπότε το τελευταίο που θα επιθυμούσα είναι αντιπαράθεση με την εταιρεία σας.
Με εκτίμηση,

Θεοχαρίδης Βασίλειος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ