Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80832 από gerokost
Απαντήθηκε από gerokost στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Να και μια φωτο που τραβηξα απο τη μαυριλα. Ειναι μετα απο καθαρισμα και 2 ωρες λειτουργιας.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80858 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
το ποσο οικονομικο ειναι το καθοριζεις εσυ με τις ρυθμισεις αναλογα με τις αναγκες σου.οταν παρεις τον αερα με τις ρυθμισεις θα λυσεις τα προβληματα σου,δεν ειναι τιποτα δυσκολο,ολοι ετσι ξεκινησαμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81022 από spoontol
Απαντήθηκε από spoontol στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Γεια σας και παλι !Tελικα βρηκα την λύση .. με μπέρδεψε το manual που βρήκα στα ελληνικά κάπου εδώ στο φόρουμ γιατί αυτό που είχα όταν την αγόρασα δεν το ανέφερε πουθενά..!! έστω στα αγλικά που είχε την εξήγηση του σφάλματος E6 . ελεγε οτι εχει βλάβη ο αισθητήρας υψηλής θερμοκρασίας. τον αλαξα αλλά τίποτα. μάλλον δεν έστεκε.για την δικιά μου σόμπα.
λύση-'' πιθανότατα ''
την λύση την βρήκα στην τύχη αφού άνοιξα την τουρμπίνα να την καθαρίσω. και αφού έγινα κατάμαυρος λέω δεν καθαρίζω και της εξόδους από τον θάλαμο καύσεις έως στον θάλαμο που πάνε τα καυσαέρια με ένα σύρμα δεν τινάζω και λίγο τα μπουριά.. αυτό έκανα σαν τελευτεα λύση γιατί δεν την πάλευα άλλο και ήμουν έτοιμος να βρω μάστορα . την δοκίμασα να δουλεύει στην σκάλα ένα (P1 ) για δώδεκα ώρες και λειτουργούσε τέλεια .
'σειμιώσεις - πατάτες δικιές μου..!!' δεν την είχα καθαρίσει καθόλου πέρσι .. και πείραξα την εργοστασιακές ρυθμίσεις στο κρυφό μενού αφού πίστευα ότι φτεει κάτι από εκεί .. με αποτέλεσμα να τα κάνω λίγο μπάχαλο στις ρυθμίσεις της καημένης της 'κινέζας' όπως αναφέρουν και εδώ στο φόρουμ :P .γενικά σήμερα μου δούλεψε τέλεια 24 βαθμούς στο δωμάτιο που την έχω 21 -22 στο υπνοδωμάτιο και στην κουζίνα είναι γκαρσονιέρα όχι κάτι μεγάλο πιστεύω ότι το P6 έχει να κάνει με τα καυσαέρια γενικά την ροι, αν μπορούνε οι ΠΑΛΙΟΙ να μας το εξηγήσουν για να ενημερωθούμε κιόλας σίγουρα .ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σας! και με την ευκαιρία αφού γράφω που γράφω, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στούν εμπνευστές του φόρουμ και τα παλικάρια που δίχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για αυτό το καινούργιο που ζούμε πολλοί .πυστεύω ότι βοηθήθηκε πολύς κόσμος και θα βοηθηθεί ακόμα περισότερος . και πάλι μπράβο σε όλους ΌΛΟΥΣ !! :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81048 από gerokost
Απαντήθηκε από gerokost στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Παραθέτω και τις ρυθμίσεις μου.. !

First feeding time 120 *2S
P1 Smoke 137
P1 Fans 155
P1 Feedtime : Last 7 Every 5

P2 Smoke 120-->130 (Ήταν 120 το πήγα σταδιακά 122,125,130)
P2 Fans 135-->138 (Ήταν 135 το πήγα 138)
P2 Feedtime : Last 3 Every 6

P3 Smoke 125
P3 Fans 125
P3 Feedtime : Last 4 Every 6

P4 Smoke 113
P4 Fans 111
P4 Feedtime : Last 2 Every 8 (ήταν 3/7 νομίζω, αλλα έκαιγε αρκετά και γέμιζε το κουπάκι)


Και μερικές άλλες

Startup Clean 20S
Light delay time 6M
Ignitor delay time 2M
Lightning fail time 20M
Switch off 4M
Protect temp 100


======


To smoke είναι ο αέρας απ' έξω, έτσι ?
Το fans είναι η δύναμη των ανεμιστήρων προς το σπίτι.
Σχετικά με το feedtime, αυτό που νομίζω είναι ότι πχ το Last είναι η ποσότητα Χ φορές πχ το 2 είναι 2 φορές μια καθορισμένη ποσότητα και το Every είναι ανα πόσα second θα τροφοδοτεί.

Σωστά ?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by gerokost. Αιτία: Smoke/fans
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81519 από djchris
Απαντήθηκε από djchris στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Γιατί οι σόμπες πλλετ δεν έχουν πυρότουβλα στο εσωτερικό τους όπως οι ξυλόσομπες; Ποιος είναι ο ρόλος του βερμικουλίτη στη σόμπα; Αν οι πλάκες βερμικουλίτη αντικατασταθούν με πυρότουβλο ίδιου πάχους τότε η σόμπα φαντάζομαι ότι θα διατηρεί περισσότερο τη θερμοκρασία της με αποτέλεσμα να κάνει περισσότερη εξοικονόμηση όταν δουλεύει στο temp. Το δοκίμασε κανείς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81520 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

djchris έγραψε: Γιατί οι σόμπες πλλετ δεν έχουν πυρότουβλα στο εσωτερικό τους όπως οι ξυλόσομπες; Ποιος είναι ο ρόλος του βερμικουλίτη στη σόμπα; Αν οι πλάκες βερμικουλίτη αντικατασταθούν με πυρότουβλο ίδιου πάχους τότε η σόμπα φαντάζομαι ότι θα διατηρεί περισσότερο τη θερμοκρασία της με αποτέλεσμα να κάνει περισσότερη εξοικονόμηση όταν δουλεύει στο temp. Το δοκίμασε κανείς;


ουτε νομιζω οτι θα το δοκιμασει κανεις ...αλλα ποτε δεν ξερεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ