Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78184 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Βασικά, ακριβώς από πίσω και πάνω από το συρτάρι της στάχτης είναι. Ελπίζω να είναι αυτό γιατί δεν μπορώ άλλους παράξενους ήχους... Τον έναν διορθώνω, άλλος εμφανίζεται....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78195 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε: Βασικά, ακριβώς από πίσω και πάνω από το συρτάρι της στάχτης είναι. Ελπίζω να είναι αυτό γιατί δεν μπορώ άλλους παράξενους ήχους... Τον έναν διορθώνω, άλλος εμφανίζεται....


Με ηρεμία όλα διορθώνονται. Από την μεριά που δεν έχει το μοτέρ ο άξονας μπαίνει σε μία υποδοχή από μπρούντζο ή κόκαλο που είναι μέσα σε ένα λάστιχο που πιάνεται στην λαμαρίνα. Το λάστιχο έχει στρόγγυλη φωλιά και το μπρούντζινο ή κοκάλινο έχει σχήμα μπίλιας με μία τρύπα για να μπαίνει ο άξονας. Μερικές φορές η τρύπα της μπίλιας φεύγει από τα κέντρα και ο άξονας στραβογυρίζει. Αν κάνεις ένα τρέξιμο ανεβάζοντας και κατεβάζοντας της στροφές στο μοτέρ ανακύκλωσης κεντράρει. Αλλά και έτσι να το αφήσουμε σιγά,σιγά θα κεντραριστεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78210 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stoikon έγραψε:

pannarab έγραψε: Βασικά, ακριβώς από πίσω και πάνω από το συρτάρι της στάχτης είναι. Ελπίζω να είναι αυτό γιατί δεν μπορώ άλλους παράξενους ήχους... Τον έναν διορθώνω, άλλος εμφανίζεται....


Με ηρεμία όλα διορθώνονται. Από την μεριά που δεν έχει το μοτέρ ο άξονας μπαίνει σε μία υποδοχή από μπρούντζο ή κόκαλο που είναι μέσα σε ένα λάστιχο που πιάνεται στην λαμαρίνα. Το λάστιχο έχει στρόγγυλη φωλιά και το μπρούντζινο ή κοκάλινο έχει σχήμα μπίλιας με μία τρύπα για να μπαίνει ο άξονας. Μερικές φορές η τρύπα της μπίλιας φεύγει από τα κέντρα και ο άξονας στραβογυρίζει. Αν κάνεις ένα τρέξιμο ανεβάζοντας και κατεβάζοντας της στροφές στο μοτέρ ανακύκλωσης κεντράρει. Αλλά και έτσι να το αφήσουμε σιγά,σιγά θα κεντραριστεί.


Το δοκίμασα και αυτό (κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον κ. Μοσχάλη) αλλά δεν βελτιώθηκε κάτι. Το έβαλα και λίγο λαδάκι αλλά τπτ. Γυρνώντας το μοτερ με το χέρι, ακούγεται ένα "χρρρρρ" (το οποίο δεν ακούγεται στο μοτέρ που έλαβα για αντικατάσταση, οπότε είμαι λίγο αισιόδοξος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78238 από παλτακης
Απαντήθηκε από παλτακης στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε:
Το δοκίμασα και αυτό (κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον κ. Μοσχάλη) αλλά δεν βελτιώθηκε κάτι. Το έβαλα και λίγο λαδάκι αλλά τπτ. Γυρνώντας το μοτερ με το χέρι, ακούγεται ένα "χρρρρρ" (το οποίο δεν ακούγεται στο μοτέρ που έλαβα για αντικατάσταση, οπότε είμαι λίγο αισιόδοξος)

Κατι λαθος απο εργοστασιο στην τοποθετηση ...εγω πλεον τα ανοιγω και βαζω γρασακι στα κινητα μερη των ανεμηστηρων ..οχι οτι ειχα καποιο θεμα απλα επειδη ειναι ρουλεμαν και οχι αριστης ποιοτητας βαζω γρασακι να μειωνονται οι τριβες - φθορες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78557 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
τελικα παιδες ξερει καποιος πως ρυθμιζεται το eco mode? nb-p15 εχω και ρυθμισα ολα τα προγραμματα εκτος του eco και νου δημιουργει προβλημα. οταν πιασει eco και δουλεψει ετσι κανενα μισαωρο το ποτηρακι γεμιζει σταχτη μεχρι υη μεση!!!εχω στειλει 3 mail στην εταιρια
www.nbpelletstove.com/contact.asp
και δεν μου απαντησαν! :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78595 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

toobi έγραψε: τελικα παιδες ξερει καποιος πως ρυθμιζεται το eco mode? nb-p15 εχω και ρυθμισα ολα τα προγραμματα εκτος του eco και νου δημιουργει προβλημα. οταν πιασει eco και δουλεψει ετσι κανενα μισαωρο το ποτηρακι γεμιζει σταχτη μεχρι υη μεση!!!εχω στειλει 3 mail στην εταιρια
www.nbpelletstove.com/contact.asp
και δεν μου απαντησαν! :evil:

φιλε την ιδια εχω.καποιος ειπε οτι το εκο ειναι το π4,σχεδον το πιστευω και εγω.απο την αλλη για να ειμαι σιγουρος δεν το αφηνω να πιανει εκο ποτε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ