Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65185 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

love.bacardi έγραψε: και ναι τελικα ηρθε και σε μενα κυριοι ναι το ΚΛΙΝΚΕΡ ειναι εδω σημερα την αναψα στις 9 το πρωι στην 1 σκαλα και μετα τις 4 στην 2 τωρα μωλις την εκλεισα και ναι εχει κλινκερ στο ποτηρακι για πρωτη φορα απο την αρχη της σεζον που την καιω με το ιδιο πελλετ τις ιδιες ωρες και ιδιες θερμοκρασιες τουλαχιστον με χτες. ΓΙΑΤΙ?????


Για όλους τους χρήστες σόμπας. Κακό πελλετ σημαίνει συνήθως πολύ σκόνη και στάχτη.
Η στάχτη περνάει από τους αυλούς καυσαερίων οι οποίοι συνήθως είναι στενοί. Έτσι το φράξιμο δημιουργεί κακή "αναπνοή", μειώνεται η δυνατότητα καύσης και αρχίζει η δημιουργία κλίγκερ (ή όπως λέγεται)
Δε ξέρω αν αυτό είναι το πρόβλημα σου αλλά σε μένα δημιουργήθηκε πρόβλημα σε λίγο διάστημα και η κατάσταση επιδεινώθηκε απότομα. Ένα καλό καθάρισμα από τεχνίτη σε μένα έλυσε το πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65201 από djchris
Απαντήθηκε από djchris στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε: για το τελευταιο
θελει αερα

ιδια ποσοτητα ριχνει παντα, απλά τα διαστηματα ειναι πιο συντομα....


Ποιον από τους δύο όμως να αυξήσω; το exhaust ή το blower?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65206 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
το exaust βεβαια...

το blower ειναι για την ταχυτητα του αερα στο χωρο.
α! και αν το εχεις παει τερμα ακομα και στη σκαλα τη πιο χαμηλη ειναι λογικό ο αερας να βγαινει χλιαρός

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65208 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

djchris έγραψε: Σχετικά με την HP-60, η σόμπα έχει μόνο ένα οριζόντιο μπουρί το οποίο είναι 0,5m εσωτερικά του σπιτιού και 0,5m εξωτερικά. Επίσης με μια σωλήνα Φ50 παίρνω αέρα για την καύση από έξω. Το πρόβλημα είναι το εξής, η σόμπα μου καίει 3-4 σακιά την ημέρα χωρίς να μπορεί να ζεστάνει το σπίτι των 120τμ. Η σόμπα καίει αυτή την ποσότητα δουλεύοντας στο temp και 28 oC. Αν κατεβάσω τη θερμοκρασία δεν μου κάνει οικονομία αλλά και δεν ζεσταίνει.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τη φταίει; Το σπίτι είναι καινούριο με πολύ καλή μόνωση, παράθυρα με θερμοδιακοπή κτλ. οπότε απώλειες δεν έχει.
Επίσης νομίζω πως η σόμπα είτε δουλεύει στην πρώτη σκάλα είτε στην 5η ρίχνει την ίδια ποσότητα πέλλετ σε στανταρ δευτερόλεπτα και αλλάζει απλά ο αέρας. Είναι αυτό λογικό;
Πώς γίνεται να ζεσταθεί το σπίτι; πρέπει να πειράξω τον αέρα στις σκάλες;
Τι γίνεται αν αλλάξω τον αέρα καυσαερίων και τι αν αλλάξω τον αέρα του blower;
Πως γίνεται να ρυθμίζω εγώ την ποσότητα πελλετ που ρίχνει;

Αν συσσωρεύεται ακαυτο πελλετ στο ποτυράκι και πολύ στάχτη ποια είναι η λύση;


Τι πέλετ καίς? Μήπως είναι μάπα?

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65335 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
φιλε πες μας ποσες ωρες λειτουργεις την σομπα και καις 3-4 σακια,δηλαδη 45 εως 60 κιλα πελλετ,αυτο ειναι λιγο περιεργο διοτι η σομπα καιει στο μαχ 2.2κιλα επι 24 ωρες ισον 52.8 κιλα και κανω εγω το ερωτημα την καις 24 ωρες?και συνεχεια στο μαχ?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by -mike-.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65339 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
απο που την πειρες?ποσο?και γιατι δεν εχεις βοηθεια απο τον πωλητη???????χτες αναμμα στο 1 στις 12 και στις 2 την εβαλα στο 2. μεχρι τις 12 το βραδυ κλασικα μετα κοιμομαστε γιατι δουλευουμε κιολας. 1 τσουβαλι και κατι ψιλα...ειναι αρκετο?πιστευω θα ειχα λιγοτερη καταναλωση αν το πελλετ ηταν μεγαλυτερο σε μηκος γιατι ειναι πολυ μικρο βουλγαρικο ντε στα 220 ο τοννος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.193 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ