Μακριά από σόμπες πελλετ.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175544 από Γιωργος4
Απαντήθηκε από Γιωργος4 στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
Ήταν καθαρή, και πήγαμε για ύπνο και 3 το πρωί άρχισε να μυρίζει καπνά και η συνέχεια γνωστή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175546 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
Το πιο πιθανό δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και το μοτέρ καυσαερίων να λειτουργεί στο φουλ. 

Έτσι βγάζεις έξω μεγάλες θερμοκρασίες άρα καις και πολύ. 

Όποτε η το μοτέρ έκοψε γιατί ζεστάθηκε και έπιασε φωτιά η δεν είχες καθαρίσει την καμινάδα.

Για να επιστρέψει φλόγα σημαίνει μη σωστές ρυθμίσεις. Μπορεί να έπιασε η σκόνη του πέλλετ στο κοχλία φωτιά. 

Έτσι όπως όμως τα λες δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα. 

Οδηγίες.
1) σωστή εγκατάσταση χωρίς γωνίες. 
2) Καλό καθαρισμό ειδικά στο ποτηράκι καύσης ειδικά όταν πέφτουμε για ύπνο η όταν λείπουμε από το σπίτι. 
3) καλές ρύθμισεις.
4) Καλό πέλλετ.
5) προσοχή με το μοτέρ καυσαερίων που το ανεβάζουν στο Θεό για να έχει απόδοση η σόμπα και την θερμοκρασία καυσαερίων
6) Αν και δεν συνηθίζεται για τις σόμπες πέλλετ καλο είναι να μονώσεις την καμινάδα που βγαίνει έξω. 
7) Για μεγάλο σπίτι καλύτερα σόμπα σύνδεση με καλοριφέρ. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175547 από Γιωργος4
Απαντήθηκε από Γιωργος4 στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
Τι να σου πω φίλε μου αυτό έγινε, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν έχει ασφάλεια ώστε να μην πάρει φωτιά το δοχείο γιατί αν έλειπα από το σπίτι μπορεί τα πράγματα να ήταν ακόμα χειρότερα,απο θέμα καθαριότητας την είχα αρκετά καλά το πέλλετ όμως μπορώ να πω σε κάποια τσουβαλια είχα υγρασία δεν ξέρω αν έπαιξε τόσο ρόλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ