αεροθερμη σομπα πελετ invicta nola 10

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173247 από passas
Καλημερα σε ολους!

Αγορασα μια αεροθερμη σομπα πελλετ απο λερου και θελω να την εγκαταστησω στον χωρο μου θα ηθελα να ρωτησω τα εξης :

1. Θελω να την βαλω κατω απο ενα παραθυρο με πλαστικο κουφωμα εχει μια αποσταση της ταξης 20 εκ. στο υψος αποσο ξερω η σομπα πεταει την θερμοτητα απο μπροστα σωστα? απο πισω δηλαδη δεν θα εχω προβλημα πθορας το κουφωματος μιας και ειναι πλαστικο .

2. θελω το μπουρι να κανει ενα μικρο οριζοντιο σπασιμο στα οριζοντια μολις βγει απεξω της ταξης των 80-90 εκ.  για να μην ανεβαινει πανω απτο παραθυρο να βγει ακριβως διπλα και να σηκωθει επανω θα εχω θεμα με την καμιναδα η ειναι σωστη η τοποθετηση?

Λόγω οτι ειμαι σε μονοκατοικια γνωριζει κανεις εαν αφησω τον σωληνα κατω μιας και δεν ενοχλω κανενα θα εχω προβλημα με την σομπα? πρεπει υποχρεωτικα δηλαδη να σηκωθει μπουρι υψους 2 μετρα?

Επισεις στα λερου κατα την αγορα μου ειπαν πως ο τεχνικος θα μου δωσει οδηγιες ρυθμησης ενω οταν καλεσα μου ειπε πως πρεπει υποχρεωτικα να κανει το πρωτο αναμα για να υσχιει η εγγυηση και να δωσω 50 ευρω γνωριζετε κατι σχετικα με αυτην την υποχρεωτικοτητα και αν μπορω εγω μονος να ρυθμισω την σομπα?

Ευχαριστω πολυ!
Σπυρος Πασσας
Last edit: 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν by passas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173248 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αν σου στήσει καμινάδα πληρώνεις αν έρθει να σου πει πού να βάλεις τη ΣΟΜΠΑ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΌΣ ΟΡΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 50 ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ?ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΈΣ ΤΑ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ!??ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΟΜΠΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ(ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ).ΣΚΕΨΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΕΛΕΓΕ ΕΔΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΜΙΑ ΣΟΜΠΑ 499 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 250 ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ!!!!!!!ΕΠΕΡΝΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΟΜΠΑ!!!!!!ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173250 από passas
Απαντήθηκε από passas στο θέμα αεροθερμη σομπα πελετ invicta nola 10
Οχι 50 ειναι το πρωτο αναμα! 200 τοποθέτηση καμιναδας 2 μετρων αλλα αν τα κανεις συνδιαστικα ειναι 200!

Την καμηναδα την κανω και εγω αλλα οταν πηγα να την αγορασω μου ειπαν θα με βοηθησει ο τεχνικός με τις ρυθμίσεις ενω τωρα θελουν νταβατζιλικι 50 ευρω για το πρώτο αναμα αλλιως δεν ισχύει η εγγύηση αποτι ειπε ο τεχνικος! Σκεφτόμουν να την στειλω πισω οπως είναι την εχω μια βδομάδα απλα βαριέμαι ξανα μανα τα κουβαληματα. Ειπα να αποφύγω να την παρω εκτος πολης για να μην πάθει κάτι και χαλασει να εχω καποια εγγύηση κ αποτι βλεπω δεν ξερουν τι τους γίνεται στην αρχη μ ειπαν 5 χρόνια εγγύηση μετα 2 θα με παιρναν τηλ για ενημέρωση πως να την αναψω κ τιποτα αλλα ντι αλλων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173251 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καμία σόμπα μέχρι 1000 ευρώ δεν έχει 5 χρόνια εγγύηση !!!!όλες έχουν 1-2 και στα ηλεκτρονικά(πλακέτα )μπορεί να μην έχει η έως 1 χρόνο!!!!ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΑΡΕΧΟΥΝ !!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ(ΠΟΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΡΑΓΕ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΆ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΟΤΕΡ ΚΟΧΛΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΓΡΑΝΑΖΙ Η ΚΑΕΙ ΤΟ ΠΗΝΙΟ ΔΕΝ ΚΑΛΥΒΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ)Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 50ΑΡΙ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΑ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΣΕΡΒΙΣ .ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΕ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173252 από passas
Απαντήθηκε από passas στο θέμα αεροθερμη σομπα πελετ invicta nola 10
Φιλε μου σε καταλαβαινω απόλυτα. Εαν μπορείς να μου πεις μονο αυτο αν γνωρίζεις η σομπα αυτη δεν έχει εισαγωγή αερα απεξω να βαλεις δηλαδή απευθεις ενα μπουρι να να παιρνει απεξω μπορώ εγω να κανω πατέντα για να παίρνω αερα απεξω; Αποτι βλεπω εχει ενα φαρδυ κύλινδρο που γυρναει και τραβαει τον αερα εκει απο μεσα ομως. νομίζω πως μπορεις να κανεις μια λαμαρινοκατασκευη που θα ενωνει με εναν σωληνα και θα βγαινει εξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173253 από passas
Απαντήθηκε από passas στο θέμα αεροθερμη σομπα πελετ invicta nola 10
Το γραναζι και το πηνιο που λες περίπου ποσο κοστολογούνται γνωριζεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ