Πρόβλημα με σόμπα Pellet Grace 13KW

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172866 από nikolaspap
Καλησπέρα σας
Έχω μια σόμπα πέλλετ 13ΚW, η οποία λειτουργούσε, μέχρι και μια πρόσφατη διακοπή ρεύματος, για πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα. Από τη διακοπή ρεύματος και μετά, έχω αλλάξει όλα τα μέρη που είχαν βραχυκυκλώσει: το blower του αέρα, την πλακέτα με το display, τον αισθητήρα που έχει δίπλα στο blower των καυσαερίων, το ignition bar. Παρ' όλα αυτά η σόμπα εξακολουθεί και βγάζει σφάλμα Ε2. Τι άλλο μπορεί να φταίει για το σφάλμα αυτό; 
Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.
Νικόλας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172868 από RasBilly1983
Απαντήθηκε από RasBilly1983 στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα Pellet Grace 13KW
Στο εγχειρίδιο χρήσης το Ε2 σημαίνει αποτυχία ανάφλεξης κατά την εκκίνηση.
Πιθανές αιτίες: 1. Υπάρχουν κλίνκερ στο πιατάκι καύσης.
2. Το πιατάκι καύσης δεν έχει τοποθετηθεί σωστά.
3. Έχει χαλάσει ο διακόπτης ελέγχου θερμοκρασίας των καυσαερίων που
είναι τοποθετημένος πίσω από τον ανεμιστήρα ανάφλεξης, 4. Έχει χαλάσει ο αναφλεκτήρας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172869 από nikolaspap
Απαντήθηκε από nikolaspap στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα Pellet Grace 13KW
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχουν ελεγχθεί και τα 4 ενδεχόμενα. Έχει καθαριστεί με ηλ. σκούπα ο κάδος και το πιατάκι, έχουν αλλαχθεί ο διακόπτης ελέγχου θερμοκρασίας των καυσαερίων και ο αναφλεκτήρας. Ωστόσο εξακολουθεί και βγάζει Ε2.
Το μόνο που δεν έχει ελεγχθεί, ως προς το αν άρπαξε κι αυτό από την διακοπή της ΔΕΗ, είναι ο διακόπτης αναρρόφησης. Ενδέχεται να φταίει αυτός για το Ε2; Αν, ναι πως μπορώ να τον ελέγξω αυτόν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172870 από RasBilly1983
Απαντήθηκε από RasBilly1983 στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα Pellet Grace 13KW
Ο αναφλεκτήρας μπήκε σωστά; Εγώ κάποτε την σόμπα με άναβα με χαρτάκι και οινόπνευμα γιατί νόμιζα ότι είχε προβλημα ο αναφλεκτηρας. Μετά από μια βοήθεια από κάποιον εδώ μέσα ανακάλυψα ότι δεν σωστα τοποθετημένος και δεν μπορούσε να κάνει ανάφλεξη η σόμπα. Κι εγώ Grace έχω την 11kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #172874 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΔΕΣ ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΥΣΗΣ ΑΝ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΤΡΑΡΙΣΜΕΝΗ ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΙΣΧΥ ΔΕΝ ΖΕΣΤΕΝΕΙ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΗΡΑΣΕΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΟ ΚΡΥΦΟ ΜΕΝΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝΑΨΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ,ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ ΕΔΩ Η ΕΔΩ www.facebook.com/kostas.pixas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ