Μαύρισμα γυψοσανίδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97201 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Μαύρισμα γυψοσανίδας

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Κύριε Γιώργο εδώ στην φώτο του Τακη βλέπουμε τον αέρα να σπρώχνει το χαρτί με αρκετά μεγάλη ροή , η ίδια ροή υπάρχει αντίθετα και στην εισαγωγή ενός τζακιού .όσο πιο χαμηλά τόσο περισσότερη σκόνη όσο πιο ψηλά λιγότερη σκόνη, αλλά λιγότερη διαφορά θερμοκρασίας, μικρότερη ροή στον αέρα .
πολλά μπορούν να συμβαίνουν στο σπίτι του φίλου μας (αν και δεν ξέρω την τύφλα μου απο πέλλετ )
μπορεί να είναι ενας συνδυασμός από χαμηλή εισαγωγή αέρα, κάπνα απο τη σόμπα εστω και λίγη ,υγρασία ,τσιγάρο .


Γιατί λιγότερη διαφορά θερμοκρασίας,
Επειδή ο αέρας πιο ψηλά είναι πιό ζεστός;
Αναγκαστικά η εισαγωγή λογικά πρέπει να μην ξεπερνά κάποιο
Ύψος..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97203 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
έχει να κάνει με την διαφορά θερμοκρασίας από όλα τα δωμάτια σε αυτό το ύψος και λιγότερο με την διαφορά θερμοκρασίας μέσα στη φούσκα σε αυτό το ύψος !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97214 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μαύρισμα γυψοσανίδας
Οι αερόθερμες πελετόσομπες έχουν βεντιλατέρ. Αν το σημείο που τραβάει τον αέρα στη σόμπα του Μιχάλη είναι πχ τέρμα κάτω ή από πίσω τότε είναι λογικό να έχει πολύ σκόνη και μαυρίλες. Όμως, όπως γράφτηκε και προηγουμένως είναι πιθανό να έχει κάποια ελαφριά διαρροή καπνού που δεν γίνεται αντιληπτή. Ένας ανιχνευτής καπνού-μονοξειδίου θα βοηθούσε πολύ για να καταλάβει μήπως υπάρχει κάποιο θέμα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97218 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Μαύρισμα γυψοσανίδας
καλημερα.. οχι διαρροη δεν υπαρχει το εχουμε τεσταρει.. το θεμα ειναι γιατι να μαυρισει ετσι το σπιτι.. εντυπωση μας κανει.. Η σομπα μου ειναι τοποθετημενη οπως μου την εστειλαν πανω σε μια μικρη παλλετα... Ισως το μονο που θα μπορουσα να κανω ειναι να βαλω ενα υγρο λευκο πανακι στην εξοδο του καυτου αερα και να δω αν θα μαυρισει..δε ξερω τι αλλο μπορει να φταιει..Επισης σκεφτομαι οτι ΟΛΟ το σπιτι μου πανω εχει γυψοσανιδα και επισης ΟΛΟΙ οι τοιχοι εχουν ταπετσαρια + 1 τοιχο στο σαλονι που εχει πετρα... Ισως να μην αναπνεουν καλα οι τοιχοι του σπιτιου γιατι οπως σας ειπα, εχουμε υπερβολικη ζεστη, δηλαδη ζεσταινει ΠΟΛΥ γρηγορα ολο το σπιτι 110 ΤΜ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97226 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Μαύρισμα γυψοσανίδας
σκεψου παντως οτι αντιστοιχη μαυριλα εισπνεεις! Το κατα ποσο ειναι υγιεινα ολα αυτα τα αεροθερμα μεσα θερμανσης ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα που θα πρεπει καποια στιγμη να σχολιασουμε και να εμβαθυνουμε... :whistle:

Προσωπικα τα θεωρω πολυ επιβλαβη κυριως για τα παιδια και σημαντικους παραγοντες, σε μακροχρονια φυσικα χρηση, αναπτυξης αναπνευστικων προβληματων και αλλεργιων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ