Ravelli R70: πρόβλημα με μυρωδιά

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82954 από kagiop
Απαντήθηκε από kagiop στο θέμα Ravelli R70: πρόβλημα με μυρωδιά
Δώσε μεγάλη προσοχή και καθάρισε τα πελλετ που σου έπεσαν ανάμεσα στον εναλλάκτη και τον θάλαμο καύσης από το υπερβολικό γέμισμα. Λόγο μεγάλης θερμοκρασίας περίπου 230c τα πελλετ ζεσταίνονται και μυρίζουν καπνίλα υπερβολικά. Ο θάλαμος και διαρροή να έχει λόγο υποπιεσης η κάπνα βγαίνει έξω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωργος 79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164432 από kitestavros
Απαντήθηκε από kitestavros στο θέμα Ravelli R70: πρόβλημα με μυρωδιά
Καλησπέρα τα φώτα σας παρακαλω
Πήρα μια ravelli r70 μεταχειρισμένη, την καθάρισα έκανα επαναφορά στις ρυθμίσεις, την τοποθέτησα όλα καλά
Τώρα ενώ λειτουργεί στο p2(πχ) μερικές φορές η φλόγα είναι μεγαλη παραπάνω από ότι θα επρεπε και μετά χαμηλώνει υπερβολικά και αρχίζει να μυρίζει κάπνα πάρα πολύ μέσα στο σπίτι
Την έχω λύσει να δω αν χάνει από κάπου αλλά τίποτα, μυριζει μόνο όταν πέφτει η φλογα
Αέρα περνω από έξω, καίω alfa wood
Επίσης ακόμα και όταν είναι σβηστή η σομπα λόγο του ότι το σπίτι είναι πάνω στο βορρά, βάζει αέρα από στη εισαγωγή αέρα και πάλι υπάρχει μυρωδια
Ευχαριστώ
Last edit: 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kitestavros.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164433 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αυτα που ελυσες και καθαρισες μηπως καπου δεν σφραγισανε οπως επρεπε? το κορδονι τις πορτας και γενικα η πορτα μηπως εχει πιτσικαρει καπου και δεν σφραγιζει?εκει που βγαινει ο αερας στο χωρο ο εναλλακτης σφραγιζει ?αν ελυσες μοτερ καυσαεριων οταν το εδεσες εβαλες φλατζοκολλα υψηλης θερμοκρασιας μεταξυ καυκαλο και πλακα φτερωτης αρκετη ωστε να ξεχυλισει γυρω γυρω ?η ενωση μοτερ καυσαεριων με τα μπουρια σφραγιζουν καλα?πρεπει να κοιταξεις ολα αυτα και να βρεις τη διαροοη.διαβασε και τα ποιο πανω σε αυτο το νημα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kitestavros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164434 από γιωργος 79
Απαντήθηκε από γιωργος 79 στο θέμα Ravelli R70: πρόβλημα με μυρωδιά
φίλος καλησπέρα έμενα που μύριζε ήταν ότι είχα αρκετά μέτρα μπουργια και βούλωσαν. (κάτι που δεν μου ενημέρωσαν στην αγορά-τοποθέτηση) όταν βούλωσαν τα μπουργια για να μην σκάση η σόμπα άνοιξαν τα καπάκια που έχει δεξιά και αριστερά με ελατήριο με αποτέλεσμα να μην κλείσουν καλά. Πάντως αν θες να δεις για διαρροή σε σκοτεινό δωμάτιο και με κερί η φακό θα δεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kitestavros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164435 από kitestavros
Απαντήθηκε από kitestavros στο θέμα Ravelli R70: πρόβλημα με μυρωδιά
Ότι και να έλυσα μπήκε στην θέση του με προσοχή, έχω μια κάποια εμπειρία λόγω άλλης πέλλετ σομπας(κινεζικής προέλευσης) που την έχω καθαρίσει πολλές φορές χωρίς κανένα θεμα
Το περίεργο είναι ότι η μυρωδιά δεν είναι συνέχεια αλλά όταν η φλόγα στο ποτηράκι πέφτει αρκετά
Και όταν είναι σβηστή μυριζει κάπνα πάλι ομως
Υποπτεύομαι την αεροκουρτινα
αλλά δεν ξέρω πως να το δω αυτό, έχω κοιτάξει με φακό νύχτα πάλι τίποτα
Τα μπουρια μου καινούρια
Last edit: 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kitestavros.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164436 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Ravelli R70: πρόβλημα με μυρωδιά

kitestavros έγραψε: Ότι και να έλυσα μπήκε στην θέση του με προσοχή, έχω μια κάποια εμπειρία λόγω άλλης πέλλετ σομπας(κινεζικής προέλευσης) που την έχω καθαρίσει πολλές φορές χωρίς κανένα θεμα
Το περίεργο είναι ότι η μυρωδιά δεν είναι συνέχεια αλλά όταν η φλόγα στο ποτηράκι πέφτει αρκετά
Και όταν είναι σβηστή μυριζει κάπνα πάλι ομως
Υποπτεύομαι την αεροκουρτινα
αλλά δεν ξέρω πως να το δω αυτό, έχω κοιτάξει με φακό νύχτα πάλι τίποτα
Τα μπουρια μου καινούρια

.....βάλε αλουμινοτενια στις ένωσις τον μπουριών σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kitestavros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ