Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91787 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

November έγραψε: βασικα ενδιαφερομαι να αλλαξω τις τιμες του νερου στις οποιες ανοιγει και κλεινει ο κυκλοφορητης.
γνωριζεις τον τροπο?


Στη σελιδα 12 του παροντος topic ο συνφορμιτης Georce εκανε καποιες τετοιες αλλαγες. Δες και εαν αξιζει τον κοπο καντο. Τι κερδος θα εχεις ομως;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91816 από mkaterina
Απαντήθηκε από mkaterina στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

dimlyk έγραψε: καλώς ηρθες κατερινα
οι περισσοτερες εταιρειες εχουν σομπες υδραυλικες που συνδεονται με τα καλοριφερ
μονο που κατα την γνωμη μου ειναι δυσαναλογα ακριβες σε σχεση με τους λεβητες :)
δεν ξερω αν εχεις καταληξει στο καυσιμο πελλετ ...αν ομως εχεις καταληξει καλο θα ηταν να εχεις και αποθηκευτικο χωρο ...μπας και παρεις καμμια ποσοτητα καλοκαιρι σε χαμηλοτερες τιμες ,,οπως επισης ...ναχεις το νουσου κι εδω και στο ιντερνετ για πιθανες προσφορες μηχανηματων ...και φυσικα να αρχισεις απο τωρα να ενδιαφερεσαι ασχετα ποτε θα κανεις την αγορα :)


Γεια σου dimlyk και σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!
Ακόμα δεν έχω καταλήξει πουθενά γι'αυτο και σας διαβάζω για να παίρνω ιδέες και να μαθαίνω από εσας τους ειδικούς!
Θα σας διαβάζω και αν αποφασίσω σε κάποια αγορά θα ετοιμάσω θέμα για να μου πείτε την γνώμη σας!
Σας ευχαριστώ πολύ!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mkaterina.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91818 από mkaterina
Απαντήθηκε από mkaterina στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

obelix έγραψε: αν καταλαβα σωστα,λες οτι δεν εχεις αυτονομη στο σπιτι,οποτε χωρις να ξερω σιγουρα βεβαια,ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις σομπα πελλετ νερου.
αν στο σπιτι υπαρχει σημειο που να βολευει και να κοιταζει η σομπα προς στα μεσα,τοτε θα σε ζεσταινει αλλα σιγουρα θα χρειαστεις αρκετα μεγαλη σομπα λογο τ.μ.αυτο σιγουρα θα στο μελετησει και απαντηση αυτος που θα ερθει να σου δωσει και προσφορα.
η lanordica παντως ειναι μεγαλο και σοβαρο εργοστασιο με υποστηριξη και απο τη μικρη πειρα που εχω,δουλευει και αποδιδει αυτα που υποσχεται.


Γεια σου Obelix και σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ναι το σπίτι δεν έχει αυτόνομη θέρμανση, έφτιαχνα όσα άντεχε η τσέπη μου και μετά μας έπιασε η κρίση και το κρύο :)
Οπως έγραψα και στο μηνυμα μου θα ήμουν ικανοποιημένη αν ζέστανε και το μισό σπίτι! Υδραυλική ή όχι δεν με απασχολει αυτό αρκεί να κάνει να δουλεύει σωστά και να την αντέχω οικονομικά εννοείται!
Όλες αυτές οι σόμπες που γράφετε στο φορουμ συμπεριλαμβανομένης και της lanordica μπορεί οποιοσδήποτε να τις βρει σε μια εταιρεία ή πρέπει να την αγοράσω από το εξωτερικό; Και από υποστήριξη;
Συγχωρέστε με για την άγνοια μου αλλά ένας γείτονας μας αγόρασε πέρυσι λέβητα πέλετ από μια εταιρεία στην Λάρισα. Κατά τα λεγομενα του ο λέβητας δεν ήταν ρυθμισμένος σωστά και έκαιγε πολλά πελλετ (πάνω από 1.000 ευρώ σε πέλλετ τον μήνα). Η απάντηση της εταιρείας ήταν ότι δεν γνωρίζουν να την ρυθμίσουν και πρέπει να έρθει ο τεχνικός από Ιταλία για να κάνει τις ρυθμίσεις. Ο τεχνικός ήρθε μετά από ένα χρόνο και φέτος ο λέβητας δούλευε σωστά!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mkaterina.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91832 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
μπορει να μην σ απασχολει αλλα εσυ πρεπει ν αποφασισεις :)
ειδικα επειδη η διαφορα στο κοστολογιο αλλα και στην θερμανση μπορει να ειναι σημαντικη αναμεσα σε αεροθερμη και υδραυλικη
ολες οι σομπες που αναφερονται εδω αλλα κατα πλειοψηφια και στο ιντερνετ υπαρχουν στην ελληνικη αγορα
ο βασικος λογος να την προτιμησεις ειναι για την υποστηριξη ....γι αυτο χρειαζεται προσοχη στην επιλογη του εμπορα -εγκαταστατη .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91833 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
για τους λεβητες δεν μπορω να απαντησω,δεν ξερω.για τις σομπες παντως,οπως ειπε και καποιος πιο πισω δεν ειναι και τρομερη επιστημη.μια συγχρονη ξυλοσομπα η ενα ενεργειακο τζακι εξελιγμενο ας πουμε.με σωστη τοποθετηση θα εισαι μια χαρα που κιαυτο δεν ειναι επιστημη.
της lanordica προφανως τις βρισκεις σε μαγαζια που πουλανε σομπες,τζακια κλπ.θεωριτικα γνωριζουν και καποια πραγματα για την λειτουργια.δεν τι λες φτηνες σομπες,ομως εχουν εμφανιση σιγουρα,κατι που το ηθελα εγω γιατι μπηκε στο σαλονι και σιγουρα εχουν ποιοτητα και τεχνογνοσια.
εχετε τζακι στο σπιτι;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mkaterina

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91835 από mkaterina
Απαντήθηκε από mkaterina στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

obelix έγραψε: για τους λεβητες δεν μπορω να απαντησω,δεν ξερω.για τις σομπες παντως,οπως ειπε και καποιος πιο πισω δεν ειναι και τρομερη επιστημη.μια συγχρονη ξυλοσομπα η ενα ενεργειακο τζακι εξελιγμενο ας πουμε.με σωστη τοποθετηση θα εισαι μια χαρα που κιαυτο δεν ειναι επιστημη.
της lanordica προφανως τις βρισκεις σε μαγαζια που πουλανε σομπες,τζακια κλπ.θεωριτικα γνωριζουν και καποια πραγματα για την λειτουργια.δεν τι λες φτηνες σομπες,ομως εχουν εμφανιση σιγουρα,κατι που το ηθελα εγω γιατι μπηκε στο σαλονι και σιγουρα εχουν ποιοτητα και τεχνογνοσια.
εχετε τζακι στο σπιτι;


Ναι υπάρχει τζάκι...
Και κάτι αλλο που ήθελα να ρωτήσω και το ξέχασα από ρεύμα πόσο καίνε αυτές οι σόμπες;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mkaterina.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ