Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83758 από slnzxr
Απαντήθηκε από slnzxr στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

dimlyk έγραψε: κατ αρχην να σ ευχαριστησω για την απαντηση σου
αν δεν σου κανει και πολυ κοπο το εμαιλ μου το βλεπεις στην υπογραφη μου
για τα σεμιναρια εχω ακουσει ...οτι εχετε παραπονα για την απομονωση ;)
οσο για τους κωδικους ...καπου κυκλοφορανε στο ιντερνετ ;)
αρα τους ψαρεψαμε .

για το v1 h v2 ...μαλλον δεν καταλαβα γιατι δεν βλεπω τιποτα
την σομπα την πηρα απο καταστημα δεκεμβρη ...αλλα κατι χαρτια μεσα γραφουν 08/12

το προβλημα μου με τον προγραμματισμο της ειναι μονο για την σκαλα 1 και 2 ...στο 4 -5 κατι καναμε...αλλα μεσα δεν μπορω να προγραματισω ανεξαρτητα τις σκαλες μονο 1 και 5 ....
τον αερα ποσο μπορω να τον μειωσω απ το 1500 ? για την σκαλα 1 ρωταω

και μια τελευταια προς το παρον ... στο info διαβασουμε την τροφοδοσια του πελλετ 1,5 πχ,,,αυτο ειναι κιλα η τι ? ....κι ακομα μια διαβαζουμε μια παραμετρο 1,31f πχ ,τι πραμα ειναι αυτο ?


Version 1 h version 2 εχει τοποθετηθει στο κεντρικο πινακακι.Το βγαζει στην αρχικη οθονη του οταν κλεισεις την σομπα απο το διακοπτη on off που εχει πισω(η βγαζοντας την πριζα και ξαναβγαζοντας την...).Εαν την αγορασες το Δεκεμβρη λογικα εχεις το ψηφιακο πινακακι ετσι?Οσο αφορα το προγραμματισμο ναι..εχεισ δικιο το μονο που μπορεις να προγραμματισεις ειναι στο General Data τις στροφες κοχλια και τον αερα κατα την διαρκεια εναυσης,start up και work(σκαλες 1+5).Aυτο δεν ειναι περιεργο..Το motherboard μολις το κανεις θα ρυθμισει αυτοματα και ποσοστιαια τις τιμες στις σκαλες 2,3+4!Αν δεν βλεπεις καθολου φωτια στο 1(κατι που οι ιταλοι λενε οτι δεν ειναι παραλογο)και θες να βλεπεις προταση μου ειναι να ανεβασεις λιγο to πελλετ στο 1 και να μειωσεις τον αερα.
Το 1500 που μου λες αερα στην σκαλα 1 θεωρω οτι ειναι παρα πολλη...Συγκεκριμενα σε αυτη που καιω στο μαγαζι τον αερα στην σκαλα 1 τον εχω στο 1180!Βεβαια για να λειτουργησει σε τετοιες τιμες πρεπει η εγκατασταση της καμιναδας να εχει γινει ολοσωστα.
Τελος οσο αφορα το info και το 1,5 pellet μα πιανεις αδιαβαστο αλλα τωρα που θα παω στο μαγαζι θα το ψαξω και θα το βρω.Η παραμετρος που απεικονιζεται με f ειναι ειναι μοναδα μετρησης για την αναροφηση που εχεις στην καμιναδα σου.Το 1,31 ειναι μια καλη τιμη για την σκαλα 3-4!Αν αυτο το βλεπεις στην σκαλα 1 δειχνει οτι εχεις πολλη αερα στην σκαλα 1!

Ολα αυτα ισχυουν μονο αν δεν εχεις βαλει το λαλακισμενο φιλτρο καμιναδας(water κλπ...)
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by slnzxr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83762 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
τελικα ειμαι προχωρημενος εχω version 3 :)

ναι το πινακακι ειναι ψηφιακο ...στο general data δεν εχω πολυεμεπβει ακομα
το 1500 που ειπα ειναι η εργοστασιακη ρυθμιση και βασικα δοκιμαζα απο τον installer κι εχω κατεβασει τον αερα στο -30%

η καμιναδα μου ειναι 2 μετρα καθετη και 1 οριζοντια και χωρις φιλτρα
οποτε ααν θες πες καμμια τιμη για τα καυσαερια
το πελλετ που σου λεω στο info εχει τιμες απο 0,8 εως 2,25 και ταιριαζει με την ονομαστικη καταναλωση σε κιλα πελλετ κι εχω απορια αν οντως ειναι αυτο .και το προβλημα μου ειναι οτι στις σκαλες 1,2,3 καταληγει στο ιδιο 1,55
για το f τωρα που εμαθα θα σε ξαναρωτησω
παντως με τις εργοστασιακες μετρησεις ηταν 2,14 στην 1 εως 1,8 στην 5
μετα την ρυθμιση εχει παει απο 1.3 μεχρι 1,65

κι αν θες πες μας και λιγο για την καμιναδα ετσι εκγυκλοπαιδικα ...αρκει να μη μας πεις 5 μετρα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83783 από slnzxr
Απαντήθηκε από slnzxr στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Την απαντηση για την καμιναδα την εδωσες μονος σου...Πρωτον το εργοστασιο λεει min υψος 4 μετρα και δευτερον το οριζοντιο τμημα να εχει κλιση 10 μοιρων για καθε μετρο οριζοντιας...Δηλαδη στην δικια σου 10 μοιρες...
Οσο αφορα το pellet και την ονομαστικη καταναλωση δεν νομιζω οτι ειναι αυτο γιατι η ονομαστικη καταναλωση εχει να κανει και με την ποιοτητα του pellet.Πα5ρολα αυτα δεν το εχω βρει ακομα..Μολις το βρω θα σε ενημερωσω...
Για την αναροφηση οι τιμες που μου δινεις ειναι φυσιολογικες μετα τις ρυθμισεις που εχεις κανει...Παρεπιμπτοντως ρυθμισεις χρειαστηκες λογω του μικρου μηκους καμιναδας!Οι ρυθμισεις ομως που εκανες σου εκοψαν την φλογα στην 1!Προταση μου δωσε λιγο pellet απο το General data και κοψε αρκετα τον αερα παλι στο general data!

Oι τιμες που θα σου δωσω ειναι αυτες που εχω εγω στο καταστημα(με καμιναδα ομως μηκους 4,5 μετρα)

GENERAL DATA
AUGER P1 -> 0750
AUGER P5 -> 2350 (φυσικα για διαφημιστικους λογους στην επιδειξη σε πελατη...)
FUMES P1 -> 1280
FUMES P5 -> 2000

Στο installer τα εχω ολα μηδενικα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83793 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
σε ξαναευχαριστω :)
θα κανω κι απο κει τις δοκιμες μου
κι ελπιζω να σε βλεπουμε ...γιατι εχω κι αλλου ειδους ερωτησεις περισσοτερο εγκυκλοπαιδικες :)

για την καμιναδα εχω μια διαφωνια παντως μια και νομιζω οτι οι ιταλοι απλα αναφερουν καποια ιταλικα προτυπα (που υποθετω ειναι υποχρεωμενοι να ναφερουν) ... και εστω κι αν οι σομπα εχει προσαρμοστει σ αυτα δεν νομιζω να εννουν οτι δεν μπορει να δουλεψει με 1 μετρο πχ

περιμενω και την απαντηση σου για το πελλετ ...κι αυτο περισοοτερο εγκυκλοπαιδικο ειναι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83800 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

slnzxr έγραψε:
Ολα αυτα ισχυουν μονο αν δεν εχεις βαλει το λαλακισμενο φιλτρο καμιναδας(water κλπ...)


Να κάνω και εγώ μία ερώτηση;Γιατί λαλακισμένο το φίλτρο καμινάδας;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85636 από GEORCE
Απαντήθηκε από GEORCE στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Καλησπερα σ ολους..
Εχω και εγω μια PELLET EXTRAFLAME DUCHESSA IDRO STEEL .
Ξερω τον κοδικο για να μπαινω στο συστημα ,και το κανω συχνα για να ρυθμιζω την θερμοκρασια που η αντλια θα στελνει το νερο π.χ στους 53. αυτο δεν μπορει να γινει χωρις να μπεις στο συστημα και η αρχικη θερμοκρασια ξεκιναει απο τους 60 και πανω.
Χθες δεν ξερω τι λαθος εκανα η τι πατησα και τωρα δεν εχω αρκετο αερα στην καυση.Γυριζει παρα πολλη αργα το μοτερ. Οταν ξεκιναω την σομπα αναβοσβηνει το εικονιδιο του μοτερ αερα.
Στο τεστ που κανω στο μοτερ του αερα δουλευει κανονικα και με βγαζει fumes test 1.90f 2030 εως 2050
αν ξερει καποιος πως μπορω να διορθωσω την ταχητητα του μοτερ αερα παρακαλω ασ με βοηθησει γιατι εδω κανεις τεχνικος δεν ξερει τι να κανει, ισως το default αλλα χρειαζεται τον κοδικο.
εγω εχω μονο τον κοδικο για το technic set και η πλακετα ειναι ver 2.
και αν δεν γινεται να βαλετε τους κοδικους εδω παρακαλω στειλτε τους μου, με μαιλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ