Πόσα κιλά ξύλο/πυρηνόξυλο/πέλλετ καίτε την ώρα;

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140899 από Argyrispro
Νομίζω ειναι ιδιαίτερα χρήσιμο να ανταλάξουμε απόψεις πάνω την ωριαία κατανάλωση ξύλου, πέλλετ ή πυρηνόξυλου έστω και αυτήν την εποχή όπου δεν έχουν πιάσει ακόμα τα καλά κρύα.

Καλό ειναι να αναφέρουμε τον λέβητα/τζάκι/σόμπα, το καύσιμο και τις θερμίδες των σωμάτων που ζεσταίνουμε. Εγώ πρίν λίγο καιρό είχα μετρήσει σε φάση συντήρησης 3.5kg/h ξύλο ξερό σε φάση συντήρησης για σώματα 23,000 θερμίδες αλλά με το 1/3 της διαδρομής των σωληνών εντελώς αμόνωτες (είχα βγάλει το παλιό armaflex και πέρασα καινούργιο). Σε λίγες ημέρες όταν θα πιάσουν τα κρύα θα μετρήσω πάλι και με τους σωλήνες πλέον όλους μονωμένους. Ο λέβητας μου ειναι ο Buderus logano s-121-2 (πυρόλυσης) και μέχρι στιγμής ειμαι κάτι παραπάνω απο υπέρευχαριστημένος, βέβαια εφαρμόζω κατά γράμμα τις οδηγίες καθαρισμού και συντήρησης και φυσικά εφάρμοζα τις οδηγίες εγκατάστασης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem, spartah3ad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140918 από spartah3ad
Εγώ καίω 8 κιλά τις 4 ώρες περιπου. Μέσο όρο 1,5 κιλό την ώρα βουλγαρικό πελλετ απο κωνοφόρα σε ιταλική αεροθερμη σόμπα 9 kW

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by spartah3ad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141033 από netrino
Πιστευω οτι η μετρηση πρεπει να ειναι ανα 24ωρο .Με δεδομενο οτι οι παραγματικες ωρες λειτουργιας διαφερουν ,αναλογα με τον λεβητα, τις ρυθμισεις και την συνολικη εγκατασταση, η ωριαια μετρηση δεν θα ειναι παντα ενδεικτικη.Εγω αυτον τον καιρο για 220 τμ και ζνχ καταναλωνω 30 -35 κιλα πυρηνοξηλο το 24ωρο .
Για τον τροπο μετρησης δειτε και εδω energ.gr/index.phpoption=com_kunena&view...&id=58632&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141037 από SakiSystem
24 ώρες το 24 άωρο δύο διαμερίσματα συνολικά 160 τ.μ το ένα με ταράτσα χωρίς μόνωση κολλημένο στους 24 βαθμούς και το άλλο 23 βαθμούς καίω 1.8 τσουβαλάκια τουτέστιν 1.8 x 15 = 27 κιλά, με τα κρύα θα πάω 2.5 -3 τσουβαλάκια τουτέστιν 2.5 x 15 = 37.5 κιλά - 3 x 15 = 45 κιλά .

ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΧΑΡΑΤΣΙ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141040 από vag1234

SakiSystem έγραψε: 24 ώρες το 24 άωρο δύο διαμερίσματα συνολικά 160 τ.μ το ένα με ταράτσα χωρίς μόνωση κολλημένο στους 24 βαθμούς και το άλλο 23 βαθμούς καίω 1.8 τσουβαλάκια τουτέστιν 1.8 x 15 = 27 κιλά, με τα κρύα θα πάω 2.5 -3 τσουβαλάκια τουτέστιν 2.5 x 15 = 37.5 κιλά - 3 x 15 = 45 κιλά .

ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΧΑΡΑΤΣΙ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.


14 και 15/11 με 13 βαθμούς εξωτερική σε 175 τ.μ και θερμοστάστη στους 21.2 περίπου 20-25 κιλά πέλλετ την ημέρα. μόνωση της πλάκας, κατασκευή του 83.

Αλλά δεν είναι αντικειμενικές 100% οι μετρήσεις μιας και η κάθε κατοικία έχει διαφορετικες προδιαγραφές.
Σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα υπολογίζω μέσο όρο τα 30 κίλα ανά ημέρα για όλο τον χειμώνα.. αν κάνει και λίγο πιο βαρύ χειμώνα φέτος, σίγουρα θα βγει παραπάνω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141041 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Τι να σας πει και ο Νότος τώρα. Ακόμα δεν έχω ανάψει τη θέρμανση. Σκέφτομαι όμως στις 21 του μήνα που έχουμε και επίσημη αργία στην πόλη, να κάνω 1 τσαφ στους θερμοστάτες και όσο δουλέψει. Το metar δείχνει να χαλάει ο καιρός από τις 24-25 του μήνα, οπότε να είναι λίγο ζεστό το σπίτι.

Τώρα που έχω πλέον και νυχτερινό, θα δουλεύει η Α/Θ μόνο τις ώρες του νυχτερινού.

Έχω όμως ανάψει μερικά βράδια το τζάκι για δοκιμές, παρέα, κλπ. Το σπίτι αυτή τη στιγμή δείχνει παντού 21,5 - 22,0 βαθμούς.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ