Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129695 από liakjim
Με 125€/m3 καλύτερα να έβαλες πετρέλαιο .


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129702 από Savvas
Η μεγαλύτερη "απάτη" σήμερα απο τους ξυλάδες είναι ότι κάνουν ότι μπορούν ώστε να μείνει στη συνείδησή μας ότι κυβικό ξύλων είναι το χύδην (χύμα) και έφτασαν μάλιστα να το πουλάνε στην Αθήνα σε τιμές άνω των 100€.

Το κυβικό ξύλο θα πρέπει να θεωρείται το στοιβαχτό, ενώ αν πρόκειται για χύδην αυτό πρέπει να διευκρινίζεται με σαφήνεια και να αναγράφεται ευκρινώς. Η αναλογία όγκου στοιβαχτού - χύδην είναι περίπου 1,5 εως 1,7 και μην αφήσετε κανένα ΑΠΑΤΕΩΝΑ να σας πει κάτι διαφορετικό.

Οι τιμές που είναι λογικές για Αθήνα (άλλο αν δεν τις βρίσκεις πουθενά) είναι περί τα 70-75 €/m3 στοιβαχτού και 45-50 €/3 για τα χύδην καυσόξυλα σχισμένα και κομμένα στα 33cm.

Αν αγοράσεις πάνω απο αυτές τις τιμές είναι ξεκάθαρο ότι καλύτερα να αρχίσεις να κοιτάς για άλλο καύσιμο.
Τιμές που βρίσκεις στην Αθήνα σήμερα 90-110€/m3 (και εδώ είναι η απάτη, γιατί λένε απλά κυβικό και σου δίνουν χύδην. Αν είσαι και γνώστης είναι το σημείο που αρχίζουν οι τσακωμοί με τον έμπορα) είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ. Το πετρέλαιο και το Φ.Α. βγαίνουν αρκετά πιο φθηνά (και πιο καθαρά και πιο ξεκούραστα) σε αυτή την περίπτωση. (και δεν έχω λάβει καν υπόψη μου στους υπολογισμούς το τυχόν κλέψιμο, που συνήθως πάει σύννεφο στην Αθήνα).

Ηθικό δίδαγμα, αν αγοράζετε στην Αθήνα καυσόξυλα ΣΤΟΙΒΑΧΤΟ κυβικό σε τιμή άνω των 85€/m3 (με προσάυξηση επειδή είμαστε large!) καλύτερα ξανασκεφτείτε το.
Ή πιέστε για να πέσουν οι τιμές εκεί που πρέπει, ή αλλάξτε κάυσιμο. Μην αβαντάρετε τους αεριτζήδες, καθώς χαμένος βγαίνει μόνο ο καταναλωτής. Βρίσκουν και τα κάνουν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129706 από rivol
Προτείνω υπομονή και αγορά σε μικρές ποσότητες γιατί όπως πάει το πράγμα χειμώνα βαρύ δεν είχαμε ούτε φέτος και οι μάντρες είναι γεμάτες ξύλα, οπότε το καλοκαίρι θα πέσουν πολύ οι τιμές :)

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129714 από panosv
Παιδιά καλά τα λέτε και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας αλλά τις τιμές που αναφέρεται ΠΟΥ τις βρίσκεται σε ξύλο που να μην έχει τρελή υγρασία? Αυτή είναι η μεγάλη μου απορία.
Όσο για την αναλογία χύδην και στοιβαχτού ξύλου.
Ο μαντράς όταν μου έφερε ένα κυβικό ήταν χύδην και σε μεταλλικό κλουβί.
Το ξηραντηρίου που πήρα ήταν χύδην σε big bag. Για να το κατεβάσουν στην αποθήκη το έβαζαν σε πλαστικά καρότσια και τα κατέβαζαν λίγα λίγα. Στα καρότσια αυτά αναγκαστικά το έβαζαν στοιβαγμένο για να μη κάνουν πολλά δρομολόγια. Ομολογώ οτι ήταν πολύ καλά στοιβαγμένο και μάλιστα συνήθως έβαζαν και μερικά στη κορυφή οπότε ήταν και πάνω από το καρότσι. Το καρότσι είχε χαραγμένο επάνω 240 λίτρα, και το κυβικό κατέβηκε με 4,5 τέτοια καρότσια. Άρα νομίζω οτι το κυβικό στο big bag ήταν όντως κυβικό. Πανάκριβο δεν το συζητάω καν αλλά κυβικό αν και αρχικά έφτασε ως χύδην.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129727 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

panosv έγραψε: Εγώ πάλι αναγκάστηκα να αγοράσω ξύλο ξηραντηρίου με 125 ευρώ που λέει και ο φίλος το κυβικό. Δεν είχα άλλη επιλογή γιατί έχω σχετικά μικρό χώρο και στεγνό ξύλο δεν έβρισκα.
Όσοι λέτε για τιμές κατηγορίας 140 τον τόνο και με σχετικά λίγη υγρασία φαντάζομαι αναφέρεστε σε επαρχία και όχι Αθήνα σωστά? Πραγματικά δεν βρίσκω πουθενά τέτοιες τιμές και με τέτοια υγρασία.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου στείλει μήνυμα. Στη Μαρούσι μένω.
Ευχαριστώ πολύ αν μπορέσει να βοηθήσει κάποιος γιατί ΄κοντεύει να βγει το ξύλο όσο το πετρέλαιο :ohmy:


αν αναφέρεσαι σε γνωστή εταιρία που τα φέρνει απο την βόρεια Ελλάδα στην Αθήνα ............είχα πάρει και εγώ και μόλις τα μέτρησα και είδα 40% υγρασία τους τα γύρισα πίσω !!όταν τους ρώτησα γιατί τα έχουν με 40% .....μου απάντησαν οτι τους έκαναν παράπονα οι πελάτες οτι καιγόντουσαν γρήγορα τα ξύλα !!ασχολίαστο.....!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129818 από dryianni

Savvas έγραψε: Η μεγαλύτερη "απάτη" σήμερα απο τους ξυλάδες είναι ότι κάνουν ότι μπορούν ώστε να μείνει στη συνείδησή μας ότι κυβικό ξύλων είναι το χύδην (χύμα) και έφτασαν μάλιστα να το πουλάνε στην Αθήνα σε τιμές άνω των 100€.

Το κυβικό ξύλο θα πρέπει να θεωρείται το στοιβαχτό, ενώ αν πρόκειται για χύδην αυτό πρέπει να διευκρινίζεται με σαφήνεια και να αναγράφεται ευκρινώς. Η αναλογία όγκου στοιβαχτού - χύδην είναι περίπου 1,5 εως 1,7 και μην αφήσετε κανένα ΑΠΑΤΕΩΝΑ να σας πει κάτι διαφορετικό.

Οι τιμές που είναι λογικές για Αθήνα (άλλο αν δεν τις βρίσκεις πουθενά) είναι περί τα 70-75 €/m3 στοιβαχτού και 45-50 €/3 για τα χύδην καυσόξυλα σχισμένα και κομμένα στα 33cm.

Αν αγοράσεις πάνω απο αυτές τις τιμές είναι ξεκάθαρο ότι καλύτερα να αρχίσεις να κοιτάς για άλλο καύσιμο.
Τιμές που βρίσκεις στην Αθήνα σήμερα 90-110€/m3 (και εδώ είναι η απάτη, γιατί λένε απλά κυβικό και σου δίνουν χύδην. Αν είσαι και γνώστης είναι το σημείο που αρχίζουν οι τσακωμοί με τον έμπορα) είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ. Το πετρέλαιο και το Φ.Α. βγαίνουν αρκετά πιο φθηνά (και πιο καθαρά και πιο ξεκούραστα) σε αυτή την περίπτωση. (και δεν έχω λάβει καν υπόψη μου στους υπολογισμούς το τυχόν κλέψιμο, που συνήθως πάει σύννεφο στην Αθήνα).

Ηθικό δίδαγμα, αν αγοράζετε στην Αθήνα καυσόξυλα ΣΤΟΙΒΑΧΤΟ κυβικό σε τιμή άνω των 85€/m3 (με προσάυξηση επειδή είμαστε large!) καλύτερα ξανασκεφτείτε το.
Ή πιέστε για να πέσουν οι τιμές εκεί που πρέπει, ή αλλάξτε κάυσιμο. Μην αβαντάρετε τους αεριτζήδες, καθώς χαμένος βγαίνει μόνο ο καταναλωτής. Βρίσκουν και τα κάνουν...

Επειδή δεν είναι ωφέλιμο να στίβουμε πολύ το μυαλουδάκι μας, ορίστε η επίσημη έκθεση Ευρωπαϊκού Κέντρου Βιομάζας, του επίσημου επιστημονικού Ευρωπαϊκού φορέα τεχνολογίας ξύλου για τα παντός είδους ξύλα-καυσόξυλα, κ.λ.π. Δείτε ειδικά τη σελίδα 12 και θα καταλάβετε. To link είναι από την ιστοσελίδα του Κ.Α.Π.Ε. (μετάφραση του αρχικού που χρησιμοποιεί όλη η Ευρωπαϊκή Ένωση). www.cres.gr/kape/pdf/download/D3.2_WOOD%...ANDBOOK_GR_FINAL.pdf
Όταν θα πηγαίνετε να αγοράσετε, ένα υγρασιόμετρο μαζί σας και τη σελίδα 12. Ε, ρε χαβαλές που έχει να γίνει... ;) :woohoo:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ