Καμινάδα για σόμπα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111261 από ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΑΚΗΣ
Καλησπέρα σε όλους,
ευτυχως υπάρχει και αυτο το forum γιατί αμα είσαι ασχετος σαν και εμένα και ψάχνεις στα καταστήματα στο κουτουρού δεν βγάζεις ακρη με την καμμία...
Το θέμα μου λοιπόν...
Διαμέρισμα ημιρετιρέ στου Ζωγράφου 68 τ.μ κλασσική παπαριά του 1970 με τοιχους τοιχάκια κτλπ τραγική διαρρύθμιση με λίγα λόγια...
Μωρό στο σπίτι περσυ με 2 a/c ντουλάπες και 2 αερόθερμα ούτε λίγο ούτε πολύ συνολικά σκασαμε ενα 1.600 στην ΔΕΗ και δεν ζεσταθήκαμε σοβαρά...
Πλέον έχουμε βάλει νυχτερινό και εχουμε μπεί στο κοινωνικο τιμολόγιο αλλά οι kw που πρέπει να καταναλωνεις για να παραμένεις μέσα στο κοινωνικό ειναι 1.600/4μηνο πράγμα απο χλωμό έως απίθανο...
Το ερώτημα είναι αξίζει να μπει μια σόμπα πέλλετ που ενα 1.500 θα το φάει + κανά 500 για το πέλετ (αποτι έχω διαβάσει εδω στο forum) δλδ 2.000 σύνολο για να ζεσταθούμε μία σεζόν? βεβαι θα μας μείνει και η σόμπα :)
υ.σ
απο επάνω ακριβώς είναι η βεράντα του ρετιρε που μπορώ να βγάλω καμινάδα και να είμαι νόμιμος???
γενικά όλοι αυτοι που βγάζουν καμινάδς που τις βγάζουν ρε παιδιά?
γιατί ωραίο το φίλτρο αλλα 450 παμε για να πουλησουμε κανα νεφρό μετα....
ευχαριστω εκ των προτέρων για τυχόν συμβουλές :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111262 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet

ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΑΚΗΣ έγραψε: Καλησπέρα σε όλους,
ευτυχως υπάρχει και αυτο το forum γιατί αμα είσαι ασχετος σαν και εμένα και ψάχνεις στα καταστήματα στο κουτουρού δεν βγάζεις ακρη με την καμμία...
Το θέμα μου λοιπόν...
Διαμέρισμα ημιρετιρέ στου Ζωγράφου 68 τ.μ κλασσική παπαριά του 1970 με τοιχους τοιχάκια κτλπ τραγική διαρρύθμιση με λίγα λόγια...
Μωρό στο σπίτι περσυ με 2 a/c ντουλάπες και 2 αερόθερμα ούτε λίγο ούτε πολύ συνολικά σκασαμε ενα 1.600 στην ΔΕΗ και δεν ζεσταθήκαμε σοβαρά...
Πλέον έχουμε βάλει νυχτερινό και εχουμε μπεί στο κοινωνικο τιμολόγιο αλλά οι kw που πρέπει να καταναλωνεις για να παραμένεις μέσα στο κοινωνικό ειναι 1.600/4μηνο πράγμα απο χλωμό έως απίθανο...
Το ερώτημα είναι αξίζει να μπει μια σόμπα πέλλετ που ενα 1.500 θα το φάει + κανά 500 για το πέλετ (αποτι έχω διαβάσει εδω στο forum) δλδ 2.000 σύνολο για να ζεσταθούμε μία σεζόν? βεβαι θα μας μείνει και η σόμπα :)
υ.σ
απο επάνω ακριβώς είναι η βεράντα του ρετιρε που μπορώ να βγάλω καμινάδα και να είμαι νόμιμος???
γενικά όλοι αυτοι που βγάζουν καμινάδς που τις βγάζουν ρε παιδιά?
γιατί ωραίο το φίλτρο αλλα 450 παμε για να πουλησουμε κανα νεφρό μετα....
ευχαριστω εκ των προτέρων για τυχόν συμβουλές :silly:

Αν μπορεις να βγαλεις καμιναδα μεχρι επανω και δεν εχεις θεματα με τον απο πανω ειναι η καλυτερη περιπτωση,τα φιλτρα ειναι λυσεις αναγκης ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΑΚΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111264 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Γιατί 450?
Έχει βγάλει στα 80 προσφορά το γνωστό πολυκατάστημα. :whistle:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΑΚΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111322 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Προχώρα στην εναλλακτική θέρμανση με σόμπα πέλλετ, και μην σε απασχολεί το θέμα της καμινάδας. Οι σόμπες πέλλετ, θερμό αέρα βγάζουν και όχι μαύρα "ντουμάνια" που έχει κάποιος κατά νου σκεπτόμενος τις ξυλόσομπες τού χωριού.

Τα φίλτρα νερού δεν είναι απαραίτητα σε κάθε περίπτωση.....αν είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε πρώτα το φίλτρο νερού για να προχωρήσουμε στην τοποθέτηση μιας σόμπας πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111330 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΑΚΗΣ
μια και εχεις μωρο ... καλο ειναι να αποφυγεις προς το παρον την σομπα και ει δυνατον οποιαδηποτε μορφη αεροθερμης θερμανσης
μια και εχεις νυχτερινο ενας θερμοσυσωρευτης η εναλλακτικα ενα καλοριφερ λαδιου ειναι το πιο σωστο για το δωματιο του μικρου .
αν λες οτι δεν ζεσταθηκες δεν φταινε τα κλιματιστικα (εκτος κι αν η ισχυ τους ειναι μικρη )αλλα κατα βαση το σπιτι σου .
προσωπικη μου αποψη ,,,πετας τα αεροθερμα κατ αρχην τα οποια ειναι ενεργοβορα προσθετεις ενα η 2 θερμοσυσωρευτες και αποκτας μια συνολικη ισχυ γυρω στα 10 kw (τα κλιματιστικα αν ειναι 9αρια τα υυπολογιζεις 2,5-3 kw το καθενα) και η καταναλωση τους ειναι 1kw την ωρα οποτε χαρτι και μολυβι και υπολογισε καταναλωσεις :)
για να βοηθηθεις ...σ οτι υπολογισεις πολλαπλασιασε με 0,22 ευρω την κιλοβατωρα(ημερισιο)
το κοστος λοιπον του κλιματιστικου χοντρικα ειναι 0,75 η κιλοβατωρα (σε ημερησσιο τιμολογιο παντα) και του πελλετ περιπου 0,65 .
αν ομως το σπιτι σου εχει μεγαλες απωλειες το νυχτερινο δεν θα σε βοηθησει και πολυ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111332 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet

mastoras έγραψε: Προχώρα στην εναλλακτική θέρμανση με σόμπα πέλλετ, και μην σε απασχολεί το θέμα της καμινάδας. Οι σόμπες πέλλετ, θερμό αέρα βγάζουν και όχι μαύρα "ντουμάνια" που έχει κάποιος κατά νου σκεπτόμενος τις ξυλόσομπες τού χωριού.

Τα φίλτρα νερού δεν είναι απαραίτητα σε κάθε περίπτωση.....αν είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε πρώτα το φίλτρο νερού για να προχωρήσουμε στην τοποθέτηση μιας σόμπας πέλλετ.


το ταβανι του γκαραζ διαφωνει με τα ανωτερω...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ