Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70610 από gv
Ξύλα δεν παίρνω ποτέ ξανα γιατί πέρυσι μου έφεραν τον τόνο στο σπίτι,

και τον είχα και τον χαιρόμουν που δεν άναβε με τίποτα και κάπνιζε όλο το σπίτι.

Πέρυσι το Μαιο πήρα τα ξύλα....Απο φέτος τον Σεπτέμβριο τα έβαλα να καούν που στεγνώσαν καλύτερα. Και σώθηκε ο τόνος πρίν λίγες μέρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70621 από dimlyk
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...emid=53&limitstart=0

μπορει να σε βοηθησει να δεις τις αναλογιες κοστους :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71328 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Οποίος έχει τη καλοσύνη ας στείλει ένα mail με μαγαζί με καλές τιμές! Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Αθήνα
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by alfacinogr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71881 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

γεωργιος έγραψε: λιανικη τιμη με φπα με τα παντα 280 ευρω /τονο
η 2,80 ευρω το δεκακιλο

μπρικετες RUF
στρογγυλες
με τρυπα
και pini&key


Φίλε Γεώργιος, από πού μπορώ να προμηθευτώ ένα δεκάκιλο, να τις δοκιμάσω; Εννοείται πως με ενδιαφέρει αυτή που καίγεται για πολλή ώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71890 από dmtr

gv έγραψε: Καλησπέρα και όλους και συγχαρητήρια για τις ωραίες ανταλλαγές απόψεων.
Οι τιμές που παίζουν για τις μπρικέτες στην Αθήνα , θεωρώ ότι είναι παράλογες.
Νομίζω ότι στην περίπτωση μου το πετρέλαιο συμφέρει απο τις μπρικέτες σε τέτοιες τιμές.
Παραθέτω τον συλλογισμό μου με τις εξής παραδοχές :
Μένω στην Αθήνα στα Νότια, άρα οι χαμηλές θερμοκρασίες είναι λιγότερες σε εμφάνιση και διάρκεια απο ότι στην Βόρεια Ελλάδα. Δηλαδή δεν κρυώνω κάθε μέρα όλη μέρα.
Έχω ενεργειακό τζάκι KingFire με ισχύ 23,5 KW (με την ρύθμιση του αέρα στο full ανοιχτό)με το οποίο ζεσταίνω σαλόνι, τραπεζαρία και 2 δωμάτια.
Τις καθημερινές ανάβω το τζάκι μετά τις 5-6 η ώρα μέχρι τις 10 με 11 το βράδυ.
Τα Σ/Κ το ανάβω απο νωρίς άλλες φορές απο το πρωϊ ή σίγουρα απο το μεσημέρι 2-3 η ώρα και μετα.
Δοκίμασα μερικές μπρικέτες, δηλαδή πακετάκια ή κούτες των 8-10 τεμαχίων. Τις πλήρωσα περίπου 5€ το πακετάκι εκτός απο ενα κατάστημα δίπλα απο το σπίτι που μου έδωσε μια κούτα δωρεάν.
Παραθέτω :
Χρειάζομαι τουλάχιστον 3 μπρικέτες για να ανάψω το τζάκι και 2 μπρικέτες ανα περίπου 1 ώρα.
Δηλαδή τις καθημερινές θέλω περίπου 10 με 12 μπρικέτες και τα ΣΚ θέλω περίπου 20 μπρικέτες την μέρα δηλαδή 40 το ΣΚ.
Άρα πολυ πολύ χονδρικά θέλω στην καλύτερη των περιπτώσεων την εβδομάδα 10*5 + 20 *2 = 90 μπρικέτες
Άρα τον μήνα 360 με 400 μπρικέτες...
Οι τιμές που παίζουν για αυτόν τον αριθμό είναι απο 300€ μέχρι 400€ και βάλε.
Μα τι λέμε; αυτό το ποσό δεν είναι μόνο πολύ περισσότερο από το να κατανάλωνα ρεύμα με τα inverter A/C αλλα είναι και πιο ακριβά και απο το πετρέλαιο.
Δηλαδή φέτος έχω κάψει απο τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα περίπου 250 λίτρα με την σημερινή τιμή 1,28 το λίτρο μας κάνει 250*1,28 = 320 ευρώ. Αν υποθέσουμε ότι το περισσότερο το έκαψα σε 2 μήνες έχω κάψει 160 ευρώ το μήνα σε πετρέλαιο! (και το ανάβω και για το μποιλερ, όχι μόνο για θέρμανση)
Άρα απο τη μία 160 € πετρέλαιο....άντε να τα κάνω και 200€. Και απο την άλλη απο 300€ και βάλε για πελλετ.
Επίσης η κατανάλωση ρεύματος τον Δεκέμβριο(Αυγουστος-Δεκέμβριος) μου ήρθε 400 € (εκκαθαριστικός) δηλαδή 100€ τον μήνα, όπου τα ανάβαμε τα ΑC στο φουλ λόγω ζέστης κάθε μέρα.

Αρα χονδρικά έχω να διαλλέξω :

Περίπου 100€ τον μήνα αμα ανάβω τα A/C (είναι inverter)
Περίπου 200€ τον μήνα άμα ανάβω καλοριφέρ.
Περίπου >300€ τον μήνα άμα ανάβω μπρικέτες!!!

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βρω έναν τρόπο να καίω λιγότερες μπρικέτες (εάν γίνεται).
Αλλα και πάλι δεν νομίζω οτι θα μπορέσω να ρίξω τόσο πολύ το κόστος τους.

Παρακαλώ για τις παρατηρήσεις σας.

Ξέχασα να προσθέσω και κόστος του προσανάματος....ΚΑι αυτό πάει το κουτάκι απο 2€ μέχρι και 4€


Aν αγοράσεις την πιο ακριβή μπριγκέτα που είναι η Αυστριακή στη φέρνουν σπίτι σου με 300€ τον τόνο.
Αν ξανακάνεις τους λογαριασμούς με αυτές τις τιμές θα βγουν άλλα αποτελέσματα. Όσο για το προσάναμα στοιχίζει 5 λεπτά τη μέρα, δηλαδή 1,5€ το μήνα (οικολογικά τακάκια από το leroy).
Το aircondition το κακό που έχει είναι ότι μόλις το κλείσεις παγώνει πολύ γρήγορα το σπίτι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72314 από dryianni

dmtr έγραψε:

gv έγραψε: Καλησπέρα και όλους και συγχαρητήρια για τις ωραίες ανταλλαγές απόψεων.
Οι τιμές που παίζουν για τις μπρικέτες στην Αθήνα , θεωρώ ότι είναι παράλογες.
Νομίζω ότι στην περίπτωση μου το πετρέλαιο συμφέρει απο τις μπρικέτες σε τέτοιες τιμές.
Παραθέτω τον συλλογισμό μου με τις εξής παραδοχές :
Μένω στην Αθήνα στα Νότια, άρα οι χαμηλές θερμοκρασίες είναι λιγότερες σε εμφάνιση και διάρκεια απο ότι στην Βόρεια Ελλάδα. Δηλαδή δεν κρυώνω κάθε μέρα όλη μέρα.
Έχω ενεργειακό τζάκι KingFire με ισχύ 23,5 KW (με την ρύθμιση του αέρα στο full ανοιχτό)με το οποίο ζεσταίνω σαλόνι, τραπεζαρία και 2 δωμάτια.
Τις καθημερινές ανάβω το τζάκι μετά τις 5-6 η ώρα μέχρι τις 10 με 11 το βράδυ.
Τα Σ/Κ το ανάβω απο νωρίς άλλες φορές απο το πρωϊ ή σίγουρα απο το μεσημέρι 2-3 η ώρα και μετα.
Δοκίμασα μερικές μπρικέτες, δηλαδή πακετάκια ή κούτες των 8-10 τεμαχίων. Τις πλήρωσα περίπου 5€ το πακετάκι εκτός απο ενα κατάστημα δίπλα απο το σπίτι που μου έδωσε μια κούτα δωρεάν.
Παραθέτω :
Χρειάζομαι τουλάχιστον 3 μπρικέτες για να ανάψω το τζάκι και 2 μπρικέτες ανα περίπου 1 ώρα.
Δηλαδή τις καθημερινές θέλω περίπου 10 με 12 μπρικέτες και τα ΣΚ θέλω περίπου 20 μπρικέτες την μέρα δηλαδή 40 το ΣΚ.
Άρα πολυ πολύ χονδρικά θέλω στην καλύτερη των περιπτώσεων την εβδομάδα 10*5 + 20 *2 = 90 μπρικέτες
Άρα τον μήνα 360 με 400 μπρικέτες...
Οι τιμές που παίζουν για αυτόν τον αριθμό είναι απο 300€ μέχρι 400€ και βάλε.
Μα τι λέμε; αυτό το ποσό δεν είναι μόνο πολύ περισσότερο από το να κατανάλωνα ρεύμα με τα inverter A/C αλλα είναι και πιο ακριβά και απο το πετρέλαιο.
Δηλαδή φέτος έχω κάψει απο τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα περίπου 250 λίτρα με την σημερινή τιμή 1,28 το λίτρο μας κάνει 250*1,28 = 320 ευρώ. Αν υποθέσουμε ότι το περισσότερο το έκαψα σε 2 μήνες έχω κάψει 160 ευρώ το μήνα σε πετρέλαιο! (και το ανάβω και για το μποιλερ, όχι μόνο για θέρμανση)
Άρα απο τη μία 160 € πετρέλαιο....άντε να τα κάνω και 200€. Και απο την άλλη απο 300€ και βάλε για πελλετ.
Επίσης η κατανάλωση ρεύματος τον Δεκέμβριο(Αυγουστος-Δεκέμβριος) μου ήρθε 400 € (εκκαθαριστικός) δηλαδή 100€ τον μήνα, όπου τα ανάβαμε τα ΑC στο φουλ λόγω ζέστης κάθε μέρα.

Αρα χονδρικά έχω να διαλλέξω :

Περίπου 100€ τον μήνα αμα ανάβω τα A/C (είναι inverter)
Περίπου 200€ τον μήνα άμα ανάβω καλοριφέρ.
Περίπου >300€ τον μήνα άμα ανάβω μπρικέτες!!!

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βρω έναν τρόπο να καίω λιγότερες μπρικέτες (εάν γίνεται).
Αλλα και πάλι δεν νομίζω οτι θα μπορέσω να ρίξω τόσο πολύ το κόστος τους.

Παρακαλώ για τις παρατηρήσεις σας.

Ξέχασα να προσθέσω και κόστος του προσανάματος....ΚΑι αυτό πάει το κουτάκι απο 2€ μέχρι και 4€


Aν αγοράσεις την πιο ακριβή μπριγκέτα που είναι η Αυστριακή στη φέρνουν σπίτι σου με 300€ τον τόνο.
Αν ξανακάνεις τους λογαριασμούς με αυτές τις τιμές θα βγουν άλλα αποτελέσματα. Όσο για το προσάναμα στοιχίζει 5 λεπτά τη μέρα, δηλαδή 1,5€ το μήνα (οικολογικά τακάκια από το leroy).
Το aircondition το κακό που έχει είναι ότι μόλις το κλείσεις παγώνει πολύ γρήγορα το σπίτι.

Συμφωνώ, δάσκαλε dmtr.
Τώρα, η αίσθηση της καύσης είναι τελείως διαφορετική, δεν το συζητάμε. Σε ό,τι δε αφορά τη συντήρηση θερμοκρασίας όταν το Α/C σταματά να λειτουργεί (π.χ. λήξη ωραρίου μειωμένης χρέωσης), εγώ το επιτυγχάνω με μια απλή σόμπα υγραερίου, στην 1η σκάλα (4,2 kw/h, με ωριαία κατανάλωση υγραερίου 0,09 kgr - ήτοι €0,171). Διατηρώ ένα χώρο 60 τ.μ. στους 22 βαθμούς, όλη μέρα! Βέβαια, για όλο το σπίτι, θα χρειαζόμουν και 2η σόμπα, με τη διπλάσια κατανάλωση (άρα €0,34/ώρα). Επειδή όμως τα υπόλοιπα δωμάτια δε χρησιμοποιούνται συνεχώς, περιορίζομαι στη μία.
Ορίστε και σχετικοί λογαριασμοί Δ.Ε.Η. χειμώνα 2011-2012:

παρακαλω να λειπουν οι αναφορες σε παρομοια φορουμ
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk. Αιτία: παρακαλω να λειπουν οι αναφορες σε παρομοια φορουμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ