Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30756 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικετες (Briquettes)
η Energostar πέρισυ, είχε έναν τύπο μπρικέτας (νομίζω ήταν ρουμάνικης προελεύσεως). Είχα πάρει 1 τόνο. Ήταν πολύ καλή σε απόδοση, με διάρκεια περίπου 1 ώρα φλόγα (στη δική μου σόμπα) και κανένα τέταρτο σιγοέκαιγε. Τώρα βλέπω στη σελίδα της μια φωτογραφία από άλλου τύπου μπρικέτα (με οπή στη μέση). Για αυτήν δεν γνωρίζω να πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30780 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικετες (Briquettes)

KiNG έγραψε: Ψάχνω να αγοράσω μπρικετες στην Αθήνα....

Η ποιό φτηνή που βρήκα έως τώρα είναι της energostar αλλά δεν ξέρω τι προελεύσεως είναι και τι μάρκα είναι. Ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα μου είπε οτι είναι schweighofer απο το εργοστάσιο στην Βουλγαρία, στα κεντρικά μου είπαν οτι είναι Αυστιακή noname απο τη Ρουμανία, ότι νάνε.. δεν έβγαλα άκρη. Αν τις έχει δοκιμάσει κάποιος παρακαλώ ας γράψει εντυπώσεις.
Τις schweighofer τις πουλάνε 400 ευρώ...
Αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία παρακαλώ ας μουθ στείλει ένα email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Εχει η Schweighofer εργοστασιο στη Βουλγαρια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30883 από Petran
Απαντήθηκε από Petran στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικετες (Briquettes)
Οχι δεν υπάρχει στη Βουλγαρία!!

Τιμές στη Βέροια

220-240 ευρο με φπα άριστη ποιότητα οξυα με δρυς!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30917 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικετες (Briquettes)
Λοιπόν, σήμερα αποφάσισα να αγοράσω ένα δείγμα από τις περιβόητες μπριγκέτες για να διαπιστώσω αν ισχύουν όλα αυτά τα θετικά σε σχέση με το ξύλο, που διαβάζω εδώ και γενικότερα στο διαδίκτυο.

Αγόρασα λοιπόν δυο ειδών, Schweighofer ελάτης από Ρουμανία(320) και μία Ρουμάνικη no brand οξιάς(280).

Τις έβαλα λοιπόν να καούν μια μια στα κάρβουνα της προηγούμενης σε ενεργειακό τζάκι με λέβητα νερού.

Ρουμάνικη no brand 1,4 kg ~ 30 λεπτά φλόγα ~ θερμοκρασία νερού στην έξοδο 45-50°C

Schweighofer 2 kg 30 λεπτά φλόγα θερμοκρασία νερού στην έξοδο 45-50°C

Το συγκεκριμένο τζάκι είναι η πρώτη φορά που το λειτουργό και ακόμα δεν έχω δοκιμάσει ξύλο, σύντομα όμως θα δοκιμάσω.

Σε ένα άλλο ενεργειακό τζάκι πάλι με νερό, καίγοντας ξύλα η θερμοκρασία δεν έπεφτε κάτω από 70°C και θυμάμαι προσπαθούσα να το κρατάω να μην περάσει τους 90°C. Έκαιγε περίπου 15 ώρες τη μέρα και η κατανάλωση για αυτές τις ώρες δεν ξεπέρναγε τα 50 κιλά ξύλου.

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό λοιπόν για 15 ώρες τη μέρα με μπριγκέτες χρειάζομαι περίπου 1800 κιλά το μήνα δηλαδή κάπου 540 ευρώ.

Δεν νομίζω ότι είδα τα εκπληκτικά αποτελέσματα που περίμενα και σίγουρα θα προχωρήσω στην αγορά ξύλου που είναι πολύ ποιο φτηνό.

Θα σας ενημερώσω για τις επόμενες μετρήσεις :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30986 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Ρουμάνικη no brand 1,4 kg ~ 30 λεπτά φλόγα ~ θερμοκρασία νερού στην έξοδο 45-50°C

Schweighofer 2 kg 30 λεπτά φλόγα θερμοκρασία νερού στην έξοδο 45-50°C


Φίλε μου, τα τζάκια έχουν την ίδια ισχύει; Πόσα kw είναι το τζάκι. Να κοιτάξεις να μειώσεις την παροχή του αέρα. Καίγονται πολύ γρηγορότερα από το συνηθισμένο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30992 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Schweighofer Eco (τουβλακια) 146 ευρω με ΦΠΑ
Schweighofer Premium (κυλινδροι με τρυπα) 222 ευρω με ΦΠΑ
Τιμη για πακετο 10 κιλων απο do-it-yourself-αδικο γνωστο για τις αθλιως ακριβες τιμες του

Υ.Γ. Τιμη απο Βουκουρεστι, ε?
Υ.Γ.2 I'm going to hell for this...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ