Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136413 από ΤΙΝΑ
Διαθέτω προς πώληση δεντράκια PAULONIA ΤΟΜΕΝTOSA.Οποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.Τα φυτά ειναι περίπου 2 μηνών.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136417 από jnet

ΤΙΝΑ έγραψε: Διαθέτω προς πώληση δεντράκια PAULONIA ΤΟΜΕΝTOSA.Οποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.Τα φυτά ειναι περίπου 2 μηνών.


Καταρχήν δεν γράφουμε με κεφαλαία.
Τα φυτά είναι πολύ μικρά για πούλημα, σε τέτοια ηλικία τα χαρίζουν.
Εαν θέλεις οταν μεγαλώσουν άνοιξε θέμα στις Αγγελίες με φωτογραφίες κλπ στοιχεία.
Εγω απλά θα προειδοποιήσω όποιον τα πάρει οτι μπορεί να μην καταφέρει με τόσο μικρά να του μείνει κανένα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136418 από Κυριακίδης 2

Εγω απλά θα προειδοποιήσω όποιον τα πάρει οτι μπορεί να μην καταφέρει με τόσο μικρά να του μείνει κανένα.

Δεν υπάρχει περίπτωση , αυτό είναι σχετικό ανάλογα στους χρήστες που θα δοθούν. πολύς λόγος γίνεται για το ότι είναι πολύ "ευαίσθητα" φυτά. αλλά δεν είναι. Εγώ μεγάλωσα από σπόρο (ερασιτεχνικά) περί τα 30 κομμάτια στα οποία τα 20 τα έδωσα "νανάκια" σε διάφορους γνωστούς , τα 10 τα δικά μου όλα έφτασαν στους 80 πόντους ύψος και τα υπόλοιπα 20 που παρέδωσα τα σακάτεψαν τα μισά (άλλος άργησε να τα ποτίσει , άλλος τα πότισε πολύ , άλλος τα έσπασε η κόρη τους , άλλος τα έσπασε ο αέρας που δεν έβαλαν πασαλάκια στήριξης για τον αέρα) κτλ . Είναι ανθεκτικότατα φυτά , αρκεί να τα περιποιηθούν κατά γράμμα και κατά πρόγραμμα.
Τα σημαντικότερα είναι
1) Όσο είναι μικρά σε καμιά περίπτωση να μην στερηθούν το νερό τους αλλά ούτε και να τα πνίξουμε με πολύ νερό.
2)Όσο είναι μικρά να τοποθετούνται σε μέτριας ηλιοφάνειας σημεία.
3)Μεγάλος κίνδυνος ο αέρας επειδή αντιστέκονται στον αέρα και χρειάζονται πασαλάκια στήριξης.
4) Προσβάλλονται εύκολα από ζωύφια , κάμπιες όπου τρώνε τα φύλλα τους (διάβασα κάπου ότι δεν προσβάλλονται από έντομα , αλλά αυτό φαίνεται θα το υπονοούσαν στην βάση , τον κορμό τους , και όχι στο φυλλώδες μέρος τους).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136425 από Sakiss

2ος χρόνος έγιναν τεράστια
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Sakiss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136426 από Κυριακίδης 2
Τεράστια είναι από το φύλλωμα τους και το ύψος ... αλλά δεν βλέπω όγκο ! (σαν καλαμάκι του φραπέ θα δείχνει όταν θα πέσουν τα φύλλα ) έχω αρχίσει να ανησυχώ !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136428 από jnet
Αυριο θα βαλω και εγω φωτο απο τα δικά μου...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ