Αγριαγκινάρα

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145190 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Αγριαγκινάρα

BABISBABIS2012 έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Άντε να δούμε... Ίσως με την αγριαγκινάρα κάνουμε απόσβεση και τον πελλετολέβητα και τον λέβητα βιομάζας που θα αναγκαστούμε να αγοράσουμε... Μια άλλη λύση θα ήταν να βάλουν μπρος τηλεθέρμανση και να πάει όλο αυτό το καύσιμο στους Δήμους.


==================================================
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης> Αν η πυκνοτητα φυτευσης στην αγριαγκιναρα δεν ειναι στα 1000/2000 τεμ που οριζουνε ως το σωστο και γινει ας πουμε 5000 τεμ τι προβλημα θα εχει η καλλιεργεια και για ποιο λογο? Μπορει καποιος να μου απαντησει σας παρακαλω?


Προφανώς οι γεωπόνοι ειδαν οτι η μέγιστη παραγωγή ανά στρέμμα βρίσκεται σε αυτόν τον αριθμό.
Αν φυτέψεις λιγότερα μένει ανεκμεταλευτος χώρος αν βάλεις περισσότερα θα ανταγωνιζεται το ενα φυτο το αλλο με αποτελεσμα την μειωση της παραγωγής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BABISBABIS2012

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145192 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Αγριαγκινάρα
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τόσο πυκνή σπορά. Θα "αδερφώσουν" τα φυτά. Ήδη από τον δεύτερο χρόνο θα ξεπετάγονται κάθε φθινόπωρο μετά το κόψιμό της περισσότεροι βλαστοί και στον τρίτο χρόνο από κάθε φυτό θα έχουν ξεπεταχτεί 7-8 νέοι βλαστοί. Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις και την κατάληξη της δικής μου αγριαγκινάρας. 3 χρόνια μετά συνεχίζουν να ξεφυτρώνουν νέα και παλιά φυτά στο χωράφι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BABISBABIS2012

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145265 από BABISBABIS2012
Απαντήθηκε από BABISBABIS2012 στο θέμα Αγριαγκινάρα
ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας, ομως θα επιμεινω σε αυτο το σημειο γιατι βρηκα αυτο το αρθρο >> www.naevias.gr/files8/%CE%91%CE%93%CE%A1...%CE%9F%CE%A3%29_.pdf και σας παρακαλω αν το δειτε πειτε τη αποψη σας. Εγω διαπιστωνω οτι για καποιο λογο δεν παρεχουνε καθαρες πληροφοριες και δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε....... αυτοι παρουσιαζουνε 6πλασια σπορα με ιδια αποδοση...................

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145271 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Αγριαγκινάρα
Χωρις καθολου νερο και λίπασμα,κανενα φυτο δεν αποδίδει.
Ιδικα καθε χρονο.
Το κειμενο ειναι απλοχερο στα κερδη και κρύβει τα εξοδα.
Αν σκεφτεσαι για πελλετ απο αγριαγγιναρα το 220-280 δεν το φτανεις.
Η κοκκιναβα πουλαγε περυσι 140 με το ζορι
Για πελετοποιηση σκετη δεν κανει.
Το 99% των λεβητων δεν την καινε λογω σταχτης .
Οι αποδοσεις ανα στρεμμα ειναι λιγοτερες απο τονο.
Αν εχεις νερο (γνώμη μου)κοιτα για ευκαλυπτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145279 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Αγριαγκινάρα

Αν εχεις νερο (γνώμη μου)κοιτα για ευκαλυπτο.

Έτσι... Έτσι...
Ελάτε σιγά, σιγά στα λόγια μου - με δύο χρόνια διαφορά βέβαια...
Π.χ. και οι ακακίες το ίδιο καλές είναι και το ίδιο γρήγορα μεγαλώνουν...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145289 από BABISBABIS2012
Απαντήθηκε από BABISBABIS2012 στο θέμα Αγριαγκινάρα
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ

Πραγματικα με αυτα που διαβαζω στο διαδικτυο εχω την εντυπωση πως η αγριαγκιναρα ειναι τελικα μεγαλη μουφα και δεν ξερω για ποιο λογο την σπρωχνουνε τα τελευταια χρονια,με σταχτη που υπερβαινει το 10% ειναι λογικο τα μηχανηματα να παθουμε εμφραγμα και ας λενε και ας παραμυθιαζουνε τον κοσμο οτι ειναι 4-6% η σταχτη της.Εκτος αν την σπρωχνουνε για να εγκλωβιστεις και να την παρουνε κοψοχρονια για καυση μαζι με λιγνιτη.Αν φυτεψεις δεν μπορεις να το καθαρισεις τελειως ουτε και μετα 10 χρονια.

Τωρα ομως πρεπει να βρω ενα ενεργειακο φυτο που να ανταποκρινεται σε ξηρικο περιβαλον και φυσικα στις εμπορικες συνθηκες,βοηθηστε την κατασταση με τις γνωσεις και την εμπειρια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ