Ιδιοκατασκευή καυστήρα pellet για μετατροπη σε ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158966 από Men1979
Καλησπέρα φιλε Κωστα...διαβασα οτι σκεφτοσουν να παρεις το κοντρολ της naturella. ..τελικα το πηρες?ψηνομαι να παρω κι εγω ενα και θα ηθελα την συμβουλη σου...βέβαια εγω εχω μετατρεψει το ξυλολεβητα σε καυση πυρηνα με ρηψη απο πανω-πλαι...σ ευχαριστώ

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΑΘΗ κοντογειτονα!!!!!!!!!! :P :P το ενχειρημα ξεκινησε δειλα δειλα σαν 1η εναυση με πελλετ ξυλου και με απλα πραματα ενα μοτερ φυσιτηρα 63w ενα κουπακι μια διατριτη λαμαρινα ολα 5 χιλιοστα παχος και ενα ρυθμιστη στροφων 200watt πηγε καλα.στη 2η εναυση με πυρινοπελλετ και πελλετ μεγαλη φλογα και πιο μεγαλη θερμογονο δυναμη λογο του πυρινοπελλετ.οι δοκιμες συνεχιζονται και οι βελτιωσεις διοτι πολλες οι τρυπες στη διατριτη(θελουν οι μισες τουλαχιστον κλεισιμο).θα ελεγα να μην βαλεις ringel για κοντρολερ καλυτερα να παρεις ενα κοντρολερ NATURELA NPBC-V3M-1 κανει τα παντα απο μετρηση καταναλωσης 24ωρο μεχρι χειρισμο παραμετρων απο απομακρυσμενο σημειο μεσω υπολογιστη.επεισης 2 βασικα στοιχιζει γυρω στα 130 ευρω κομπλε οθονη μακετα πλακετα καλωδια και ειναι ολο παραμετροποιησιμο μεσω software και ξεκλειδωτο.το μειον ειναι στα αγγλικα.μαλλον κατι τετοιο θα παρω αν παει καλα η κατασκευη διοτι εχω σχεδιο να φτιαξω αλλα βγαινει πολυ παραπανω και δεν εχω ολες τις λειτουργιες που θελω και πολλα τα χρονικα!!!!!!!!!!!!!!.παντως για οτι νεοτερο και οποιες προτασεις ειμαι ολος αυτια!!!!!!!!!!!!!καλη χρονια με υγεια!!!!!!!!!!! ;) ;) ;) ;) ;) :P ;) :cheer: :cheer: :P ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158973 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Την εχω αφησει στην ακρη την προσπαθεια λογο χρονου και τρεχουν αλλες υποχρεωσεις,δεν το πηρα το κοντρολερ.παντως εχει καλα χαρακτηριστικα και οικονομικο και παραμετροποιησιμο.αν βρεθει ο χρονος και η ΟΡΕΞΗ θα ξαναασχοληθω!!!! ;) ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Men1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158987 από Men1979
Τελικα το παραγγείλα και βλεπουμε...138 ευρω μαζι με τα μεταφορικά...με το εγχρωμο κοντρολ και αισθητηρα καυσαεριων...θα ηθελα να σε ρωτησω για το φωτοκυταρο θα εχει προβλημα αν το βαλω στη πορτα του λεβητα με τις θερμοκρασιες η πρεπει να φτιαξω καμια πατεντα...σ ευχαριστώ φιλε...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158990 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Κολλησε μια μουφα στην πορτα στο ιδιο μηκος και διαμετρο του φωτοκυταρου να βλεπει και να φωλιαζει καλα.πες μας πληροφοριες και εντυπωσεις οταν το βαλεις και το δουλεψεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158991 από Men1979
Οταν λες μουφα εννοεις σωληνακι που να μπαινει μεσα το φωτοκυτταρο φανταζομαι...απλα ετσι οπως βλεπω το φωτοκυταρο απο φωτο της εταιριας το τζαμακι πρεπει να το αφησω εξω απο τη μουφα για να βλεπει καλα...η μουφα να μπαινει καθολου στο θαλαμο καυσης η ολο το μηκος να ειναι εκτος.?
Απο βδομαδα μου ειπαν οτι θα το παραλαβω...μολις κανω δοκιμες θα γραψω εντυπωσεις...

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Κολλησε μια μουφα στην πορτα στο ιδιο μηκος και διαμετρο του φωτοκυταρου να βλεπει και να φωλιαζει καλα.πες μας πληροφοριες και εντυπωσεις οταν το βαλεις και το δουλεψεις.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158993 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Σωληνακι οτι εχεις.το σωληνακι να το βαλεις προσωπο στη λαμαρινα τις πορτας(αφου εχεις ανοιξει τρυπα) ωστε οταν θα μπει το φωτοκυταρο να βλεπει φλογα για να κανει τα βηματα το κοντρολερ.στο σωληνακι κανε και μια τρυπα στα διπλα 3-4 χιλιοστα και φτιαξε βολτα να βαλεις ενα βιδακι να συγκρατει το φωτοκυταρο.λογικα θα εχει καποιο σχεδιο στη συσκευασια για το φωτοκυταρο την αποσταση.επειδη τα φωτοκυταρα ειναι φωτοαντιστασεις στην ουσια αναλογα με το ποσο σκοταδι η φως μεταβαλει αντιστοιχα την αντισταση του.και 2-3 ποντους πιο μακρυα απο την λαμαρινα πορτας και αφου ειναι απολυτο σκοταδι θα δουλεψει.φλογα θα ανιχνευσει(φως).οταν ερθει διαβασε τις οδηγιες και τα ξαναλεμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Men1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ