Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90963 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

evankouros έγραψε: Γεια χαρά! :)

Έχω ένα ηλιακό κλειστού τύπου (δεν είναι μπόιλερ), τοποθετήθηκε πριν 5-6 χρόνια. Ενώ όταν τοποθετήθηκε ζέσταινε το νερό με λίγη ηλιοφάνεια (καμιά ώρα), τώρα δεν... :( Παρά τον ήλιο που έχουμε στη Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες, αρνείται πεισματικά να ζεστάνει το νερό.

Λόγω κρίσης & ανεργίας εδώ & 2 χρόνια, υπάρχει & η σχετική... "α-ευρω-δραχμία" :sick: , οπότε άρχισα το googleάρισμα ψάχνοντας να βρω πληροφορίες τι & πώς πρέπει να γίνει, ώστε να το κάνω μόνος μου (πιάνουν τα χέρια μου). Έτσι βρήκα αυτό το ωραίο DIY θέμα σας!

Επειδή όμως δεν έχω γνώση του τι πρέπει να κάνω & φοβάμαι μην κάνω καμιά πατατιά :oops: , θα ήθελα τα φώτα σας. Τράβηξα λοιπόν φωτογραφίες τον ηλιακό μου τις οποίες θα παραθέσω & θα προσπαθήσω να περιγράψω ένα-ένα τα βήματα που φαντάζομαι ότι χρειάζονται. Αν κάτι απ' τη διαδικασία που φαντάζομαι & γράφω στη συνέχεια είναι λάθος ή/& πρέπει να γίνει κάτι άλλο πριν ή μετά από κάποιο βήμα, σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει να διορθώσει/συμπληρώσει! Δεν είναι η πρώτη φορά που θα γίνω ρεζίλι λέγοντας/γράφοντας/κάνοντας κάτι, οπότε υπάρχει το ελεύθερο & για τη σχετική καζούρα! :P

[Γενική όψη 1]



[Γενική όψη 2]


[Γενική όψη 3]


Τα βήματα που φαντάζομαι:

1/ Κλείνω το κρύο νερό που πάει στον ηλιακό από τη βάνα που δείχνω?



Με τη βαλβίδα που δείχνω πρέπει να κάνω κάτι; Την πίεσα για λίγο κι έβγαλε λίγο νερό, οπότε την άφησα & σταμάτησε. Μου θύμισε το σύστημα για την εξαέρωση των καλοριφέρ. :unsure:


2/ Ξεβιδώνω τις βίδες που έχω σημειώσει με βελάκια, ώστε στη συνέχεια ν' αλλάξω το ανώδιο;




Προτού πάω στο 3ο βήμα & σας ζαλίζω με ερωτήσεις πώς αδειάζω τελείς το νερό, πώς βγάζω όλα τα άλατα, αν θέλει κάποιο πλύσιμο & πώς γίνεται :whistle: ... μήπως τα βήματα 1-2-...-ν δεν χρειάζονται, αφού ο ηλιακός μου δεν είναι μπόιλερ; :whistle: Αν δεν κάνω λάθος, το ανώδιο χρησιμεύει για να μαζεύει τα άλατα όταν ο ηλιακός είναι μπόιλερ & μέσα υπάρχει αντίσταση. Από τη στιγμή όμως που ο δικός μου δεν είναι μπόιλερ, λογικά δεν πρέπει να υπάρχει ανώδιο ούτε να έχουν μαζευτεί άλατα.
Μήπως λοιπόν πρέπει απλά να ξεβιδώσω από πάνω τις υποδοχές ( βαλβίδες είναι; ) που έχω σημειώσει στην παρακάτω φωτογραφία & να συμπληρώσω αντιψυκτικό υγρό για ηλιακούς θερμοσίφωνες;
Αν ναι, πόσο να βάλω; Όσο πάρει, ή μέχρι μια ποσότητα (π.χ. 1 lt) & μετά να συμπληρώσω με νερό;
Το νερό να είναι απιονισμένο ή βρύσης;
Επειδή έχω περίσσευμα αντιψυκτικού από παλιά (4-5 χρόνια), πειράζει να το χρησιμοποιήσω ή "χαλάει" κι αυτό; :unsure:
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω; Το μόνο που σκέφτηκα είναι να βάλω νέο τεφλόν όταν θα ξαναβιδώσω αυτές τις υποδοχές/βαλβίδες στη θέση τους.
Σημειώνω πως παρατήρησα ότι στη μια βαλβίδα (στη δεξιά, που είναι στην κατακόρυφο πάνω από την έξοδο του ζεστού νερού) βγαίνει εύκολα το κόκκινο καπάκι της, ενώ στην άλλη όχι. Ν' ανησυχώ για κάποιο λόγο;





Sorry αν σας κούρασα, θα εκτιμήσω όποια απάντηση μου δώσετε! :)

Στην τελειυταία φωτο ξεβιδώνεις και τις δύο βαλβίδες (όχι τα πλαστικά καπάκια αλλα τις βαλβίδες)επάνω στο καζάνι, και ρίχνεις παραφλού στην μία έως να βγεί απο την άλλη.Αυτή την δουλειά να την κάνεις πρωινή ώρα πρίν ζεσταθούν τα νερά.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by papg.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": evankouros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101531 από sstef
Απαντήθηκε από sstef στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
καλημέρα σας
Ειμαι και εγώ κάτοχος ενος calpac mega 120 του 1989.
Μέχρι τώρα λειτουργούσε μια χαρά και την μόνη συντήρηση που του έκανα ήταν νερό και αντιψυκτικό στο κλειστό κύκλωμα.
Τώρα άρχισε να μην ζεσταίνει πολύ το νερό και πιστεύω πως δεν έχει αρκετα υγρά το κλειστό κύκλωμα.
Προσπάθησα να συμπληρώσω αλλα δεν πέρνει καθόλου. Είναι σαν να έχει βουλώσει η σωλήνα που συμπληρώνεις τα νερα. εβαλα σύρμα μέσα και πάει μονο 5-6 ποντους βρίσκει σε κάτι μεταλλικό και δεν υπάρχει τιποτα αλλο για να περάσει πιο μεσα το νερο απο παντού ειναι κλειστό.
Γνωρίζει κανεις αν ειναι φυσιολογικό αυτό.
Μήπως υπάρχει καποιο είδος βανας που κλείνει το κλειστό κυκλωμα και έχει κολλήσει κλειστή.
ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101557 από χρηστος8

sstef έγραψε: καλημέρα σας
Ειμαι και εγώ κάτοχος ενος calpac mega 120 του 1989.
Μέχρι τώρα λειτουργούσε μια χαρά και την μόνη συντήρηση που του έκανα ήταν νερό και αντιψυκτικό στο κλειστό κύκλωμα.
Τώρα άρχισε να μην ζεσταίνει πολύ το νερό και πιστεύω πως δεν έχει αρκετα υγρά το κλειστό κύκλωμα.
Προσπάθησα να συμπληρώσω αλλα δεν πέρνει καθόλου. Είναι σαν να έχει βουλώσει η σωλήνα που συμπληρώνεις τα νερα. εβαλα σύρμα μέσα και πάει μονο 5-6 ποντους βρίσκει σε κάτι μεταλλικό και δεν υπάρχει τιποτα αλλο για να περάσει πιο μεσα το νερο απο παντού ειναι κλειστό.
Γνωρίζει κανεις αν ειναι φυσιολογικό αυτό.
Μήπως υπάρχει καποιο είδος βανας που κλείνει το κλειστό κυκλωμα και έχει κολλήσει κλειστή.
ευχαριστώ



Υγρα συμπληρωνουμε μονο πρωι...8 το αργοτερο.

Αν δεν παιρνει υγρα ουτε εκεινη την ωρα και ειναι γεματος κατι παιζει και δεν γινεται κυκλοφορια.

Σε αυτη την περιπτωση αδειαζεις ολο το κλειστο κυκλωμα...βαζεις νερο τρεχουμενο με λαστιχο στο καζανι (στο κλειστο κυκλωμα), στον συλλεκτη απο πανω, ωστε να αδειαζει και να καθαριζει απο κατω.

Ακολουθως ξαναγεμιζεις με νερο και 2 - 2,5 λιτρα αντιψυκτικο απο την αρχη.

Αν δεν εχεις γνωσεις για τα παραπανω ωστε να τα κανεις εσυ φωναξε υδραυλικο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101560 από sstef
Απαντήθηκε από sstef στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

χρηστος8 έγραψε: Υγρα συμπληρωνουμε μονο πρωι...8 το αργοτερο.

Αν δεν παιρνει υγρα ουτε εκεινη την ωρα και ειναι γεματος κατι παιζει και δεν γινεται κυκλοφορια.

Σε αυτη την περιπτωση αδειαζεις ολο το κλειστο κυκλωμα...βαζεις νερο τρεχουμενο με λαστιχο στο καζανι (στο κλειστο κυκλωμα), στον συλλεκτη απο πανω, ωστε να αδειαζει και να καθαριζει απο κατω.

Ακολουθως ξαναγεμιζεις με νερο και 2 - 2,5 λιτρα αντιψυκτικο απο την αρχη.

Αν δεν εχεις γνωσεις για τα παραπανω ωστε να τα κανεις εσυ φωναξε υδραυλικο.


Υγρά δεν έχει και θέλω να προσθέσω. Εχει βουλώσει η σωλήνα που βάζεις τα υγρά κάτω απο την βαλβίδα εκτόνωσης. Το θέμα ειναι μηπως ξέρει καποιος πως ειναι αυτη η σωλήνα (πως ειναι το σχημα της); Δεν μπορώ να καταλάβω πως ειναι. Βαζοντας σύρμα απο παντου συναντάω μέταλλο μηπως και καταφέρω να το ανοίξω και δεν χρειαστεί να αδειάσω όλο το κύκλωμα με οτι αυτο έχει ως επακόλουθο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133226 από geodimis
Απαντήθηκε από geodimis στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Καλησπέρα σας. Σε έναν SONNE 200άρη χάλκινο συμπλήρωσα προχθές σχεδόν 4lt νερού -και όχι αντιψυκτικού- αφού βέβαια είδα ότι δεν ζέσταινε σχεδόν καθόλου νερό αυτές τις μέρες με τον ήλιο. Την ίδια διαδικασία είχα κάνει και πριν 1-1,5 χρόνο με 1-1,5 lt νερό αν θυμάμαι καλά. η ερώτηση μου είναι αν έκανα πατατιά που του έχω βάλει δύο συνεχόμενες χρονιές σκέτο νερό. επίσης δεν είναι πολύ η ποσότητα που είχε χάσει σε ένα χρόνο; μήπως πρέπει να ξηλώσω λίγο τη μόνωση και να ελέγξω για διαρροές; Και δεύτερον επειδή σε λίγους μήνες κλείνω δεκαετία χωρίς να έχει ανοιχτεί ποτέ το καζάνι ούτε έχει αλλαχθεί η αντίσταση, αν πρέπει να επιχειρήσω να το ανοίξω να το καθαρίσω μόνος μου.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by geodimis. Αιτία: προσθήκη "χάλκινο"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ