Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63807 από χρηστος8

joe125 έγραψε: δηλαδή αλλάζει τον ηλιακό η τους συλλέκτες η και τα δύο μαζί?



Δεν ξερω τι μονωση εχει το καζανι...οι συλλεκτες δεν ειναι επιλεκτικοι αλλα απλοι με οτι αυτο συνεπαγεται.

Ενας ηλιακος συγχρονος 120 λιτρων με επιλεκτικο συλλεκτη 1,5m2 εχει αναλογα την μαρκα απο 600 ευρω κομπλε.

Παρολα αυτα κανεις δεν εγγυαται οτι μεσα στον χειμωνα θα εχει παντα-σταθερα και καθημερινα φουλ ζεστο νερο μονο απο το ηλιο.

Δεν ξερω ποια ζητηση ζεστων νερων θα εχει ομως η υποβοηθηση ρευματος επιβαλλεται καποιες φορες.

Απλο ειναι, μεσα στο αγιαζι και το κρυο των 0 η και μειον το βραδυ, και των 5 βαθμων την μερα ζηταμε αποθηκη ζεστων νερων 120 λιτρων τουλαχιστον 50 βαθμων.

Απλα δυσκολο χωρις υποβοηθηση...

Γι αυτο υπαρχουν τα μποιλερ λεβητοστασιου (η τα κρεμαστα σαν της φωτογραφιας)...για το χειμωνα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63811 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
ο συγκεκριμένος Calpak mega 120 αν τον διακρίνω καλά από της φώτο άρχισε η παράγωγή του το 1995 και σταμάτησε το 2006
η μόνωση είναι στα 15 η 18 εκατοστά αν θυμάμαι καλά

πχ στο σπίτι μου ο ηλιακός είναι από το 1985 το καζάνι,οι συλλέκτες η τελευταία αλλαγή έγινε το 2006 και η αντίσταση την έβαλα τριπλής ενέργειας και από ζεστό νερό είμαι κομπλέ 160 λίτρα 3 με 4 άτομα κάθε μέρα μπάνιο και οι δουλειές που κάνει η μάνα μου στον σπίτι με ζεστό νερό
αλλά και όταν ήταν διπλής μόνο σε πολύ συννεφιά ανάβαμε ρεύμα
και είναι noname εισαγωγή από Ισραήλ

για αυτό λέω μάλλον είναι η το υγρό δεν κάνει καλή κυκλοφορία η θέλουν αλλαγή οι συλλέκτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63812 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
ευχαριστω θερμα για τις συμβουλες..θα ενημερωσω και για την κατασταση συλλεκτων αυριο.το καζανι οταν το ανοιξα ειχε μεσα ενα καρο αλατα αλλα απο διαρροες δεν ειδα κατι τραγικο..εκτος αν γλυφει πουθενα και χανει το κυκλωμα μεσα στο καζανι και δεν το εντοπισα..

αν ανοιξω την βαλβιδα εκτονωσης πανω στη κορυφη του καζανιου και ειναι φουλ υγρο,παει να πει οτι απο διαρροες ειμαι οκ,σωστα?


Calpak mega 120 παραγωγης 1990 γραφει το ταμπελακι πανω,και το '90 το τοποθετησαμε κ εμεις..

γενικα εσεις θα προτεινατε να αφησω το ρευμα στον ηλιακο ή να το γυρισω και να συνδεσω τον 80αρη ELCO που εχω μεσα στο μπανιο? ποιο θα ειναι πιο οικονομικο?
καλοριφερ ετσι κ αλλιως δεν εχω αναψει φετος παρα μονο 2-3 φορες..
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63816 από χρηστος8

joe125 έγραψε: ο συγκεκριμένος Calpak mega 120 αν τον διακρίνω καλά από της φώτο άρχισε η παράγωγή του το 1995 και σταμάτησε το 2006
η μόνωση είναι στα 15 η 18 εκατοστά αν θυμάμαι καλά

πχ στο σπίτι μου ο ηλιακός είναι από το 1985 το καζάνι,οι συλλέκτες η τελευταία αλλαγή έγινε το 2006 και η αντίσταση την έβαλα τριπλής ενέργειας και από ζεστό νερό είμαι κομπλέ 160 λίτρα 3 με 4 άτομα κάθε μέρα μπάνιο και οι δουλειές που κάνει η μάνα μου στον σπίτι με ζεστό νερό
αλλά και όταν ήταν διπλής μόνο σε πολύ συννεφιά ανάβαμε ρεύμα
και είναι noname εισαγωγή από Ισραήλ

για αυτό λέω μάλλον είναι η το υγρό δεν κάνει καλή κυκλοφορία η θέλουν αλλαγή οι συλλέκτες



Εισαι Βορεια Ελλαδα με τις γνωστες θερμοκρασιες, η νοτια;;;

Εδω μιλαμε για απλο ηλιακο και οχι τριπλης ενεργειας...καμια σχεση ο ενας με τον αλλο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63819 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Το ρεύμα σήμερα είναι πιο φτηνό από το πετρέλαιο....
Εσύ θες να το ζεστάνεις με πετρέλαιο;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63820 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

χρηστος8 έγραψε:

joe125 έγραψε: ο συγκεκριμένος Calpak mega 120 αν τον διακρίνω καλά από της φώτο άρχισε η παράγωγή του το 1995 και σταμάτησε το 2006
η μόνωση είναι στα 15 η 18 εκατοστά αν θυμάμαι καλά

πχ στο σπίτι μου ο ηλιακός είναι από το 1985 το καζάνι,οι συλλέκτες η τελευταία αλλαγή έγινε το 2006 και η αντίσταση την έβαλα τριπλής ενέργειας και από ζεστό νερό είμαι κομπλέ 160 λίτρα 3 με 4 άτομα κάθε μέρα μπάνιο και οι δουλειές που κάνει η μάνα μου στον σπίτι με ζεστό νερό
αλλά και όταν ήταν διπλής μόνο σε πολύ συννεφιά ανάβαμε ρεύμα
και είναι noname εισαγωγή από Ισραήλ

για αυτό λέω μάλλον είναι η το υγρό δεν κάνει καλή κυκλοφορία η θέλουν αλλαγή οι συλλέκτες



Εισαι Βορεια Ελλαδα με τις γνωστες θερμοκρασιες, η νοτια;;;

Εδω μιλαμε για απλο ηλιακο και οχι τριπλης ενεργειας...καμια σχεση ο ενας με τον αλλο.

Κόρινθο είμαι μ.ο 5 βαθμούς το χειμώνα
αλλά σου λέω και όταν ήταν η αντίσταση διπλής πάλι σε πολλή συννεφιά ανάβαμε ρεύμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ