Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3904 από jose pelleto

thlanarass έγραψε:



ρωτησα τον ιταλο γι αυτο το μηχανημα και ειπε 25.000 ευρω!!!! +μεταφορικα.100κιλα/ωρα
για 50κιλα/ωρα 20000 ευρω

λεει καθε 2500ωρες αλλαγη μητρας/ρολλερ, ρουλεμαν SKF καθε 400ωρες
εξτρα μητρα 1000ευρω, εξτρα ρολλερ 350, γρασαδορος απλος +450
γρασαδορος αυτοματος 1500
και 10 ευρω την βδομαδα σε γρασσο θα τρωει για τα ρουλεμαν.
Επεισης κατασκευαζει ενα draw-plate(τι εννοει) ειδικα για καθε ειδος ξυλου που θα γινετε πελλετ.
Αλλο ειδος πριονιδιου αλλο draw-plate αλλα αλλαζει πολυ ευκολα.
Προφανος ειναι μηχανημα συνεχους λειτουργιας για πολλες ωρες την μερα λειτουργια.
Αρα αν ενα μηχανημα σαν αυτο που θα ειναι αρκετα αξιοπηστο και ακριβο εχει τετοιο λειτουργικο κοστος
και θελει ρουλεμαν SKF _(πανακριβα πανω απο 400 ευρω 2 στα ρολλερ και κανα 2 στον αξονα που συνεχως πρεπει να γρασορονται
τι να κανουν μπροστα του τα κινεζικα το 2-3 χιλιαδων που σιγκρινομενα με αυτο δεν θα βγαζουν ουτε 200ωρες με τα κινεζικα το ρουλεμαν?
(διαφορα τιμης κινεζικου ρουλεμαν με SKF 4 φορες ακριβοτερο)
Εχει κανεις δουλεψει κινεζικη πρεσσα πανω απο 200-300 ωρες να μας πει αν αντεχει και δεν χαλαει
καθε 3 και λιγο?
Μην πεταξουμε τα λεφτα μας σε παλιοσηδερα?



Εδώ πάμε σε άλλη κατηγορία μηχανημάνων, ακριβότερα αλλα πιο αξιοπιστα. Το μηχάνημα αυτό εχει σιλό 1000 lit και απλά το γεμίζεις κάθε 20 ώρες ( 50kg / h παραγωγή ) και «φεύγεις».

www.acp-bioenergy.gr/frontend/articles.php?cid=101&scid=106




Μια άλλη μικρή μονάδα παραγωγής είναι και η παρακάτω Τσέχικης κατασκευής, στην οποία όμως δεν γνωρίζω τιμές.

www.smallpelletmill.com/small-granulatio...-pellet-mill-lm-772/

www.kovonovak.cz/mala-granulacni-linka






Αυτές οι μηχανές απευθύνονται σ’αυτούς που θέλουν να κάνουν μια μικρή ομάδα 3-4 ατόμων, οι οποιοι κάνοντας το χόμπυ τους εξασφαλίζουν την θερμανσή τους, και γιατί όχι, βγάζοντας και μεροκάματο.
Βέβαια κάποιοι θα πουν ότι και ο Κινέζος κάνει δουλειά, αλλά για πόσο χρονικό διάστημα δεν γνωρίζουμε, και χωρίς εγγύηση είναι ρίσκο η αγορά του. Έχω ψάξει αμέτρητες ιστοσελίδες για αγορά πελλετομηχανής από Κίνα, και βρήκα το μαιλ ενός φίλου που έκανε εισαγωγή μόνος του από την Κίνα για προσωπική του χρήση. Τον ρώτησα λοιπόν τις λεπτομέρειες (εταιρία, δασμούς, κτλ)

Η απάντηση του:

Γεια σου Κωστα.εγω εχασα τα χρηματα μου.αυτο τα λεει ολα νομιζω.απλα δεν βγαζει πελλετ.και αν το σφιξης λιγο παραπανω μπας και βγαλει στραβωνουν ολα.τα μεταλα ειναι πολυ μαλακα.μακρια απ αυτους τους γαμιοληδες φιλε μουπροτιμησε να παρεις κατι απο δω η απο καμια γειτονικη χωρα για να μπορεσεις να ζητησεις το λογο αν κατι δεν παει καλα.δασμοι εκτελωνισμοι και χιλια μυρια ανεβαζουν πολυ το κοστος.ολα αυτα γινονται στον πειραια ερημην σου απο ελληνικη εταιρια που συνεργαζεται με την COSCO γιατι τα κινεζικα καραβια δεν πιανουν θεσσαλονικη.κι αυτοι σε γδερνουν κανονικα.ΜΑΚΡΙΑ.εγω θα το δωσω για παλιοσιδερα αυτο το κωλοπραμα.
ελπιζω να σε βοηθησα
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ



Το θέμα είναι είναι ότι και οι έμποροι στη Ελλάδα δεν δίνουν εγγύηση……κάνοντας τον Κινέζο. Δηλαδή να αγοράσω από εδώ, για να έχω κάποιον κοντά μου να πιάσω από το λαιμό, δεν είναι λύση αυτή. Η μόνη λύση είναι αγορά μηχανής με πιστοποίηση, και γραπτή εγγύηση , κάπως έτσι δηλαδή:

fadajixie.en.alibaba.com/product/5146224...et_mill_with_CE.html

Σε μια συνομιλία μ’έναν φίλο μου προχθές, μου είπε πως κάποια παιδιά, σχετικά κοντά στην περιοχή μου, είχαν «στήσει» σε μια αποθήκη κινέζικες μηχανές για να παράγουν πέλλετς. Η προσπάθεια τους αυτή, συνοδεύτηκε από πολλά προβλήματα λειτουργίας των μηχανημάτων, και δεν γνωρίζει αν τελικά κατάφεραν να παράγουν. Μόλις μπορέσω την επόμενη εβδομάδα θα προσπαθήσω να πάω, θα μιλήσω με τα παιδιά, και θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jose pelleto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3905 από dimitris-evia

antisakis έγραψε: "mastoras"
"μαστορας είναι μόνο τις κατσίκας ο κώλος" που τα βγάζει όλα ίδια.

Καλο!!
Και τις πελλετομηχανης ο κωλος ολα ιδια τα βγαζει μαστορα

Οσο για την φωτο προσωπικα δεν εντυπωσιαζομαι απο την τεχνολογια η δουλεια μου
θελω να γινεται και ας ειναι παλιο το μηχανημα,
και η καλλιτερη μου να το εχουν για πεταμα και να το βρω τζαμπα


Σωστοοοοοος η δουλεια να γινεται και ολα τα αλλα ειναι απλα οδοντοκρεμες :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3908 από mastoras

jose pelleto έγραψε:
Γεια σου Κωστα.εγω εχασα τα χρηματα μου.αυτο τα λεει ολα νομιζω.απλα δεν βγαζει πελλετ.και αν το σφιξης λιγο παραπανω μπας και βγαλει στραβωνουν ολα.τα μεταλα ειναι πολυ μαλακα.μακρια απ αυτους τους γαμιοληδες φιλε μουπροτιμησε να παρεις κατι απο δω η απο καμια γειτονικη χωρα για να μπορεσεις να ζητησεις το λογο αν κατι δεν παει καλα.δασμοι εκτελωνισμοι και χιλια μυρια ανεβαζουν πολυ το κοστος.ολα αυτα γινονται στον πειραια ερημην σου απο ελληνικη εταιρια που συνεργαζεται με την COSCO γιατι τα κινεζικα καραβια δεν πιανουν θεσσαλονικη.κι αυτοι σε γδερνουν κανονικα.ΜΑΚΡΙΑ.εγω θα το δωσω για παλιοσιδερα αυτο το κωλοπραμα.
ελπιζω να σε βοηθησα
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ


Το θέμα είναι είναι ότι και οι έμποροι στη Ελλάδα δεν δίνουν εγγύηση……κάνοντας τον Κινέζο. Δηλαδή να αγοράσω από εδώ, για να έχω κάποιον κοντά μου να πιάσω από το λαιμό, δεν είναι λύση αυτή. Η μόνη λύση είναι αγορά μηχανής με πιστοποίηση, και γραπτή εγγύηση , κάπως έτσι δηλαδή:


Συγνώμη αλλά εγώ διαφωνώ κάθετα με τα παραπάνω γραφόμενα.

Το να προσπαθήσει να κάνει εισαγωγή μηχανήματος ένας ιδιώτης από την κίνα, η κατάληξη είναι σίγουρη αποτυχία. Εάν ήταν έτσι θα γινόμασταν όλοι έμποροι και εισαγωγείς....μην τρελαθούμε τώρα. :cheer:

Ζητάμε εγγύηση για ένα μηχάνημα, που θα το πάρουμε να το "βγάλουμε τα μάτια". Μάλλον εδώ δεν υπάρχει λογική...... :( Ανταλλακτικά ναι να μπορεί να καλύπτει ο εισαγωγέας, και νομίζω ότι όλοι καλύπτουν.

Πιστοποίηση πάμφθηνης κινεζιάς πρώτη φορά ακούω.

Αν μερικοί φίλοι πήγαν να στήσουν "μπιζνες" με κινέζικα εργαλεία του χιλιάρικου και δεν τα κατάφεραν, δεν νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να επιδρά αρνητικά σε κάποιους που πραγματικά θέλουν να φτιάξουν πελετ για τον εαυτό τους.

Και σαν τέλος νομίζω οτι αυτό το θέμα έχει να κάνει με την παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση. Για μπρικέτες, η για βιοτεχνική παραγωγή καλό θα ήταν να ανοίξουμε ένα νέο θέμα. Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και για τις δυο αυτές περιπτώσεις.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3913 από antisakis
mastoras
Και σαν τέλος νομίζω οτι αυτό το θέμα έχει να κάνει με την παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση. Για μπρικέτες, η για βιοτεχνική παραγωγή καλό θα ήταν να ανοίξουμε ένα νέο θέμα. Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και για τις δυο αυτές περιπτώσεις.

Καλα τα λες μαστορα ετσι ειναι.
Εδω ψαχνουμε απο τζαμπα εως το φθηνοτερο.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3914 από alias
Απαντήθηκε από alias στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
ο φιλος jose pelleto εγραψε οτι
Γεια σου Κωστα.εγω εχασα τα χρηματα μου.αυτο τα λεει ολα νομιζω.απλα δεν βγαζει πελλετ.και αν το σφιξης λιγο παραπανω μπας και βγαλει στραβωνουν ολα.τα μεταλα ειναι πολυ μαλακα.μακρια απ αυτους τους γαμιοληδες φιλε μουπροτιμησε να παρεις κατι απο δω η απο καμια γειτονικη χωρα για να μπορεσεις να ζητησεις το λογο αν κατι δεν παει καλα.δασμοι εκτελωνισμοι και χιλια μυρια ανεβαζουν πολυ το κοστος
για ποια μηχανη το ενοουσε αυτο για τις κινεζικες πρεσες?
antisakis εσυ τετοια εχεις κινεζικη? εχεις προβληματα? ενδιαφερομαι να παρω μια και εγω
αν ειναι να εχω συνεχεια προβληματα να την αφησω
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by alias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3919 από jose pelleto

Συγνώμη αλλά εγώ διαφωνώ κάθετα με τα παραπάνω γραφόμενα.


Δικαιωμά σου.

Το να προσπαθήσει να κάνει εισαγωγή μηχανήματος ένας ιδιώτης από την κίνα, η κατάληξη είναι σίγουρη αποτυχία. Εάν ήταν έτσι θα γινόμασταν όλοι έμποροι και εισαγωγείς....μην τρελαθούμε τώρα.



Το μηχάνημα που εχει εισάγει ο φίλος κοστισε 1000 ευρώ αγορά+600δασμοί + 80 εκτελωνιστής συνολο 1680 ευρώ. Το ίδιο μηχάνημα πωλείται από έμπορο 3000 ευρώ!!!!! Ο καθένας μπορει να γίνει έμπορος εάν διαθέτει το κεφάλαιο.

Ζητάμε εγγύηση για ένα μηχάνημα, που θα το πάρουμε να το "βγάλουμε τα μάτια". Μάλλον εδώ δεν υπάρχει λογική...... Ανταλλακτικά ναι να μπορεί να καλύπτει ο εισαγωγέας, και νομίζω ότι όλοι καλύπτουν.



Ότι δεν υπάρχει λογική το διαπιστώνω καθημερινά με τα γραφόμενα κάποιων. Μαλλον πρέπει να ζητάμε εγγύηση μόνο σε μηχανήματα που αγοράζουμε και απλως θα τα….. κοιτάμε.

Πιστοποίηση πάμφθηνης κινεζιάς πρώτη φορά ακούω.



Εάν θεωρείς παμφθηνη κινεζιά τα 3 χιλιάρικα παω πάσο!!

Αν μερικοί φίλοι πήγαν να στήσουν "μπιζνες" με κινέζικα εργαλεία του χιλιάρικου και δεν τα κατάφεραν, δεν νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να επιδρά αρνητικά σε κάποιους που πραγματικά θέλουν να φτιάξουν πελετ για τον εαυτό τους.



Εγω δεν προσπαθώ να αποτρέψω κανέναν από την αγορά κινέζικου μηχανήματος. Δεν είμαι εμπορος και δεν έχω κανένα συμφερον. Καταθέτω προσωπικές εμπειρίες με μοναδικό στοχο το συμφέρον ολων μας. Ο καθένας λοιπόν διαβάζει ανεπηρέαστα και διαμορφωνει την γνωμη του.

Και σαν τέλος νομίζω οτι αυτό το θέμα έχει να κάνει με την παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση. Για μπρικέτες, η για βιοτεχνική παραγωγή καλό θα ήταν να ανοίξουμε ένα νέο θέμα. Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και για τις δυο αυτές περιπτώσεις.



Βιοτεχνική παραγωγή με 50 kg / h; Όλα τα κινέζικα είναι πάνω από 50 kg / h. Θα ελεγα τώρα κάτι για την ονομασία του νέου θέματος που πρέπει να ανοιξουμε, αλλα εξομολογήθηκα προσφατα.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jose pelleto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ