Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3762 από dimitris-evia
τα εχω κανει @@#@$$ τι διαφορα εχει ο σφυρόμυλος απο το κλαδοτεμαχιστη ειναι απαραιτητα και τα δυο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3765 από γιωργος
ΣΑΚΗ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΓΙΑ ΥΓΡΑΣΙΑ.
για OANNHSEA
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by γιωργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3768 από mastoras

dimitris-evia έγραψε: τα εχω κανει @@#@$$ τι διαφορα εχει ο σφυρόμυλος απο το κλαδοτεμαχιστη ειναι απαραιτητα και τα δυο?


"Έμαθα να μαστορεύω και @αμΩ τον μάστορα μου" :evil: :evil:

Θα δώσω εγώ απάντηση στον φίλο.

Λοιπόν μια και είμαι έτοιμος να προβώ στην αγορά μηχανήματος, αυτά που έμαθα απο τα παλληκάρια εδώ στο φορόυμ, είναι ότι άλλη δουλειά κάνει ο σφυρόμυλος " πριονίδι" και άλλη δουλειά ο κλαδοτεμαχιστής "κομματάκια ξύλου ακόμα και ροκανίδια"

Οπότε ότι υλικό έχεις επιλέγεις ανάλογα και το εργαλείο.
Εαν μαζεύεις μόνο πριονίδια απο ξυλουργεία, δεν χρειάζεσαι τίποτα εάν όμως έχεις κλαδιά απο ελιές, αμπέλια, πουρνάρια, κτλ, χρειάζεσαι κλαδοτεμαχιστή, για να τα κάνεις ροκανίδια, και στην συνέχεια να τα περάσεις απο τον σφυρόμυλο για να γίνουν πριονίδια.


Εγώ πάντως ζαχαρώνω αυτήν την μικρή μονάδα......για επί τόπου παραγωγή πέλλετ, στον χώρο που βρήκα την πρώτη ύλη.

Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3774 από dimos
Απαντήθηκε από dimos στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.
Πρωτη φορά συμμετεχω σε φορουμ.
Η βοηθεια που περεχετε ορισμενοι απο εσας ειναι πραγματικα μοναδικη.

Σε οτι με αφορα, εχω τυροκομειο για το οποιο καταναλωνω ετησιως περιπου 4.000 ευρω για την καυση πετρελαιου του ατμολεβητα μου.
Ταυτοχρονα εχω και 100 αιγοπροβατα το γάλα των οποιων μεταποιω σε τυρι.

Συγνωμη αν μακρυγορησα, θα ηθελα ωστωσο τις αποψεις σας σχετικα με τα εξης:

α. αντικατασταση καυστηρα πετρελαιου με καυστηρα πελλετ , στον ατμολεβητα...
β. δημιουργια πελλετ απο τις κοπριες των ζωων μου...
γ. αξιολογηση μηχανηματος pelletmaker 3.0E της εταιρειας ECOWORXX...

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": billg74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3784 από ^silent_power^

dimitris-evia έγραψε: τα εχω κανει @@#@$$ τι διαφορα εχει ο σφυρόμυλος απο το κλαδοτεμαχιστη ειναι απαραιτητα και τα δυο?


κοιτα...
ο κλαδοτεμαχιστης ειναι για κλαδια και για τιποτα αλλο.
τον κλαδοτεμαχιστη τον ταιζεις κλαδια και σου τα βγαζει κομματακια.αυτο και μονο αυτο κανει.νομιζω αλλαζει και κοσκινα αλλα δεν μπορει ο κλαδοτεμαχιστης να φτιαξει τοσο ψιλο οσω ο σφυρομηλος.ο σφηρομυλλος μπορει αν θες να σου το βγαλει και αλευρι.ο κλαδοτεμαχιστης οχι.
ο σφηρομυλλος ειναι ενα μηχανημα που μπορει να χρησιμοποιηθη σε πολλες δουλειες.ζωοτροφες κλπ.του βαζεις σιταρι και σου το βγαζει αλευρι.του βαζεις κλαδια και τα κανει σκονη.εχει με αλλα λογια μεγαλητερο φασμα επιλογων.οτι κοσκινο βαζεις..αυτο το μεγεθος σου βγαζει.
και ο κλαδοτεμαχιστης μπορει να παρει ψιλο κοσκινο απο οτι νομιζω,αλλα δεν ξερω αν μπορει να αποδωσει με αυτο.επισης δεν ξερω ποσο ψιλο κοσκινο μπορει να παρει.
ο αντισακης χρησιμοποιη κλαδοτεμαχιστη.μπορει να μας πει τι επιλογες εχει σε κοσκινα και τι μεγεθος μπορει να βγαλει.
πιστευω ειναι καλητερα να εχεις ενα σφηρομυλλο, αλλα στοιχειζη πολλα και εαν μπορεις να κανεις την δουλεια σου με τον κλαδοτεμαχιστη δεν ξερω εαν υπαρχει λογος να σκασεις ενα σωρο λεφτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3786 από theo64

^silent_power^ έγραψε:

dimitris-evia έγραψε: τα εχω κανει @@#@$$ τι διαφορα εχει ο σφυρόμυλος απο το κλαδοτεμαχιστη ειναι απαραιτητα και τα δυο?


κοιτα...
ο κλαδοτεμαχιστης ειναι για κλαδια και για τιποτα αλλο.
τον κλαδοτεμαχιστη τον ταιζεις κλαδια και σου τα βγαζει κομματακια.αυτο και μονο αυτο κανει.νομιζω αλλαζει και κοσκινα αλλα δεν μπορει ο κλαδοτεμαχιστης να φτιαξει τοσο ψιλο οσω ο σφυρομηλος.ο σφηρομυλλος μπορει αν θες να σου το βγαλει και αλευρι.ο κλαδοτεμαχιστης οχι.
ο σφηρομυλλος ειναι ενα μηχανημα που μπορει να χρησιμοποιηθη σε πολλες δουλειες.ζωοτροφες κλπ.του βαζεις σιταρι και σου το βγαζει αλευρι.του βαζεις κλαδια και τα κανει σκονη.εχει με αλλα λογια μεγαλητερο φασμα επιλογων.οτι κοσκινο βαζεις..αυτο το μεγεθος σου βγαζει.
και ο κλαδοτεμαχιστης μπορει να παρει ψιλο κοσκινο απο οτι νομιζω,αλλα δεν ξερω αν μπορει να αποδωσει με αυτο.επισης δεν ξερω ποσο ψιλο κοσκινο μπορει να παρει.
ο αντισακης χρησιμοποιη κλαδοτεμαχιστη.μπορει να μας πει τι επιλογες εχει σε κοσκινα και τι μεγεθος μπορει να βγαλει.
πιστευω ειναι καλητερα να εχεις ενα σφηρομυλλο, αλλα στοιχειζη πολλα και εαν μπορεις να κανεις την δουλεια σου με τον κλαδοτεμαχιστη δεν ξερω εαν υπαρχει λογος να σκασεις ενα σωρο λεφτα...


Μήπως γνωρίζεις αν τα κομματάκια που βγάζει ο κλαδοτεμαχιστής μπορούν να γίνουν μπρικέτες χωρίς να χρειαστεί να περάσουν πρώτα απο σφυρόμυλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.253 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ