Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82097 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72...... μαστορα εδω τωρα θα κανουμε παιχνιδι εμεις η νεοι πελεταδες
και ρωτα τον κεχιδη τον μεγαλο τον σφυρομυλο αλλα για τρακτερ ποσο των εχει?
ενα φιλαρακι μου ενδιαφερεται.
μαστορα το λινκ απο τον ΔΙΟΝΥΣΗΣ για το υγρασιομετρο!!!!εχεις το εμαιλ μου!!!!!!


Απο ότι ξέρω δεν κυκλοφορεί στην ντόπια αγορά σφυρόμυλος για τρακτέρ.
Για υγρασιόμετρο ψάχνουμε να βρούμε από που θα αγοράσουμε.
Οσο για το τι θα κάνουμε εμείς οι νέοι πελλετάδες.......η φετινή χρονιά είναι δική μας. :cheer:

osakis.....Μπράβο ρε μάστορα σε παραδέχομαι για την υπομονή σου και την επιμονή σου
το αποτέλεσμα πιστεύω σε δικαίωσε.
Περιμένουμε και τα βίντεο από την καύση.

Υ/Γ Σε είδα λίγο φοβισμένο με το θηρίο, η αλήθεια είναι ότι κάνει πολύ φασαρία
και πετάει πίσω πολύ πράμα, θέλει προσοχή γάντια και μάσκα οπωσδήποτε.


Θανάση το θεριό με τρόμαξε :lol: με κοπάνησε και ένα ροκανίδι στο ρουθούνι και την άκουσα. Την επόμενη φορά τα μέτρα προστασίας θα είναι απαραίτητα. Υπομονή έχω άφθονη, και από επιμονή χειρότερη και από ασβού. Ηταν να μην πάρω μπροστά.....τα καλύτερα έρχονται. Η δική σου όμως προσπάθεια και αποτέλεσμα ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. ;)

OANNHSEA.... Αν και δεν θα έπρεπε να ανοιχτεί νέο θέμα, όλα να μπουν στο θέμα πέλετ ιδιόχρηση:
Fokion, όλα τα κλαδέματα κάνουν!!!
Ειδικότερα οι ξυλόδεις θάμνοι...


Ειμαι κατά του κυκεώνα των πολλών σελίδων σε ένα και μόνο θέμα. Δεν βοηθάει σε κανέναν αυτή η τακτική. Χάνονται πολλές σημαντικές πληροφορίες. Θα κάνουμε μια πρόβα τακτοποίησης σε αυτό το θέμα, και εάν μας αρέσει στην συνέχεια να συμμαζέψουμε και το μεγάλο.

Φωκίονα έχω σχέδια ακόμα και το γκαζόν [αχριόχορτα που βγάζω πολύ πράγμα από το κτήμα] να το φτιάξω πέλλετ......δεν θα αφήσω τίποτα να πάει χαμένο.....τίποτα. :lol:

love.bacardi.... κοστισαν ρε παιδια αυτα?αξιζει για ιδιοχρηση αν δεν εχεις πρωτες υλεςδικες σου?και ρευμα ? αποθηκευση?αυτα νομιζω ειναι μονο για αυτους που εχουν και χωρο και πρωτες υλες και ρευμα τριφασικο!!!


Αυτά που αναφέρεις είναι βασική προϋπόθεση για να σκεφτεί κάποιος να μπει σε αυτήν την διαδικασία. Τέτοια μηχανήματα ερασιτεχνικά κοστίζουν όσο ένας καλός λέβητας πέλλετ.....περίπου στα 4000 και κάτι ψιλά. Αν αξίζει η αγορά τους για παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση ? Αυτοί που έχουν όσα έχεις προαναφέρει [Χωριό,τριφασικό,αποθήκη, πρώτες ύλες κτλ] ξέρουν αν αξίζει η όχι.

john88s.....9 στους 10 την έχουν πατήσει άμα τσεκάρεις εδώ στο forum. Τουλάχιστον εγώ αυτή την αίσθηση έχω.


Εαν είμαι ο 10ατος που θα την πατήσω, θα το μάθετε στο τέλος αυτής της χρονιάς. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82098 από stelios_STI
εχω την εντυπωση οτι μετρησεις σε πελλετ και πριονιδι γινονται και με ζυγισμα και αφαιρεση του ειδικου βαρους κλπ κλπ και βγαινει ενα ποσοστο πολυ κοντα (ισως) στην πραγματικοτητα.
η μετρηση με τις ακιδες ειναι πιο αξιοπιστη καθως μια μικρη ταση περνα απο την μια ακιδα στην αλλη και αναλογα την αγωγιμοτητα μας δειχνει το οργανο την υγρασια.

εγω για να δω διαφορα ειχα ενα ανοιχτο τσουβαλακι πελλετ εβαλα το οργανο καπως "χυμα" μεσα και μου εδειξε 7% μολις ομως πηρα ενα μακρυ κομματι και εβαλα τις ακιδες μου εδειξε 12%

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82107 από Βιομαζιστής

stelios_STI έγραψε: εχω την εντυπωση οτι μετρησεις σε πελλετ και πριονιδι γινονται και με ζυγισμα και αφαιρεση του ειδικου βαρους κλπ κλπ και βγαινει ενα ποσοστο πολυ κοντα (ισως) στην πραγματικοτητα.
η μετρηση με τις ακιδες ειναι πιο αξιοπιστη καθως μια μικρη ταση περνα απο την μια ακιδα στην αλλη και αναλογα την αγωγιμοτητα μας δειχνει το οργανο την υγρασια.

εγω για να δω διαφορα ειχα ενα ανοιχτο τσουβαλακι πελλετ εβαλα το οργανο καπως "χυμα" μεσα και μου εδειξε 7% μολις ομως πηρα ενα μακρυ κομματι και εβαλα τις ακιδες μου εδειξε 12%






Αν πάρεις ένα σχετικά μεγάλο κομμάτι ξύλο (σαν και αυτά που μπαίνουν για κάψιμο στο τζάκι) και το τρυπήσεις με ένα υγρασιόμετρο ακίδων, θα βρεις μια υγρασία Α. Αν κατόπιν το σχίσεις στη μέση και ξαναμετρήσεις την υγρασία με τον ίδιο τρόπο, θα την βρεις σίγουρα μικρότερη του Α. Όμως έτσι μετρούν τη υγρασία των ξύλων. Γι' αυτό και έγραψα πως τα μηχανήματα (όργανα) αυτά δεν είναι επαγγελματικά και μετρούν κατά προσέγγιση.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82128 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
1. Ζυγίζουμε το πέλλετ.
2. To βάζουμε στο φούρνο στους 103 βαθμούς Κελσίου για 24 ώρες (προτιμότερο στον αέρα)
3. ???
4. Profit!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82171 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε:

stelios_STI έγραψε: εχω την εντυπωση οτι μετρησεις σε πελλετ και πριονιδι γινονται και με ζυγισμα και αφαιρεση του ειδικου βαρους κλπ κλπ και βγαινει ενα ποσοστο πολυ κοντα (ισως) στην πραγματικοτητα.
η μετρηση με τις ακιδες ειναι πιο αξιοπιστη καθως μια μικρη ταση περνα απο την μια ακιδα στην αλλη και αναλογα την αγωγιμοτητα μας δειχνει το οργανο την υγρασια.

εγω για να δω διαφορα ειχα ενα ανοιχτο τσουβαλακι πελλετ εβαλα το οργανο καπως "χυμα" μεσα και μου εδειξε 7% μολις ομως πηρα ενα μακρυ κομματι και εβαλα τις ακιδες μου εδειξε 12%






Αν πάρεις ένα σχετικά μεγάλο κομμάτι ξύλο (σαν και αυτά που μπαίνουν για κάψιμο στο τζάκι) και το τρυπήσεις με ένα υγρασιόμετρο ακίδων, θα βρεις μια υγρασία Α. Αν κατόπιν το σχίσεις στη μέση και ξαναμετρήσεις την υγρασία με τον ίδιο τρόπο, θα την βρεις σίγουρα μικρότερη του Α. Όμως έτσι μετρούν τη υγρασία των ξύλων. Γι' αυτό και έγραψα πως τα μηχανήματα (όργανα) αυτά δεν είναι επαγγελματικά και μετρούν κατά προσέγγιση.


Βιομαζιστη στο κεντρο θα ειναι ποιο υγρο αρα θα ειναι μεγαλυτερη του εξωτερικου (Α)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82222 από Βιομαζιστής
Χαχαχαχαχαχαχα!!! Ναι βρε Στρατή, αυτό ήθελα να πω αλλά το έγραψα ανάποδα. Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.
Σκόνταψα και έπεσα! (σε λάθος)
Πιστεύω όσοι το διάβασαν να κατάλαβαν τι εννοούσα. Αν δεν, το κατάλαβαν τώρα με την παρέμβασή σου.
Χαχαχαχαχαχαχα!!!
Να ΄σαι καλά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ