Τ75 corner χυτήρια μισαηλίδη καπνίζει

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180027 από jimmakos !
Καλησπέρα σας εχει γίνει η εγκατάσταση του παραπάνω τζακιού αεροθερμο.
Αντιμετωπίζω πρόβλημα καπνας.
κατά το άναμμα όταν  δεν καταφέρνω να ανάψει κατευθείαν ο καπνός βγαίνει όλος έξω και με ανοιχτή και με κλειστή πόρτα.
Όταν ανάβει με 
Ανοιχτό τζάμι δεν μπορούσα να το έχω γιατί κάπνιζε.επισης και με κλειστό τζάμι όχι πάντα μερικές φορές έβγαζε μυρωδιά καπνας χωρίς να φένεται ο καπνός.
Η καμινάδα ήταν στην αρχή περίπου 4μετρα,λέω στον τεχνικό ότι έχω πρόβλημα καπνας και την σηκώνουμε αλλά 3μετρα ψηλά.
Δουλεύει πολύ καλύτερα  αλλά κι πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος 100%
παρατηρώ ότι όταν έχει καπνό η εστία μέσα κατά το σβήσιμο ενός ξύλου η κατά το άναμμα τον βγάζει έξω.
Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει.
Ο εξωτερικός αέρας έρχεται κατευθείαν από κάτω ,που είναι ο κοινόχρηστος διάδρομος που ανεβαίνεις για το σπίτι
Αυτός ο διάδρομος από την μια πλευρά είναι η εξώπορτα και από την άλλη είναι  ανοιχτός  διότι καταλήγει σε κήπο 

Επίσης η μονάδα είναι φ300 μονωμένη.
Ο αέρας από κάτω έχει σπιράλ φ125

     
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180029 από gusteg
Απαντήθηκε από gusteg στο θέμα Τ75 corner χυτήρια μισαηλίδη καπνίζει
Για δοκίμασε τα παρακάτω. Είναι πληροφορίες που έχω βρει κατά καιρούς ε΄δω στο φόρουμ και δουλευουν.
Με ανοιχτή πόρτα δεν δουλευει το ενεργειακό τζάκι. Με ανοιχτά όλα τα κλαπέτα και κλειστη την πόρτα πρέπει να δοκιμάζεις.
Το να σβήνουν τα ξύλα είναι περίεργο, μήπως έχουν πολύ υγρασία και γι αυτό δυσκολευεσαι; Δεν δοκιμάζεις με ενα πακέτο μπρικέτες για να είσαι σίγουρος ως προς το καυσιμο;
Για να τραβαει η καμινάδα καλά πρέπει να ζεσταθεί, και για να ανοίξεις την πόρτα χωρίς να βγει καπνός πρέπει να ξύλα να έχουν γίνει κάρβουνα και να έχεις ανοίξει τα κλαπέτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν - 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180031 από jimmakos !
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Είχα μιλήσει με την εταιρεία και μου είπε ότι και ανοιχτό το τζάμι να έχω δεν πρέπει να καπνίζει.
Τα ξύλα που σβήνουν ενονω όταν γίνονται θράκα πλέον και αργοσβηνουν.
Υπάρχει περίπτωση να μην είναι επαρκή το οξυγόνο που έρχεται από κάτω?
Τα αλουμίνια είναι όλα ενεργειακά με θερμό διακοπή.
Last edit: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν by jimmakos !.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Ημέρες πριν #180195 από Giwrgos_18
Καλησπέρα φίλε μου.
Μολις εγκατέστησα και εγώ ενα τζακι Μισαηλιδη και έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.
Οταν έχει λίγη φωτια καρβουνα δηλαδή βγάζει μυρωδιά καπνας χωρίς να φενεται να καπνίζει το τζάκι...
Εσύ το ελεισες το πρόβλημα???

Το τζάκι μου είναι το Τ80 πρισμαστικο με συρρωμενη πόρτα.
Αερόθερμο με μοτέρ απο κάτω.
Έχω τραβήξει απέξω 1 εισαγωγή αέρα με σωλήνα φ125 κάτω απο τις περσίδες για την πρωτογενή καύση.
Έχω τραβήξει αλλη 1 εισαγωγή αερα απέξω φ125 που πάει κατευθείαν στο μοτέρ αέρα για τη θέρμανση του χώρου. Και αλλη 1 εισαγωγή αέρα απο την άλλη μεριά του μοτέρ που τραβάει αέρα απο τον εσωτερικό χώρο...
Η καμινάδα μου έχει ύψος 7 με 8 μέτρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 21 Ώρες πριν - 1 Χρόνος 21 Ώρες πριν #180204 από jimmakos !
Καλησπέρα φίλε μου,
Αυτό που έχω καταφέρει κατά το αναμα ανοίγω λίγο την μπαλκονόπορτα μέχρι να πάρουν τα ξύλα και την κλεινω έτσι δεν μου καπνίζει καθόλου.
Όταν έχουν γίνει θράκα και ανοίξω να βάλω ξύλα θα μου καπνίσει χωρίς να φένεται ο καπνός και το περίεργο είναι ότι δεν μυρίζει μπροστά στο τζάκι .έχει μυρωδιά όταν σηκωθείς και πας προς τα δωμάτια στο διάδρομο του σπιτιού.
μίλησες καθόλου με αυτόν που σου έκανε εγκατάσταση να τους πεις το πρόβλημα?
Last edit: 1 Χρόνος 21 Ώρες πριν by jimmakos !. Αιτία: Ξέχασα να συμπληρώσω κατι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #180974 από George7899
Έχω το Τ80 και με λύπη βλέπω ότι έχουν και άλλοι προβλήματα. Αεροθερμο, ακριβώς κάτω και δεξιά υπάρχει σίτα με εισαγωγή εσωτερικού αέρα. Αυτη κάνει όλη την ζημιά. Μόλις ανοίγεις να προσθέσεις ξύλα, η υποπίεση από κάτω τραβάει καπνά από την εστία, την οδηγεί στις αεροθερμες εξαγωγες από πάνω και ενώ εσύ δεν βλέπεις καπνά να φεύγει μυρίζει όλο το σπίτι. Εαν τα ξύλα έχουν υγρασία χειροτερεύει, εκτός και αν είναι μόνο καρβουνα. Οπότε αυτό που κάνω κάθε φορά είναι να σπάω λίγο την μπαλκονόπορτα, να κλείνω εντελώς το μοτέρ, και μετά να προσθέτω ξύλα. Κάθε φορά το ίδιο, αλλιώς θα μυρίσει το σπίτι. Δεν είναι φυσιολογικό σίγουρα. Εαν έχει βρει κάποιος άλλη λύση ας γράψει. Η βλακεία είναι ότι εάν έχω μέσα λίγη φωτιά αλλά πρέπει να αλλάξω την θέση των ξύλων, κλείνω το μοτέρ, και αυτό πιάνει 100° alarm ανάβει αυτόματα, η υποπίεση τραβάει και μυρίζει πάλι. Δηλαδή μια ταλαιπωρία πάλι να ανοίξεις ολα τα παράθυρα να ξεμυρισει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ