τοποθέτηση για γέλια(+ για κλάματα για μένα) σε ενεργ.τζακι warm ats90 corner

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177937 από Panos89
Καλημέρα,μίλησα με την θερμική τσαλικης αλλά δεν μου απάντησαν για τις διαστάσεις των περσίδων και μου είπαν ότι αυτό το αναλαμβάνει ο τζακας αναλόγως με τις ρυθμίσεις,επίσης στην ερώτηση μου γιατί δεν αναγράφεται στο manual μου είπαν ότι δεν αναγράφεται γιατί έχει πάρα πολλά μοντέλα μέσα και για το καθένα ισχύει κάτι διαφορετικό,οπότε όπως καταλάβατε το άνοιγμα των περσίδων θα το βγάλουμε μαζί....όσον αφορά τις δύο περσίδες αριστερά και δεξια εξαγωγής ζεστού αέρα όπως σας ανέφερα τώρα έχω καθαρό οφελιμα άνοιγμα 11χ40 οπότε αν βγάλουμε 15%τις απώλειες από τις γρίλιες πάμε συνολικά στα 748 κυβικά που νομίζω είναι λίγο για αεροθερμο τζάκι 20 ΚW φυσικής ροής χωρίς βεντιλατερ,αν προσθέσω ένα τούνελ στην μπροστινή μεριά με καθαρό ωφέλιμο άνοιγμα 6χ85 πάμε στα 510 κυβικά επιπλέον άρα είμαστε συνολικά στα 1.258,είναι σωστό αυτό το άνοιγμα κρίνεται?όσον αφορά τον αέρα δώματιου το καθαρό ωφέλιμο άνοιγμα είναι 35χ5 άρα 175 κυβικά μείον 15%απωλειες λόγω γριλιων πάμε στα 148,75,οπότε ξηλωμα αυτής της περσιδας και τοποθέτησης τουνελ με καθαρό ωφέλιμο 6χ85=510 κυβικά??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177954 από dimlyk
τοσο σοβαροι ειναι ολοι τους δτστυχως και πολυ αμφιβαλλω και για την ισχυ που δινουν τεσπα 
καποιος σοβαρος ιταλος κατασκευαστης δινει 1000cm2 πανω και 750 η κατω (χωρις αναγωγες τα ανοιγματα) για 9 με 10 kw ισχυ 
οποτε λογαριασε ,,,η κατω ομως σιγουρα μικροτερη ,,,κι αν κανεις παταρι θελει μια μικρη 15χ15 πχ κι εκει 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177962 από Panos89
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συμφωνώ και επίσης αμφιβάλλω ότι το τζάκι είναι πραγματικά 20 kw,όπως επίσης έχω μετανιώσει για την αγορά του και δεν προτίμησα κάποιο επώνυμο γνωστής ξένης εταιρείας που το manual είναι πλήρως αναλυτικό όσον αφορά την τοποθέτηση χωρίς περιθώρια λάθους και πειραματισμούς από τον εκάστοτε εγκαταστατη η από εμένα!οπως φαίνεται στην φώτο πιο κάτω πατάρι ναι μεν θα φτιάξω εκεί που τελειώνουν οι πανω περσίδες ΑΛΛΑ η καμινάδα επειδή έχω δοκάρι επάνω και δεν μπορώ να τρυπήσω θα βγει πιο κάτω εκεί που έχω σημαδέψει,1)οπότε σε αυτήν την περίπτωση έχει λογική το πατάρι να έχει περσίδα η δεν χρειάζεται επειδη δεν θα περνάει καμινάδα από μεσα?2)επίσης τα δύο τα σπιράλ φ125 εξαγωγής ζεστού αερα που βγαίνουν από το τζάκι είναι προτιμότερο να τα αφήσω στις περσίδες δεξιά και αριστερά ως έχουν η να τοποθετηθούν και τα δύο στην καινούρια περσίδα τούνελ στην πρόσοψη με την λογική ότι πρόκειται για μεζονέτα και ακριβως απέναντι από το τζάκι είναι σκάλα που οδηγεί στον 1ο όροφο?3)το τζάκι δεν έχει βεντιλατερ αλλά καλά έχω κάνει που έχω ενώσει τα σπιράλ η πρέπει να τα καταργήσω?
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by Panos89. Αιτία: Ορθογραφικά λάθη διορθωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177965 από dimlyk
κατσε να το πιασουμε λιγο απ την αρχη .... το τζακι εχει ανεμιστηρα ? η ειναι ελευθερης ροης ? 
αν εχει ανεμιστηρα δεν αλλαζεις περσιδες αλλα μπορεις να προσθεσεις μια για να εκτονωνει οτι θερμοτητα μενει στο θερμοθαλαμο 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177966 από Panos89
Το τζάκι είναι ελεύθερης ροής χωρίς βεντιλατερ,η αν δεν το αναφέρω σωστά τότε αγοράστηκε το συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς βεντιλατερ...όπως φαίνεται στην φώτο από κάτω έχουν συνδεθεί δύο σπιράλ από τα στόμια του τζακιού στις περσίδες..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177969 από dimlyk
τοτε γυρναμε σ οσα εχουμε πει με την προσθηκη οτι τα σπιραλ προς τις περσιδες μπορουν να καταργηθουν μια και ζημια κανουν 
ναι το παταρι πρεπει να εχει εστω και για εκτονωση εσω και δυο τρυπες με τρυπανι αν το μονωσεις απο κατω το ιδιο το παταρι δεν θα χρειαζεται μονωση αφου δεν θα περναει τιποτα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ