Προτάσεις για λύση

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170955 από KGeorge
Προτάσεις για λύση δημιουργήθηκε από KGeorge
Καλησπέρα σε όλους,

Invicta foyer grande vision.
αγορασμένο απο μεγάλο πολυκατάστημα πρίν απο 5-6 χρόνια με εγκαταστάτη συστημένο κτλ
Κλασικά με πρόβλημα λάθος τοποθέτησης του απο την αρχή και με πολύ διάβασμα και ψάξιμο να προσπαθώ να
διορθώσω ό,τι διορθώνετε
Στην αρχή οι θερμοκρασίες στο θάλαμο έφταναν 280+.
με αποτέλεσμα να μυρίζει κάθε φορά σε κάθε άναμα.
ανοιξα επιπλεον θυριδες πάνω και κάτω για να περάσει περισσότερος αέρας και να πέσουν οι θερμοκρασίες και είχα αποτέλεσμα.
τώρα είνα αρκετά ποιό κάτω 130-150 ίσως αλλά και πάλι μυρίζει.
απο βιντεο μέσα στο θάλαμο με το κινητό βλέπω οτι όπου ο "μάστορας" έχει βάλει αλουμινοταινία
έχει - φυσικά καεί (οι κόλλες).
το θέμα μου τώρα είναι οτι έλεγα να το ξυλώσω όλο μέσα και να του περάσω IZOL το κόστος όμως των υλικών με ένα πρόχειρο υπολογισμό είναι γυρω στα 400,00€.
η άλλη εναλλακτική μου είναι να του βάλω θερμοστάτη και αμενεμιστηράκι(α) έτσι ώστε όταν φτάνει για παράδειγμα 80-90 να πέρνει το ένα(?) και ίσως και δεύτερο? για να κρατ'ησω χαμηλά τιςς θερμοκρασίες.
το υλικό του θαλάμου είναι chimenea 30mm . το οποίο δεν πρέπει να είναι αυτό που βγάζει μυρωδια γιατί ακόμα και το κομμάτι στο ταβάνι που ακουμπάει στην καμιναδα είναι εντελώς αναλιωτο.
για πέστε καμια γνώμη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170957 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Προτάσεις για λύση
Εγώ που έχω θέμα με τον θόρυβο δεν θα έβαζα ανεμιστηράκια αλλά κάποιοι άλλοι τον αντέχουν τον θόρυβο! Το παραθέτω μήπως δεν το έχεις σκεφτεί!

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170959 από KGeorge
Απαντήθηκε από KGeorge στο θέμα Προτάσεις για λύση
Για αυτό πηγα απο την αρχή και εγώ σε Foyer, γιατι δεν ηθελα τους ανεμιστήρες απο τα inserts , αλλα.....
Τώρα πως το λύνω είναι το θέμα...
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KGeorge.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171003 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Προτάσεις για λύση
Αν μεγαλωνες τα ανοιγματα υποθετω οτι θα ελυνες το προβλημα σου.
Το manual της Invicta τι αναφερει για τα ανοιγματα;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171011 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προτάσεις για λύση
ελπιζω να μην ειναι οι μυρωδιες απο τα πρωτα αναματα της σαιζον
πριν μπεις στην φασαρια πρεπει να εξακριβωσεις τι μυρωδια ειναι
αν εχουν ξεκολλησει και ακουμπανε στην καμιναδα τοτε καιγονται και μυριζουν
ισως μπορεις να τις αντικαταστησεις με κατι καλυτερο για αλλα 5-6 χρονια :)
παρε ενα τηλ τον φιλιπακοπουλο το δημητρη καποια ιδεα θαχει για τετοιες
δες κι αυτο που ειπε ο στεργιος γιατι σχετικα ψηλες ειναι οι θερμοκρασιες ακομα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171026 από faistos
Απαντήθηκε από faistos στο θέμα Προτάσεις για λύση
Εχω το ιδιο τζακι αγορασμενο απο το ιδιο πολυκαταστημα εγκατεστημενο απο το 2012 χωρις καμια παρεμβαση μεχρι σημερα και ζεσταινει ανετα σπιτι 110 τετραγωνικων.Ειναι γεγονος οτι καθε χρονο πριν το αναψω για χειμωνα βγαζω τις περσιδες βαζω ηλεκτρικη σκουπα μεσα στον θερμοθααμο και παιρνω ολη την σκονη. Στην συνέχεια με ενα νωπο πανι καθαριζω οσο καλυτερα μπορω τα τοιχωματα του θερμοθαλαμου.Επισης ειναι πολυ σημαντικο αυτο που σου ειπε ο Στεργιος για τις διαστασεις των περσιδων αλα επισης σημαντικο οι αποστασεις του πετροβαμβακα απο το μαντεμι μεσα στον θερμοθαλαμο.Επειδη η εγκατασταση εγινε απο εμενα μπορω να σου πω πως η invicta συνιστα η προτεινει περσιδα κατω 800dm και πανω 2400dm και αυτες ακριβως εχω. Στον θερμοθααμο ομως προτεινει ελαχιστη αποσταση του πετροβαμβακα απο τα πλαγια 5 cm και εγω εχω 10cm ενω πισω προτεινει 10cm και εγω εχω 20cm γιαυτο και οι θερμοκρασιες στον θερμοθαλαμο δεν ξεπερνουν ποτε τους 100 βαθμους και συνηθως ειναι στους 80-90.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ