Διάσταση περσίδας

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129595 από yiatsou
Διάσταση περσίδας δημιουργήθηκε από yiatsou
Καλησπέρα σε όλους.
Επανέρχομαι για την πολύτιμη βοήθεια όλων σας καθώς απο το energ βρήκα λύση στο πρόβλημα μου που έχω ήδη αναφέρει εδώ:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...30&Itemid=384#103423

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο την λειτουργία του τζακιού απλά έχω μια ερώτηση:
Φέτος μετά την επιδιόρθωση της εγκατάστασης του τζακιού μου αποφάσισα να κάψω μόνο μπρικέτες με αρκετά καλό αποτέλεσμα.Το θέμα είναι οταν τις βάζω ανά δύο δηλ. περίπου 3,3 kgr (1,66Kgr η μία) μου μυρίζει το τζάκι χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι είναι.Για να σας βοήθησω( όσο αστείο το παράδειγμα) μυρίζει όπως μυρίζει μια φρυγανιέρα που την ανάβεις χωρίς να βάλεις μέσα τις φέτες του τοστ.
Όταν βάλω την μπρικέτα την μία μετά την άλλη δεν έχω κανένα πρόβλημα.Το θέμα είναι οτι αργώ λίγο να δώ αποτέλεσμα. Σήμερα έβγαλα την περσίδα και είδα οτι πήγε λίγο καλύτερα όμως στα φόρτε της φλογας με τις 2 μπρικέτες ταυτόχρονα μύρισε πάλι λίγο.H πάνω περσίδα είναι 11*88 cm^2 Μ'ηπως θέλει μεγάλωμα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129627 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Διάσταση περσίδας
Στο πανω μέρος έχεις κάνει πατάρι στον θερμοθαλαμο αν ναι πρέπει να βάλεις περσίδες εκτόνωσης αν όχι τότε πάλι πρέπει να βάλεις μια περσιδα 10×10 10cm κάτω από το ταβάνι για να φεύγει ο θερμός αέρας που εγκλωβιζετε στο πάνω μέρος του θερμοθαλαμου ειδικά όταν βάζεις 2 μπρικετες και ανεβάζει θερμοκρασία ο θερμοθαλαμος.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": yiatsou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129651 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Διάσταση περσίδας
Ερωτήσεις :
1. Η κάτω περσίδα τί διαστάσεις έχει?
2. Δοντάκι έχεις στην πάνω μπροστινή ακμή της εστίας με τα μάρμαρα?
3. Τέλος δοκίμασες να κάψεις με τις πάνω περσίδες αφαιρεμένες?
Αφαιρώντας τες προσωρινά θα αυξηθεί το εμβαδό μιας και το άνοιγμα θα είναι καθαρό.
Αν η κατάσταση βελτιωθεί , όντως θα χρειαστεί να αυξήσεις το εμβαδό αυτής.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": yiatsou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129707 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Re:Διάσταση περσίδας
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
@caftis : δεν έχω κάνει παταράκι στο θερμοθάλαμο. Στο σημείο που είναι η περσίδα μου και πάνω ο τοίχος στενεύει ως προς το βάθος
@iakjim:
1. κάτω περσίδα δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη (θα μετρήσω και θα σου πω το βράδυ) απλά ήταν δύσκολο να ανοίξει γιατι υπήρχαν μπάζα οπότε η περσίδα επικοινωνεί με μια τρύπα που ανοίχτηκε στην παλιά βάση του τζακιού(πυρότουβλα)
Επίσης υπάρχει κενό κάτω απο την εστία περίπου 3 πόντους καθώς και στα πλαινά της εστίας
2. Αν δεις τη φωτογραφία του τζακιού μου υπάρχει εκ κατασκευής εστίας κενό περίπου 2Χ70 cm^2
3.Χθές αφαίρεσα τις περσίδες και η κατάσταση ήταν λίγο καλύτερη με 2 μπρικέτες απλά στο φουλ της φλόγας μύρισε πάλι λίγο (11Χ88cm^2 καθαρό κενό χωρίς τις περσίδες)
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by yiatsou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129713 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Διάσταση περσίδας
Η μυρωδιά είναι από τις κόλλες του πετροβάμβακα. Λόγω μικρών διατομών και μικρής απόστασης της πλάτης της εστίας από τον πετροβάμβακα καίγονται και μυρίζουν.
Οπότε είτε κάνεις μεγαλύτερες διατομές για να περνάν περισσότερα κυβικά και πιο γρήγορα, είτε το καις δυνατά και επανειλημμένα, με ανοιχτά παράθυρα, για να καούν και να σταματήσουν να μυρίζουν.
Και στο δικό μου, πέρυσι, όταν ανέβαζε θερμοκρασίες μύριζε λόγω μικρής απόστασης της εστίας από την μόνωση και φέτος μετά από αρκετά, δυνατά καψίματα έχει σχεδόν σταματήσει τελείως.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129770 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Re:Διάσταση περσίδας
Σταύρο καλημέρα και σε ευχαριστώ και σένα για την απάντηση.Όντως υπάρχει ένα κομμάτι πετροβάμβακα στην πλάτη της εστίας οπότε σκέφτομαι να το βγάλω.Όσον αφορά τις κόλλες του πετροβάμβακα να σε ενημερώσω οτι έχω κάψει μισό τόνο μπρικέτες αλλά δεν το φόρτωνα.Συνήθως τις έβαζα μια μια.άρα προφανώς θέλει πιο έντονο κάψιμο.Επίσης μήπως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα στην κατασκευή του θερμοθαλάμου?Μέχρι τι βαθμούς αντέχει ο πετροβάμβακας?
Κάτι ακόμη ,χθες έβαλα 2-2 τις μπρικέτες στην αρχή τουλάχιστον έχοντας βγάλει την περσίδα(δηλαδή είχα καθαρη διάσταση 88Χ11) και τα πράγματα ήταν καλύτερα δηλ μύρισε πολύ λιγότερο.
Τέλος έντο κάψιμο τι εννοείς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ