Αχόρταγο τζάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123546 από GeoTa
Αχόρταγο τζάκι δημιουργήθηκε από GeoTa
Λόγω εορτών, εχω έρθει στα πεθερικά μου, τα οποία έχουν ένα υδραυλικό τζάκι. Μάρκα είναι αγνώστων στοιχείων, άλλα εν πάσει περίπτωση κάνει τη δουλειά του. Το θέμα είναι ότι είναι αχόρταγο..... Έχει έναν σωλήνα φ125 που οδηγεί ανεξέλεγκτα φρέσκο αέρα στο θάλαμο καύσης. Λέω να βάλω ένα τάμπερ με ντιζα σε αυτό σωλήνα.

Ερωτήματα:
1. Θα λυθεί το πρόβλημα;
2. Να βάλω το τάμπερ ακριβώς στην αρχή του σωλήνα στον εξωτερικό τοίχο η μπορώ να παρεμβάλλω το ταμπερ σε κάποιο άλλο σημείο του σωλήνα (έχω πρόσβαση σε αυτόν τον σωλήνα και μου είναι ποιο εύκολο)
3. Υπάρχει άλλη λύση;
4. Το τζάκι επίσης όταν του βάζουν ξύλα αν δεν ανοίξουν παράθυρο καπνίζει. Υπάρχει κάποια λύση και για αυτό;

Ευχαριστώ και Χρόνια Πολλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123552 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Αχόρταγο τζάκι
GeoTa, κλείσε πρόχειρα την εισαγωγή απ΄έξω κατά 2/3(για δοκιμή), με μία εφημερίδα για παράδειγμα ή ένα περιοδικό που το τυλίγεις και το βάζεις μέσα και μετά βλέπεις πως λειτουργεί. Αν δουλεύει καλά έτσι φτιάξε το καλύτερα χωρίς τάμπερ και έξοδα, αφού με πιο ανοικτό έτσι και αλλιώς καίει πολύ (αυτά για το 1,2,3). Εκτός αν καπνίζει περισσότερο στην τροφοδοσία και τότε θέλεις υποχρεωτικά τάμπερ

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123559 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Αχόρταγο τζάκι
Μαλλον πρεπει να μειωθει ο ελκυσμος της καπνοδοχου (αυτο εννοει ο Ντετζεορ, ανοιχτο ειναι? κλειστο με πορτα?) και μετα οτιδηποτε αλλο. Αλλα μετα (αν μειωθει ο ελκυσμος) ισως και να μην αποδιδει τ θερμιδες που δινει τωρα και να μην φτανει σαν ζεστη αν ειναι καμια αυτοσχεδια πατεντα. Τι τζακι ειναι?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123565 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Αχόρταγο τζάκι
Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις. Το τζάκι είναι με πόρτα, δεν ξέρω μάρκα είναι ελληνικής μάλλον κατασκευής. Φίλε degeor δεν πολυκατάλαβα τι να κάνω με το περιοδικό. Να κλείσω την περσίδα να δω αν τραβάει και μετά τι;

Στέλιο δε νομίζω να θέλει μείωση o ελκυσμός. Η καμινάδα είναι οριακά πάνω από τη σκεπή...άσε που παλιά, όταν το είχανε ανοιχτό δε τραβούσε καθόλου.

Edit: μάλλον εννοείς να δω αν λύθηκε το πρόβλημα με εφημερίδα/περιοδικό να το αφήσω εκεί μόνιμα;
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123567 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Αχόρταγο τζάκι
GeoTa, μίκρυνε την Φ125 που φέρνει αέρα στο τζάκι κάνοντας κύλινδρο το περιοδικό και βάζοντας το μέσα από την έξω μεριά του σπιτιού για να δεις αν αλλάζει κάτι χωρίς να αγοράζεις τάμπερ (για να το δοκιμάσεις) για έλεγχο εισερχόμενου αέρα. Όταν βάλεις καμιά 10-15 cm μέσα το περιοδικό σαν κύλινδρο στην Φ125 και το αφήσεις ελεύθερο θα σφηνώσει μόνο του και το Φ125 θα γίνει για παράδειγμα Φ60.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123568 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Απ: Αχόρταγο τζάκι
Μπορεί το τζάκι να έχει ελλειπή σχεδιασμό και για να μπορέσει να καλύψει την θέρμανση του σπιτιού να την χρειάζεται την υψηλή κατανάλωση.
Την καμινάδα, πότε την καθάρισαν για τελευταία φορά?
Με εισαγωγή Φ125 και να καπνίζει σε μένα μου φαίνεται σαν πρόβλημα της καμινάδας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ