Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119446 από Gdevil
@panosv
στην εστία σου εγώ αυτό που διαβάζω σαν πρόβλημα ΔΕΝ είναι ο ελκυσμός.
Ελκυσμό μου φαίνεται πως έχεις και μάλιστα πολύ.
Αυτό το συμπεραίνω από το ότι οι δευτερογενής τρύπες σου φυσάνε πολύ αέρα.
Αρα αυτό που μου φαίνεται σαν πρόβλημα είναι η έλλειψη δυνατότητάς σου να ρυθμίσεις τον ελκυσμό.
Αλλά και πάλι δεν το βλέπω σαν κάτι το σημαντικό. Αφού κάνεις δευτερογενή καύση, αφού δεν έχεις καπνό τότε δεν βλέπω κάποιο θέμα

Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύει ΚΑΘΟΛΟΥ ο πρωτογενής αέρας.
Δεν γίνεται να έχεις αέρα κάτω από τα ξύλα και αυτά να αφήνουν βουναλάκια στάχτη.
Αυτό συμβαίνει όταν ΔΕΝ έχεις αέρα από κάτω τους και καίγονται από τον αέρα που βάζουν οι τρύπες της δευτερογενής.
Όταν δεν έχουν πλέον καπναέρια να κάψουν τότε ψιλοσυντηρούν την καύση της καρβουνιάς.
Ετσι σου κρατάει μεν πολύ ώρα η καρβουνιά αλλά γίνεται λεπτή στάχτη.
Οι φλούδες από τα ξύλα ναι θα σου βγάλουν περισσότερη στάχτη αλλά όχι και βουναλάκια.
Η υγρασία από τα ξύλα θα φύγει. Θα σου πάρει ενέργεια αλλά θα φύγει. Δεν είναι κάτι που οδηγεί στην αύξηση της στάχτης.

Καταλήγω λοιπόν στα 2 συμπεράσματα που σου γράφω στην αρχή.
Για κάποιο λόγο δεν έχεις αέρα για πρωτογενή καύση (σαν βασικό θέμα)
Εχεις ένα θέμα με υψηλό ελκυσμό αλλά δεν είναι κάτι το σημαντικό.

ΥΓ. να ρίξεις 4 κιλά μπριγκέτα σε αναμένο καλά τζάκι δεν είναι κάτι που νομίζω πως πρέπει να το κάνεις.
Θα σου αυξήσουν πολύ και μάλιστα απότομα την θερμοκρασία.
Μην το κάνεις.
Αν θες δοκίμασε να βάλεις 1 κιλό. Μετά 2. Σε άλλη φάση 3.
Μην ρίξεις 4 κιλά μπριγκέτα με την μία χωρίς κάποια μικρότερη δοκιμή.


Αυτό που λές για το πώς ενώθηκε η παλιά με την νέα καμινάδα δεν μπορω να σου πώ κάτι. Εσύ ξέρεις τι έγινε και πως.
Αυτά που λές για θερμοκρασίες και μονώσεις λογικά μου φαίνονται και δεν βλέπω κάτι προβληματικό εκεί.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119452 από panosv

Gdevil έγραψε: @panosv
στην εστία σου εγώ αυτό που διαβάζω σαν πρόβλημα ΔΕΝ είναι ο ελκυσμός.
Ελκυσμό μου φαίνεται πως έχεις και μάλιστα πολύ.
Αυτό το συμπεραίνω από το ότι οι δευτερογενής τρύπες σου φυσάνε πολύ αέρα.
Αρα αυτό που μου φαίνεται σαν πρόβλημα είναι η έλλειψη δυνατότητάς σου να ρυθμίσεις τον ελκυσμό.
Αλλά και πάλι δεν το βλέπω σαν κάτι το σημαντικό. Αφού κάνεις δευτερογενή καύση, αφού δεν έχεις καπνό τότε δεν βλέπω κάποιο θέμα

Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύει ΚΑΘΟΛΟΥ ο πρωτογενής αέρας.
Δεν γίνεται να έχεις αέρα κάτω από τα ξύλα και αυτά να αφήνουν βουναλάκια στάχτη.
Αυτό συμβαίνει όταν ΔΕΝ έχεις αέρα από κάτω τους και καίγονται από τον αέρα που βάζουν οι τρύπες της δευτερογενής.
Όταν δεν έχουν πλέον καπναέρια να κάψουν τότε ψιλοσυντηρούν την καύση της καρβουνιάς.
Ετσι σου κρατάει μεν πολύ ώρα η καρβουνιά αλλά γίνεται λεπτή στάχτη.
Οι φλούδες από τα ξύλα ναι θα σου βγάλουν περισσότερη στάχτη αλλά όχι και βουναλάκια.
Η υγρασία από τα ξύλα θα φύγει. Θα σου πάρει ενέργεια αλλά θα φύγει. Δεν είναι κάτι που οδηγεί στην αύξηση της στάχτης.

Καταλήγω λοιπόν στα 2 συμπεράσματα που σου γράφω στην αρχή.
Για κάποιο λόγο δεν έχεις αέρα για πρωτογενή καύση (σαν βασικό θέμα)
Εχεις ένα θέμα με υψηλό ελκυσμό αλλά δεν είναι κάτι το σημαντικό.

ΥΓ. να ρίξεις 4 κιλά μπριγκέτα σε αναμένο καλά τζάκι δεν είναι κάτι που νομίζω πως πρέπει να το κάνεις.
Θα σου αυξήσουν πολύ και μάλιστα απότομα την θερμοκρασία.
Μην το κάνεις.
Αν θες δοκίμασε να βάλεις 1 κιλό. Μετά 2. Σε άλλη φάση 3.
Μην ρίξεις 4 κιλά μπριγκέτα με την μία χωρίς κάποια μικρότερη δοκιμή.


Αυτό που λές για το πώς ενώθηκε η παλιά με την νέα καμινάδα δεν μπορω να σου πώ κάτι. Εσύ ξέρεις τι έγινε και πως.
Αυτά που λές για θερμοκρασίες και μονώσεις λογικά μου φαίνονται και δεν βλέπω κάτι προβληματικό εκεί.


Ο ελκυσμός μου μάλλον είναι πολύ και νομίζω είναι πρόβλημα και κατανάλωσης και να τραβάει θερμοκρασία. Νομίζω δηλαδή γιατι το λέω και λίγο αυθαίρετα το θέμα του ελκυσμού.
Όσο για το πρωτογενή αέρα, λογικά δουλέυει αλλιώς δε θα έβλεπα διαφορά όταν τον ανοιγοκλείνω. ΟΚ όχι καμια τρελή αλλά υπάρχει και από όσο είχα δει και τη σχάρα που μεταβάλει ο μοχλός έδειχνε να δουλεύει μια χαρά. Τώρα αν δουλέυει όσο πρέπει τι να σου πω.
Ο δευτερογενής είναι φυσιολογικό να βγάζει τόσο πολύ? Θα δοκιμάσω να τραβήξω και ένα βίντεο να το δεις. Γενικά έχω την αίσθηση οτι μπαίνει τόσος αέρας από το δευτερογενή που κάνει ανεξέλεγκτη καύση και καίει γρήγορα.
Όσο για τις μπρικέτες, ναι οκ δεν το είπα καλά. Δεν εννοούσα να ρίξω έτσι ξαφνικά 4 κιλά αλλά σταδιακά όπως καίει ήδη με λίγα ξύλα να ρίξω μία και μετά άλλη μία κάπως έτσι να μετρήσω θερμοκρασίες και να δω τι γίνεται. Πάντως κάτι μου φαίνεται παράξενο και με τις θερμοκρασίες που δεν ανεβάζει στη φούσκα και με τον αέρα. Χθες για παράδειγμα που φυσούσε πολύ έξω, έβλεπα τη φλόγα να μεταβάλεται και ακουγόταν ο αέρας μέσα στην εστία. Άρα κάτι γίνεται με τον αέρα σίγουρα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119508 από jimopoulos
κατα την αποψη μου εχεις σοβαρο προβλημα ελλκησμου.
το τζακι πρεπει για να αποδωσει τα μεγιστα και με καταναλωση που οριζει ο κατασκευαστης να εχει και το σωστο τραβηγμα.
παραδειγμα
εχθες λογω προβληματος με μυρωδια απο αλουμινοταινια το μπουμπουνιξα με ανοιχτο τον πρωτευον και ανοιχτο το τζαμι 4 δαχτυλα υψος για 2 ωρες περιπου.(4 μπρικετες ταυτοχρονα)
το αποτελεσμα ηταν να βγαζει τρελη ζεστη, αλλα να μεταφερετε λογω του τρελου ελκυσμου στην καμιναδα και οχι στον θερμοθαλαμο της εστιας.ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕς ΣΥΝΘΗΚΕΣ ο αερας θα εφτανε με τα μισα ξυλα απο αυτα πανω απο 100 βαθμους,και ομως ποτε δεν ξεπερασε τους 85..!!
συμπερασμα
αν δεν εχει το σωστο τραβηγμα το τζακι και εχεις αερα ανεξελεγκτο στην εστια θα συνεχισεις να ζεστενεις την καμιναδα και μονο..
θα ανεβασω βιντεο αυτες τις μερες για να συγκρινεις την ταχυτητα

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119522 από Gdevil
Συμπέρασμα νο2
ΑΧ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΛΟΥΜΙΝΟΤΑΙΝΙΕΣ....
:S
(μιλάει ο παθών)

ΥΓ Πάντως δεν θα ξαναέχεις πρόβλημα με μυρωδιές όσο η καμινάδα σου δεν πιάσει τέτοιες θερμοκρασίες...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119523 από kkavalas
ειμαι στα τελειωματα τοποθετησης γυψοσανιδας(εμπρος μερος).μεχρι στιγμης σε λειτουργια μιας εβδομαδας περιπου παμε καλα.μετα απο σκεψη πρωτα εβαλα ταμπερ ελκυσμου κρατκι και μετα εφυγα με γωνια 45μοιρων καπελο εχω ατιανεμικο πουλι.μια μερα με τρελα μποφορ παρατηρησα να εισερχεται αερας απο την καμιναδα οποτε ρυθμισα το κλαπετο και ολα ο.κ πραγματι κανει πολυ καλη δουλεια παρολο που η εταιρια δεν το προτεινει.οποτε κοιταξε τον ελκυσμο σου και τα ξαναλεμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119538 από Gdevil
@panosv
Εχεις αγωγό που τραβάει αέρα από έξω και τον έχεις κουμπώσει επάνω στην εστία σου για αέρα καύσης σωστά?΄

κάνε μου την εξής χάρη.
Βρές ένα βεντιλατέρ, κάτι, από πισί, από πιστολάκι, οτιδήποτε.
Βάλτο έξω στην σωλήνα να φυσάει. (ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ χωρίς να είναι αναμμένη η εστία σου :woohoo: )
Πές μου τώρα αν στην εστία σου μέσα έρχεται αέρας από τις τρύπες κάτω στην εστία σου ή/και από τις τρύπες της δευτερογενής καύσης.
Δλδ κάνε ένα "checkup" στους μοχλούς και τους λεβιέδες που έχει η εστία να δεις αν όντως δουλεύουν και αν όντως φέρνουν αέρα εκεί που θέλεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ