Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114644 από pontios74
κι ο εναλλακτης απο που παιρνει αέρα?? απο πουθενα!απο την αριστερη και την δεξια περσιδα και τον κραταει μεσα!!!!
παταράκι άραγε υπάρχει?? ουτε πρσιδες εκτονωσης δε βλεπω!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pontios74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114647 από caftis
Άνοιξε μία από τις περσίδες και βγάλε καμιά φωτογραφία να δούμε πώς είναι μέσα και πες μας αν κάτω από την εστία έχει κενό σε σχέση με την μαρμαροποδια μπορεί να παίρνει από εκεί αέρα. Έχει πουθενά κανένα λεβιεδακη ?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114650 από pontios74

caftis έγραψε: Άνοιξε μία από τις περσίδες και βγάλε καμιά φωτογραφία να δούμε πώς είναι μέσα και πες μας αν κάτω από την εστία έχει κενό σε σχέση με την μαρμαροποδια μπορεί να παίρνει από εκεί αέρα. Έχει πουθενά κανένα λεβιεδακη ?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

αν παιρνει κατω απο τη μαρμαροποδια που τον βγαζει?αφου οι περσιδες ειναι συνδεδεμενες με τον εναλλακτη λογικα εκτος κι αν ειναι διπλες !
Εκτος κι αν παιρνει αερα για τον εναλλακτη πανω απο την εστια γιατι βλεπω πως προεξεχει η φουσκα απο την εστια!
μακαρι να μπορει να δει απο τις περσιδες .. ΠΡΟΣΕΞΕ μην εχουν κουτι οι περσιδες και σου πεσει απο κατω !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114659 από sakmar
Aπό την φωτογραφία δεν φένεται αλλά κάτω στην δεξιά πλευρά έχει μια περσίδα για να παίρνει αέρα.Η εστία με την μαρμαροποδιά έχει ένα κενό περίπου 2 εκατοστά.Η φούσκα που γράφεται τι είναι?Λογικά οι περσίδες είναι από τον συλλέκτη.Τι να πω?Όσο για τα κοψιδάκια που μου γράφεται ούτε αυτά μπορω να απολαύσω γιατί καπνίζεται ο τόπος.Οσο για το αν πρέπει να κλείνω συνέχεια την πόρτα τότε γιατί τα άλλα είδους τζάκια είναι συνέχεια ανοιχτά?Είναι λογικό δηλαδή όταν ανοίγω την πόρτα του να σβήνει τελείως η φλόγα και να μυρίζει ο τόπος? :oops:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114662 από caftis
Ασ το πάρουμε από την αρχή ένα τζάκι ενεργειακό πρέπει να δουλεύει με την πόρτα κλειστή ώστε να ανεβάζει θερμοκρασία την οποία την εκμεταλλευομαστε ώστε να ζεστάνει την φούσκα (ο χώρος πίσω και πανω απο την εστία μέχρι το ταβάνι) και μέσω κάποιου μοτέρ ή φυσικής ροής να πάρουμε αυτή την ζέστη στον χώρο μας. Τώρα άσχετο αν είναι ενεργειακό ή ανοιχτό δεν πρέπει να καπνίζει αυτό είναι λάθος ένας λόγος είναι να έχει λάθος καμινάδα. Έχεις μετρήσει ποτέ την θερμοκρασία από τις περσίδες?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114663 από pontios74
Οποτε έχεις και θέμα ελκυσμου αν ανοιγεις την πόρτα και βγαινει η κάπνα έξω!!
φουσκα λεμε το μερος πάνω απο την εστία!
οποτε εισαγωγές είπες έχεις εξαγωγες έχεις!(Αν υποθεσουμε πως οι περσιδες ειναι διπλες)
αλλα οταν ανοιγεις την πορτα σβηνει! και βγαινει εξω η καπνα!
μήπως μεσα στη γυψοσανίδα ή έξω η καμινάδα σε κάποιο σημείο έχει φύγει??
την καμινάδα την έχεις καθαρίσει στα 4 χρόνια? εκει που βγαινει η καμιναδα σου (ταρατσα ή σκεπη) είναι οκ?
αυτα μου ερχονται στο μυαλο.
Και κατι που ειπε και φιλος caftis βγαλε μια περσιδα να δεις μεσα τι γινεται.τραβηξε 2-3 φωτογραφιες να δουμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ