Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114668 από sakmar
Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ένα εύκαμπτο πανω απο την εστία μου στην γυψοσανίδα ψηλά αλλά δεν έχει ιδιαίτερη κλήση και δεν ξέρω κατα πόσο μπορει να επηρεάζει στην έλκυση.Οι απο τον κάτω όροφο μας έχουν και αυτοί στο ίδιο σημείο τζάκι δύχως εύκαμπτο και δεν τους καπνίζει τό σο όσο εμένα και τρα βάει πολύ περισσότερο από το δικό μου.Το θέμα είναι τι θα πρέπει να κάνω για να ζεσταθώ με αυτό το ρημάδι .Κάποιος μου είπε ότι θέλει μια τρυπα με τον εξωτερικο χώρο,άλλος μου είπε πως θέλει βεντυλατερ άλλος μου είπε να βάλω εναλλάκτη και να το συνδεσω με τα καλοριφερ τιμή που ξεφεύγει κάπου στο 1500-1800 άλλος μου λέει να βάλω σομπες πελλετ σε σύνδεση με τα καλορυφέρ αλλα και εδω πάμε στα 2500 ευρω.Εγώ ρωτάω αν μπορώ να κάνω κάτι στο ήδη υπάρχον τζακι..Η καμινάδα μου είναι καθαρη με την προβλεπόμενη συντήρησή της πάντως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114670 από Στελιος1
Κατ αρχην δεν τραβαει η καπνοδοχος, αυτο πρεπει να διορθωσεις πρωτα και μετα τα περι αποδοσης. Οποιοδηποτε τζακι στον κοσμο πρεπει να τραβαει με ανοιχτη τ πορτα, αν ειναι σωστο και ειναι ΤΖΑΚΙ τοτε δεν πρεπει να εχει σοβαρες διαφορες στην λειτουργια του ειτε με κλειστη η ανοιχτη την πορτα.

ΥΓ. Συγνωμη εστειλες μην οταν εγραφα, τωρα το ειδα, πρακτικα νομιζω οτι δεν θα προλαβεις να ζεσταθεις με αυτο. Εχεις κολλησει στο θεμα της ζεστης (λογικοτατο) ενω μεχρι να φτασεις εκει εχεις μαλλον πολυ δρομο ακομα..
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114671 από Stavrax
Εφόσον δεν έχει εισαγωγή εξωτερικού αέρα, για να αναπληρώνεται ο αέρας που φεύγει από την καμινάδα και αν σφραγίζουν καλά και τα κουφώματα, τότε είναι λογικό να καπνίζει γιατί δημιουργεί υποπίεση στον χώρο.
Το σβήσιμο των ξύλων είναι περίεργο. Μόνο μεσές ή ελιά με υψηλή υγρασία το δικαιολογεί.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114672 από caftis
Ενα ενα μας τα λες ο ευκαμπτος πρεπει να φυγει ειναι μεγα λαθος ο απο κατω σου δεν εχει τοσο προβλημα οσω εσυ γιατι εχει περισοτερα μετρα καμιναδα .Μην κανεις τιποτα απο οσα σου λενε αν πιανουν τα χερια σου θα κανεις κατι ψυλιμετατροπες που χρειαζετε και θα ζεσταθεις σιγουρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114673 από pontios74
Φίλε μου δε θα κάνεις τίποτα ούτε θα βάλεις πελετ ουτε θα το στνδεσεις με καλοριφερ ουτε βεντιλατερ ουτε τιποτα!! θα το βελτιωσεις! αρκει να βρουμε την αιτια!
αυτο με την ευκαμπτη δε μου αρεσει και λεω μήπως βρε παιδια έχει τρυπήσει πουθενά και χάνει?
πρώτα πρέπει να δούμε μεσα -πίσω απο τη γυψοσανίδα τί γίνεται και υπαρχουν 2 τροποι η το βλεπεις απο την περσιδα η κανεις μερεμετι και βλεπεις!
Εκτός όπως λέει ο Σταύρος βάζεις ξύλα με υπερβολική υγρασία!
Κι επειδη εχουμε δει πολλά λάθη απο τοποθετήσεις θα πώ κι ένα κουφό
μήπως η εστία έχει κλαπέτο και ειναι κλειστό και δεν το έχουν συνδέσει με κάποιο λεβιεδάκι ή με αλυσιδάκι στην πόρτα??ή έχει φύγει -κοπεί κλπ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114676 από Στελιος1
Η καπνοδοχος σου θελει σηκωμα (και του απο κατω ειπες οτι ''δεν καπνιζει και τοσο'', αρα καπνιζει κ εκεινο), αν θελει και περισσοτερο αερα απο εξω θα εστρωνε με καποιο ανοιχτο κουφωμα. Διορθωσε πρωτα το τρραβηγμα και μετα ασχολησου με την αποδοση (δυστυχως νομιζω δεν θα ειναι σοβαρη κ αυτη αφου λες για συλεκτες κτλ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ