Edilcamin- Ecostar piana: διορθωτικές εργασίες!!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111806 από Jole
Ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις!!
Θα επανελθω με νεωτερα!!
Καλο βραδυ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111828 από liakjim

Jole έγραψε: την αφαιρεση της παλαιας μονωσης γιατι δεν ειναι η καταλληλη( εχει κατι ινες... :S ) και τοποθετηση νεας (knauf πετροβάμβακας chimenea S)


Αρπάζομαι από το ανωτέρω (κ συγγνώμη για αυτό ) για να ρωτήσω επειδή προβληματίζομαι έντονα.
Όπως έχω πει κ εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mitstart=6300#111230 , εχω αγοράσει πετροβάμβακα αλλά τον απλό της knauf κ όχι τον chimenea S
Ισχύει το ανωτέρω?
Κ ο chimenea ίνες έχει όπως βλέπουμε εδώ www.knaufinsulation.gr/files/ki_gr/uploa...imenea%20S_greek.pdf

Ο απλός που πήρα από ότι έχω καταλάβει , είναι αυτός www.knaufinsulation.gr/files/ki_gr/uploa...KR_PODClassic_gr.pdf , ο οποίος είναι κανονικά δαπέδου κ έχει προσθήκη φύλλου αλουμινίου του οποίου οι ίνες έχουν ακριβώς την ίδια αντοχη σε θερμοκρασία (1000C )

Να τον γυρίσω πίσω ή έτσι κ αλλίως μιας κ η πιο μικρή απόσταση της εστίας από τον πετροβάμβακα θα έιναι 7cm θα με καλύψει κ αυτός?
Σκέφτομαι κ την εξής μεσοβέζικη λύση : φύλλα chimenea κοντά στην εστία κ τον απλό πιο ψηλά.
(η διαφορά στην τιμή ειναι 60Ε τα 7.2m^2 chimenea έναντι 29Ε τα 6m^2 ο άλλος).

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112109 από Jole
Σημερα ηρθε ο τζακας κ με βεβαιωνει 100% πως δεν προκειται να ραγισει το μαρμαρο κ οτι μπορει να μου κανει θυριδα. :-)
Βεβαια το 50€ θα μου το παρει...
Δυστυχως κατω απο την εστια 99% υπαρχει τσιμεντο, πανω στο οποιο εχει πατησει η εστια...(ο παλιος τζακας...), οποτε η θυριδα θα ανοιξει στα αριστερα (ή δεξια) της εστιας στο υψος της μπριζας οπως φαινεται στην φωτο παραπανω κ οσο πιο χαμηλα γινεται.
Κ ρωταω ο καημενος:

1) να κανω μία θυριδα απο την μια μερια του τζακιου ή δύο θυριδες κ απο τις δύο μεριες του τζακιου με ιδια διασταση;

2) τί διασταση να εχει η θυριδα;; ( ο τζακας μου ειπε πως 15*15cm ειναι μια χαρα...)

3) τί διασταση να εχει η θυριδα που θα γινει πανω απο το τζακι για την απαγωγη του ζεστου αερα απο τον θερμοθαλαμο που θα φτιαχτει;;

4) να βαλω μοτερακι ή να αφησω φυσικη ροη;; Κ αν βαλω, τί προτεινετε για τετοιες περιπτωσεις;;(σαλιγκαρο, θερμοστατη...)

5) υπαρχουν ειδικες περσιδες για τον σκοπο αυτο ή περνω οτι θελω;;

Σιγουρα σας κουρασα αλλα νομιζω πως δεν μου ξεφευγει κατι για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη κ εικονα κ να μην την ξαναπατησω...!!!
Θα ακουσω που θ´ ακουσω την μουρμουρα της γυναικας μου για σκονη, γυψοσανιδες, στοκαρισματα, βαψιματα, μην την ακουσω επι 10 αν δεν γινει κ σωστη δουλεια... :-))
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112245 από Jole

Jole έγραψε: Σημερα ηρθε ο τζακας κ με βεβαιωνει 100% πως δεν προκειται να ραγισει το μαρμαρο κ οτι μπορει να μου κανει θυριδα. :-)
Βεβαια το 50€ θα μου το παρει...
Δυστυχως κατω απο την εστια 99% υπαρχει τσιμεντο, πανω στο οποιο εχει πατησει η εστια...(ο παλιος τζακας...), οποτε η θυριδα θα ανοιξει στα αριστερα (ή δεξια) της εστιας στο υψος της μπριζας οπως φαινεται στην φωτο παραπανω κ οσο πιο χαμηλα γινεται.
Κ ρωταω ο καημενος:

1) να κανω μία θυριδα απο την μια μερια του τζακιου ή δύο θυριδες κ απο τις δύο μεριες του τζακιου με ιδια διασταση;

2) τί διασταση να εχει η θυριδα;; ( ο τζακας μου ειπε πως 15*15cm ειναι μια χαρα...)

3) τί διασταση να εχει η θυριδα που θα γινει πανω απο το τζακι για την απαγωγη του ζεστου αερα απο τον θερμοθαλαμο που θα φτιαχτει;;

4) να βαλω μοτερακι ή να αφησω φυσικη ροη;; Κ αν βαλω, τί προτεινετε για τετοιες περιπτωσεις;;(σαλιγκαρο, θερμοστατη...)

5) υπαρχουν ειδικες περσιδες για τον σκοπο αυτο ή περνω οτι θελω;;

Σιγουρα σας κουρασα αλλα νομιζω πως δεν μου ξεφευγει κατι για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη κ εικονα κ να μην την ξαναπατησω...!!!
Θα ακουσω που θ´ ακουσω την μουρμουρα της γυναικας μου για σκονη, γυψοσανιδες, στοκαρισματα, βαψιματα, μην την ακουσω επι 10 αν δεν γινει κ σωστη δουλεια... :-))



Μαλλον σας κουρασα... :-(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112249 από dimlyk
μαλον ξεφυγες απο τους "τζακαδες" γι αυτο θα πρωτοαπαντησω εγω
οι διαστασεις των περσιδων πρεπει λογικα να αναφερονται στο μνιουαλ της εστιας σου
το μια η δυο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια παντως το 15χ15 μικρο μου ακουγεται
αν βαλεις μοτερακι δεν χρειαζονται οι μεγαλες περσιδες
οσο για τις περσιδες ,,,οχι δεν υπαρχουν ειδικες ...διαλεγεις χρωμα αν θες και τελος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112269 από papanfot

Jole έγραψε:

Jole έγραψε: Σημερα ηρθε ο τζακας κ με βεβαιωνει 100% πως δεν προκειται να ραγισει το μαρμαρο κ οτι μπορει να μου κανει θυριδα. :-)
Βεβαια το 50€ θα μου το παρει...
Δυστυχως κατω απο την εστια 99% υπαρχει τσιμεντο, πανω στο οποιο εχει πατησει η εστια...(ο παλιος τζακας...), οποτε η θυριδα θα ανοιξει στα αριστερα (ή δεξια) της εστιας στο υψος της μπριζας οπως φαινεται στην φωτο παραπανω κ οσο πιο χαμηλα γινεται.
Κ ρωταω ο καημενος:

1) να κανω μία θυριδα απο την μια μερια του τζακιου ή δύο θυριδες κ απο τις δύο μεριες του τζακιου με ιδια διασταση;

2) τί διασταση να εχει η θυριδα;; ( ο τζακας μου ειπε πως 15*15cm ειναι μια χαρα...)

3) τί διασταση να εχει η θυριδα που θα γινει πανω απο το τζακι για την απαγωγη του ζεστου αερα απο τον θερμοθαλαμο που θα φτιαχτει;;

4) να βαλω μοτερακι ή να αφησω φυσικη ροη;; Κ αν βαλω, τί προτεινετε για τετοιες περιπτωσεις;;(σαλιγκαρο, θερμοστατη...)

5) υπαρχουν ειδικες περσιδες για τον σκοπο αυτο ή περνω οτι θελω;;

Σιγουρα σας κουρασα αλλα νομιζω πως δεν μου ξεφευγει κατι για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη κ εικονα κ να μην την ξαναπατησω...!!!
Θα ακουσω που θ´ ακουσω την μουρμουρα της γυναικας μου για σκονη, γυψοσανιδες, στοκαρισματα, βαψιματα, μην την ακουσω επι 10 αν δεν γινει κ σωστη δουλεια... :-))



Μαλλον σας κουρασα... :-(


Εγώ στο ίδιο μοντέλο τζάκι-κασέτα είχα αρχικά κάνει κάτω άνοιγμα με περσίδα 20Χ35 (για να λειτουργήσει και σαν θυρίδα πρόσβασης στο μοτέρ του εναλλάκτη) και πάνω δύο 15Χ15, Το αποτέλεσμα ήταν να ψιλοανοίξει η γυψοσανίδα, κι έτσι μεγάλωσα τις δύο επάνω σε 20Χ30 την κάθεμια. Τώρα και ανάλογα το τσίτωμα του τζακιού παίρνω από τις επάνω αέρα θερμοκρασίας 80-100 βαθμμούς. Όλα αυτά με φυσική ροή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ